Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz przepływowy PPE - nie dogrzewa

14 Lut 2020 09:34 333 12
  • Poziom 14  
    Cześć,
    mam jak poniżej podgrzewacz przepływowy (niestety nie znam jego parametrów):

Schemat dosłownie jak poniżej:

Problem jest taki, że woda którą spuszczam w wannie jest zimna w umywalkach nie ma problemu.
    Odległości od podgrzewacza do odbiorników nie są duże 1m, 1m, 1,5m (wanna).
    Nie zależy to od szybkości przepływu wody - czy odkręcę na maxa czy minimalnie nie ma znaczenia leci letnia woda.
    Temperatura na ogrzewaczu jest tak ustawiona, że podgrzewacz nie wykazuje iż nie nadąża podgrzewać wody. Co więcej jak odkręcę wodę w którymś z kranów w wannie zaczyna lecieć cieplejsza woda.
    Może nie chodzi o przepływ wody tylko o spadek ciśnienia? - niestety nie mam oddzielnego zaworu na wannę i nie mogę dokręcić od tamtej strony.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    skyguy napisał:
    podgrzewacz nie wykazuje iż nie nadąża podgrzewać wody. Co więcej jak odkręcę wodę w którymś z kranów w wannie zaczyna lecieć cieplejsza woda.

Po prostu ciśnienie jest za słabe i podgrzewacz się nie włącza. Być może w baterii wannowej masz jeszcze jakieś ograniczenie jej przepływu.
  • Poziom 14  
    Tu mam jakąś wielką zagadkę.
    Przepływ nie jest za mały bo jak odkręcę na maxa to podgrzewacz sygnalizuje nienadążanie grzania.
    Jedyna różnica między wanną a umywalką jest taką że instalacja jest o 0,5m dalej.

Ewentualnie możecie polecić jakiś podgrzewacz przepływowy do tego tupu instalacji?
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Miałem podobne problemy ze swoim podgrzewaczem i w końcu go wywaliłem a w jego miejsce założyłem zwykły bojler elektryczny i od tej pory zawsze mam ciepłą wodę, nawet gdy jest niskie ciśnienie. Podobnie zrobiłem z drugim podgrzewaczem, bo miałem dwa niezależne na parterze i piętrze. Bojlery włączam tylko wtedy gdy potrzebuję i przez to mam mniejsze zużycie prądu.
    Nie jestem hydraulikiem, więc może ktoś bardziej obeznany z tematem jeszcze ci podpowie co można zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Zdjąć obudowę i zrobić fotke moze na grzałkach są dane lub jakie są jego zabezpieczenia - ale ja bym stawiał na uszkodzona jedną lub dwie grzałki sporo jakoś grzeje
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Na wstępie należy wyeliminować zatkanie sitek w wylewkach baterii lub filtrów. Trzeba to najpierw sprawdzić.

Może być niesprawny czujnik do pomiaru przepływu wody.
    Może "nie widzi przepływu". Za załączanie odpowiada turbinka.
    Do podgrzewacza części są dostępne.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jaka diagnoza? dla potomności :D
  • Poziom 14  
    Na razie diagnozy nie ma. Jako że jest to w wynajmowanym mieszkaniu a podgrzewacz ma już dobre 12 lat postanowiłem go wymienić na nowy - żeby na kolejne lata nie mieć kłopotu z lokatorami.
    W sobotę podmiana i wówczas przeglądnę co tam się mogło stać i spróbuje go naprawić - czeka już na niego nowe miejsce (nie tak krytyczne dla mnie) więc mam nadzieję że uda się go zreanimować.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W ogóle jaką on ma moc? Pamiętajmy o tym, że przepływowe podgrzanie wody wymaga sporo mocy, co w przypadku podgrzewaczy elektrycznych jest nieraz trudne do zapewnienia, ze względu na możliwości instalacji elektrycznej (musi być przystosowana do dużych obciążeń i koniecznie zasilanie trójfazowe). Znacznie łatwiej jest zapewnić dużą moc grzewczą z gazu. Żeby zapewnić komfort korzystanie z wanny (w miarę szybkie jej napełnienie ciepłą wodą w zimie, gdy zimna woda jest bardzo zimna) konieczna jest moc ok. 20kW.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    18kW powinien zapewnić wystarczający komfort korzystania z wanny, natomiast 15kW w pewnych warunkach już nie, zwłaszcza zimą, gdy zimna woda jest niemalże "lodowata". Piecyki gazowe mają jednak większą moc.
  • Poziom 14  
    Stary był 18kW. Teraz kupiłem PPE2 do 24kW ustawiłem na 21kW.
    Zdecydowałem się na podobny model (kolejną wersję) ze względu na wszystkie podłączenia które są identycznie - wymiana zajęła mi około godzinki. Woda wszędzie ciepła. Z wyświetlacza można odczytać dużo informacji - do diagnozy w przyszłości w sam raz.

Instalacje mam poprowadzoną specjalnie pod podgrzewacz 3f.

Stary w wolej chwili rozbiorę i sprawdzę co mu tam przeszkadzało.

Wstawienie podgrzewacza gazowego nie wchodzi już w grę ze względu, że jest to stare budownictwo i bym musiał budować dodatkowy komin.

Mam jeszcze pytanie:
    W instrukcji napisane było, że należy sprawdzić wyłącznik ciśnieniowy po przez naciśnięcie trzpienia. Ale nie było dalej napisane jakie powinny być następstwa?
    Odcięcie wody - grzania? Jak go potem ewentualnie zrestartować?