Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie brzęczyk w OPEL ASTRA z 1992?

27 Wrz 2005 12:59 4007 16
  • Poziom 14  
    Witam.

Proszę o podpowiedź.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 30  
    Mam nadzieje ze chodzi ci o sygnalizator pozstawienia wlaczonych swiatel po wyjeciu kluczykow ze stacyjki, zwykle jest albo w skrzynce z bezpiecznikami albo w okolicach licznika.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Witam - chcesz go wymienić czy go sprawdzić? . bo miałem podobną sytuacje z brzęczykiem(omega A) nie brzęczał jak światła włączone przy drzwiach otwartych i już chciałem go wymieniać:( ale popatrzyłem w schemacie i włącznik oświetlenia kabiny(drzwi kierowcy)jest podpięty kabelek , jak go przyłożysz do masy to powinnien brzęczeć(zakładając że masz instalację sprawną i brzeczyk działa no i światła włączone ) .
    Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 14  
    Niestety nie o to chodzi.
    Wyłącznik w drzwiach jest sprawny - zapala się lampka po otwarciu drzwi.
    Chyba pozostaje kwestia samego brzęczyka.
    Nad bezpiecznikami znalazłem kilka przekaźniczków, który to brzęczyk?
  • Poziom 20  
    To że zapala się światło w środku to o niczym nie świadczy, bo czasami do włącznika w drzwiach biegnie dodatkowy przewód do załączania brzęczyka.
  • Poziom 14  
    Ale od wyłącznika nie odchodzi żaden przewód poza żyłą od plusa zasilania. Masę bierze z blachy.
  • Poziom 17  
    Wtam - wiem że to może nie za skomplikowany pomysł ale jeżeli nie masz znajomego z taką astrą to podjedz do sklepu (albo obijętnie gdzie) na parking i wyszukaj astry no i moze ci szczęście dopisz i bedzie wlaściciel ko ło nie to sie go spytaj o włączenie świateł i bedziesz wiedział gdzie brzęczyk jest (zakładając że jest sprawny i sie na to zgodzi własciciel samochodu) to chyba bedzie najszybsze rozwiązanie , może to nie fachowa rada ale lepsze to niż szukanie po omacku :)
  • Poziom 14  
    Całkiem dobry pomysł z tym, że nie miałem dotąd okazji.

Z doświadczenia wiem, że zapytania na tym forum nie są błąkaniem po omacku. :D
  • Poziom 14  
    Mówimy H19, czy o elemencie 38?
  • Poziom 40  
    Buczek to "podełko" z małymi prostokątnymi otworami (na tym schemacie to H19 - poza tym obok schematu jest opis - zwróć uwagę)

dosłownie wczoraj go wyciągałem tak że powtórze szary "przekaźnik" od góry i po bokach ma niewielkie prostokątne otwory. sory za małofachowy opis :)

A propo czy ktoś ma schemat do tego buczka bo chciałem go przerobić by mi równiez przypominał w "zimie" o włączeniu świateł.

A mógłbym wiedzieć co to za program (scrin z tego programu) i czy jest dostępny w sieci czy to mają tylko serwisanci ???
  • Poziom 14  
    Namierzyłem ten H19, wyjąłem, wsadziłem z powrotem, poruszałem. Nie brzęczy. Czy tylko wymiana na nowy? Czy można go rozebrać i coś polepszyć?
  • Poziom 19  
    Program nazywa się Workshop. Jest do kupienia ale licencja do niego kosztuje około 1000zł. Bardzo przydatny w firmie w której pracuje. Ma m.in opisy wymiany pasków rozrządu do prawie wszystkich aut, schematy elektryczne, dane techniczne i wiele innych informacji.Wszystko jest w języku polskim.
  • Poziom 14  
    A ja tylko użytkuję auto. Program kosztuje 1000 zł, a brzęczyk może z 50 zł. Dzięki.
  • Poziom 40  
    koparek napisał:
    Namierzyłem ten H19, wyjąłem, wsadziłem z powrotem, poruszałem. Nie brzęczy. Czy tylko wymiana na nowy? Czy można go rozebrać i coś polepszyć?

Można go rozebrać i sprawdzić - a "nóż-widelec" zimne luty lub zaśniedziała ścieżka - można to podlutować.

Z drugiej strony sprawdz czy na gniazdo idą odpowiednie napięcia. brzęczyk ma trzy bolce w gnieździe tam gdzie bezpieczniki powinno być od dołu (nie pamiętam numerów styków):
    "bolec (wsuwka)" dolna po przekręceniu kluczyków powinien pojawić się +12V
    "bolec (wsuwka)" z lewej po włączeniu świateł (nawet pozycji) pojawia się +12V
    "bolec (wsuwka)" górna jest odpowiedzialna za włącznik w dzwiach. czyli przy otworzonych drzwiach ma mase a przy wciśniętym przełączniku ma "niewielki" plus ("plus po żarówce")
    Sprawdz może tu gdzieś jest błąd

powtórze pytanie o wewnętrzny schemat brzęczyka może w tym programie jest ???
  • Poziom 19  
    Takich schematów brzęczyka w tym programie nie ma i nie sądze żeby gdziekolwiek był.
  • Poziom 14  
    Uwaga!! Mój brzęczyk jest prawdopodobnie sprawny.
    Byłem w OPLU i wsadziłem w gniazdo nowy - bez efektu dźwiękowego.
    Bezpiecznik też jest ok, więc teraz szukamy dalej.
    Co i jak sprawdzać?