Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZRK M3016 - kanał lewy nie nagrywa

14 Lut 2020 09:58 423 23
  • Poziom 10  
    Panowie, nabyłem decka M3016, wymieniłem silnik, głowicę, wyregulowałem. Deck gra pięknie, ale nieprawidłowo działa zapis lewego kanału. Na początku jak deck jest zimny to ładnie nagrywa obydwa kanały, następnie po rozgrzaniu lewy kanał cichnie do zera, oczywiście wskaźnik wysterowania pokazuje normalnie poziom zapisu.
    Wymieniłem isostat ZO ale to nie rozwiązało problemu. W momencie występowania usterki sygnał zapisu do głowicy nieobecny (badany na złączu J7 PIN6 oraz rezystor R57L)
    Kroki jakie wykonałem dodatkowo przy pomocy akustycznego szukacza sygnału:
    *kondensator C45L cisza,
    *tranzystor T4L słychać z bazy taki sam cichutki sygnał jak z T4P,
    *tranzystor T5L cisza na kolektorze a w T5P jest ładny dźwięk
    *kondensator C35L dźwięk słychać bardzo ładnie tak samo jak z C35P.
    *przy zapisie napięcie przed rezystorem R44L = 21V czyli jak na schemacie
    *napięcie kolektora T5l przy zapisie 20V zamiast 14V
    Proszę o cenne wskazówki co można jeszcze sprawdzić, zależy mi na tym decku bo jest w bardzo ładnym stanie i chciałbym go uratować.
  • TestoTesto
  • Poziom 38  
    Witam,
    wszystkie inne napiecia sie zgadzaja ?
    wyglada ze T5L sie nie przelacza nie do konca rozszyfrowalem co napisales na obrazku ale masz 21V a ma byc 14V,
    jak wyglada sygnal na kolektorze T4L, C38L do analizy. Stawiam na T5L lub ktoryz z elektrolitow, problem pojawia sie po czasie rozgrzania czyli ile ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Sprawdź napięcie na bazie T5L i sam tranzystor (swoją drogą do czego idzie połączenie R44L?), Jeżeli będzie OK to podejrzany może być C38L, gdyby zwierał po jakimś czasie to może mieszać coś z wartością prądu podkładu, sprawdź czy jest wlutowany zgodnie z biegunowością. Sprawdź też czy przy każdym ustawieniu Fe/Cr tak się dzieje.
  • Poziom 10  
    *Podstawiłem nowy C38L i jest bez zmian, połączenie R44 jest gałęzią zasilania +21V przy zapisie i tu działa ok w momencie zapisu pojawia się to napięcie.

*Na obrazku jest moja notatka że w prawym kanale w tym miejscu słychać dźwięk przy zapisie a w lewym cisza.

*w lewym kanale przy zapisie jest zbyt wysokie napięcie, tyle powinno być przy odczycie.
  • TestoTesto
  • Poziom 38  
    Witam,
    no wlasnie to za wysokie napiecie blokuje tranzystor, a ze dzieje sie to po czasie (Jakim ?) wskazuje na wklad wlasny jakiegos kondensatora elektrolitycznego, tam nie bardzo co ma sie nagrzewac.
    Ten tranzystor wyglada na uszkodzony, zle sie przelacza, masz jakis sygnal na polaczeniu R44/R41/C52 ? jakie tam masz napiecia Z/O ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jeszcze w poprzednim wieku miałem podobny problem z tym magnetofonem .
    Winnym okazał się ten długi przełącznik na płycie (nagrywanie/odczyt) , po czyszczeniu i regulacji działał dalej .
  • Poziom 30  
    Sprawdź napięcie podkładu na głowicy uniwersalnej która słabo nagrywa przed i po nagrzaniu - zmienne (AC). Może być niesprawny jeden z RN4.
  • Poziom 23  
    urkotrebor napisał:
    Jeszcze w poprzednim wieku miałem podobny problem z tym magnetofonem .
    Winnym okazał się ten długi przełącznik na płycie (nagrywanie/odczyt) , po czyszczeniu i regulacji działał dalej .

Też bym obstawiał, ale autor twierdzi, że wymienił.
  • Spec od sprzętu Unitra
    urkotrebor napisał:
    Winnym okazał się ten długi przełącznik na płycie (nagrywanie/odczyt) , po czyszczeniu i regulacji działał dalej
    Przecież napisane, że wymienił.
    Marcin_Er napisał:
    Wymieniłem isostat ZO ale to nie rozwiązało problemu.
  • Poziom 37  
    Może zbyt mocno go wlutował i przytopił blaszkę?
  • Poziom 30  
    viayner napisał:
    na polaczeniu R44/R41/C52 ? jakie tam masz napiecia Z/O ?

Pomiar napięcia w tym punkcie wiele by wyjaśnił.
    Do sprawdzenia również przełącznik Normal-Cr.
  • Poziom 10  
    Nie to nie przypalona blaszka, wszystkie połączenia przepikane multimetrem... skąd te 21V na T5L? przecież ono przychodzi przez R44L na bazę tego T5L, sprawdzałem jeszcze ten kondensator C52L który stoi pomiędzy kolektorem i bazą T5L czy nie zwarty i nie, czyżby ten tranzystor do wymiany?
    ...spróbuję go wyjąć i zobaczyć czy dalej tam jest te 21V..

Dodano po 4 [minuty]:

diantus napisał:
    viayner napisał:
    na polaczeniu R44/R41/C52 ? jakie tam masz napiecia Z/O ?

Pomiar napięcia w tym punkcie wiele by wyjaśnił.
    Do sprawdzenia również przełącznik Normal-Cr.

no więc uprzejmie donoszę, że podczas odczytu z tego punktu to mam 0V bo zwarty do masy przecież a podczas zapisu 21V no bo bierze napięcie z emitera tranzystora T1.
  • Poziom 30  
    Marcin_Er napisał:
    z tego punktu to mam 0V bo zwarty do masy

Nie jest zwarty do masy, jest połączony z masą przez R44 a podczas zapisu z plusem zasilania. Skąd przy zatkaniu tranzystora T5 podczas zapisu dobry sygnał na kolektorze?
  • Poziom 23  
    To koniecznie sprawdź T5L, ewentualnie zamień z drugiego kanału.
  • Poziom 10  
    diantus napisał:
    Lub zwarty R44.

Obydwa R44 są zasilane z jednego (zielonego na zdjęciu) przewodu połączonego do izostatu Z/O i gdy jest zapis to w tym przewodzie pojawia się +21V a gdy jest odczyt to mam na tym przewodzie 0 V ponieważ jest wtedy połączony z masą układu, sprawdziłem to i tak jest w rzeczywistości na schemacie. plan jest taki że wymienię tranzystory T4L oraz T5L , C38L już wymieniłem ale to nie dało poprawy.
  • Poziom 30  
    Na schemacie nie są podane napięcia na T4 i T5, ale zmierz i porównaj te napięcia w kanałach L i P w ustawieniach na zapis i odczyt. Na R44 jakiś spadek napięcia powinien być.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ale się z tym pieścisz. Wymień T5 i powinno być ok. O ile masz teraz sygnał audio zapisu na C35.
  • Poziom 10  
    marian1981.02 napisał:
    Ale się z tym pieścisz. Wymień T5 i powinno być ok. O ile masz teraz sygnał audio zapisu na C35.

Już postanowione, idę na zakupy na Wolumen i wymieniam T4L oraz T5L i musi w końcu zacząć nagrywać ten deck, łaski nie robi. Dam znać po operacji czy pacjent przeżył...
    Widzę że mam w zasobach kilka nowych BC327 , czy mogę za T5 BC308B podstawić BC327, który jest również tranzystorem PNP ( akutart mam kilka nowych sztuk) czy raczej szukać oryginału na wolumenie?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Możesz wstawić BC327, BC556, BC557, BC558.
  • Poziom 23  
    marian1981.02 napisał:
    Możesz wstawić BC327, BC556, BC557, BC558.

Za późno. Nie sprawdził w końcu tego tranzystora, pojechał na Wolumen, a my z napięciem będziemy czekali na rowiązanie zagadki.
  • Poziom 10  
    Panowie 1:0 dla magnetofonu ! chyba się częściowo poddaję na tym etapie. Nowy tranzystor założony a magnetofon działa dokładnie tak jak przed wymianą tranzystora, czy na początku nagrywają dwa kanały a następnie po połowie strony lewy kanał ucieka. Także na tym etapie albo poszukam kogoś bardziej oblatanego w temacie, albo w akcie desperacji wymienię wszystkie pojemności elektrolityczne.
    Mam jeszcze jedno spostrzeżenie odnośnie działania tego decka. W pozycji Izostatu = Zapis, gdy podłączę sygnał audio pod Line IN i słucham po kolei ( po schemacie) od Line IN ( żeby znaleźć gdzie ginie sygnał) to od razu podsłuch na rezystorze R27L daje wrażenie innego tonu, ma więcej składowych średnio niskotonowych. i tak dalej jak idę ze schematem to lewy kanał wyraźnie mniej "cyka i szumi" coś po drodze obcina pasmo od góry.
    Tak jak pisałem; mam jeszcze pomysł by wymienić wszystkie kondensatory elektrolityczne najstaranniej jak się da i w ten sposób może rzutem na taśmę sprzęt ozdrowieje. Wiadomo że potem trzeba go nastroić ; próg zadziałania CRNS`a , prąd podkładu, poziom zapisu itp ,
    Tak czy inaczej dziękuje Panom za jak zwykle niezawodne wsparcie i kibicowanie. .... Jeszce raz ruszam na Wolumen tym razem po kondensatory.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Marcin_Er napisał:
    Nowy tranzystor założony a magnetofon działa dokładnie tak jak przed wymianą tranzystora

Ale miałeś też wymienić T4L. Zresztą o tym za chwilę...
    Marcin_Er napisał:
    Tak jak pisałem; mam jeszcze pomysł by wymienić wszystkie kondensatory elektrolityczne najstaranniej jak się da i w ten sposób może rzutem na taśmę sprzęt ozdrowieje
    Nie szalej. Trzeba namierzyć usterkę, a nie na pałę wymieniać.
    Co do T4L piszesz wyżej
    Marcin_Er napisał:
    *tranzystor T4L słychać z bazy taki sam cichutki sygnał jak z T4P,
    *tranzystor T5L cisza na kolektorze a w T5P jest ładny dźwięk

W takim razie skoro na bazie T4L sygnał jest, a na kolektorze T5L już go nie ma, to jest on wcześniej czyli na bazie T5L ?
  • Poziom 10  
    Marian masz dobry wpływ , czuję się przywołany do porządku... :) w przyszłą sobotę ruszę z tym jeszcze raz a starannie i po kolei.