Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Falownik LS IC5 Sterowanie stop Za przez zamknięcie obwodu

14 Lut 2020 11:07 201 10
  • Poziom 3  
    Witam
    Pospieszyłem się z zamknięciem ostatniego tematu (błąd początkującego) powinienem wszystko sprawdzić a potem zamykać, lecz prosze o wyrozumiałość i pomoc po raz kolejny.
    Falownik SV008iC5-1F
    Zrobione sterowanie 3 przewodowe przez połączenie CM z P4, łączenie przyciskiem zwiernym(chwiloym) P1 z CM-praca do przodu, łączenie P2 z CM częstotliwość krokowa 1 przez zamknięcie obwodu(przekaźnik).
    I teraz występuje problem przekaźnik zamyka obwód a silnik ma stanąć następnie po otwarciu obwodu silnik ma stać i zostać uruchomiony poprzez ponowne połączenie P1 z CM (przyciskiem chwilowym) w gre raczej nie wchodzi funkcja (chyba, że coś żle robie)
    I23 (P3 zacisk)
    2 blokada pracy
    18 EXT A Zewnętrzne wyłączenie awaryjne styk NO
    Ponieważ jak próbowałem to po rozwarciu obwodu falownik (2 blokada pracy- rusza od razu) (18EXT A -nie rusza dopiero po odłączaniu i włączeniu zasilania)

Proszę o pomoc i z góry dziękuje
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    W instrukcji masz napisane że P3 to blokada pracy,
    P1 to start do przodu
    P5 to JOG i to cię interesuje
    Prędkość krokowa to sterowanie USER (P7 góra P8 dół) czyli programujesz co ile Hz zwiększa się częstotliwość w danym kierunku i w tym wypadku dajesz dół i góra ale musisz to zdefiniować a prędkość JOG jest nastawą stałą default to 10Hz.
  • Poziom 3  
    Kolego nie potrafię zrozumieć o czym napisałeś.
    Ja na samym początku zmieniłem (za pomocą funkcji
    I20-0 Praca do przodu
    I21-5 częstotliwość krokowa niska(i ustawiłem taką jak mi pasuje w funkcji St1)
    I22- i tutaj była(po ustawieniu sterowania 3 przewodowego) P3 praca do tyłu ale nie jest mi to potrzebne najlepiej jak po połączeniu tego(za pomocą istniejącego przekaznika NO) z CM silnik by stawał tak jak opisywałem wcześniej.
    I23 -17 sterowanie 3 przewodowe
    to co chce osiągnąc można zrobić przez dołożenie przekaźnika czy 2 i by po zamknięciu obwodu rozłączał CM z P4 ale podejrzewam, że w tym falowniku istnieje taka funkcja? tylko niewiem jak ją ustawić? A i niechce pchać dodatkowych przekazników i pewnie jakiegoś zasilania do nich bo niewiem czy dało by rade podciągnąć z falownika.
    P.S ja w tym falowniku chyba niemam zacisku P7 i P8
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    zdefiniuj częstotliwość krokowa- krok (naciśnięcie przycisku podbija częstotliwość)
    Jog stała zadana częstotliwość, którą z tych opcji chcesz osiągnąć nie pisz mi co ustawiłeś tylko co ma zrobić falownik
    start do przodu ma częstotliwość inną niż JOG
    Nazewnictwo to podstawa, lub przeczytaj instrukcję
  • Poziom 3  
    Czestotliwość krokowa zdefiniowana.
    Falownik ma zatrzymać silnik (przez zamknięcie obwodu przekaznik w innej maszynie)
    Po rozwarciu obwodu silnik ma dalej stać i chce go uruchomić przyciskiem chwilowym przez zamknięcie obwodu (przycisk jest i działa sterowanie 3 przewodowe)
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Możesz spróbować wykorzystać przekaźnik wbudowany (30AC).
    Jego styki A-C połączyć równolegle z "parką" CM - P1; w parametrze I55 ustawić 12 (odwrotne działanie ma par I55 - 16).
    Naciśnięcie CM-P1 - start falownika; wbudowany przekaźnik zmienia stan i podtrzymuje pracę.
    Zewnętrzny przekaźnik przerywa pracę, częstotliwość spada do 0 i przekaźnik zmienia stan na spoczynkowy;
    Jedyny problem: jeżeli zewnętrzny przekaźnik rozłączy na chwilę pracę falownika (tak, że częstotliwość nie spadnie do 0 - nie przełączy się wbudowany przekaźnik potrzymania) - to falownik znów podejmie pracę...
  • Poziom 3  
    pafciowaw
    Problem polega na tym Jak ...Zewnętrzny przekaźnik przerywa pracę... Jak ma on to zrobić? gdzie go podłączyć? pod co? Jest on normalnie otwarty ( posiada tylko wejście NO nie da się go wymienić wymontować itd ) Jak był by on NC to podłączam pomiędzy P1 a CM i jesteśmy w domu
    W aktualnej konfiguracji nie jest potrzebne podtrzymanie falownika (praca załącza się po impulsie dłuższym niż 50 msek)
  • Specjalista Automatyk
    Jeżeli wykorzystasz wewnętrzny przekaźnik do podtrzymywania pracy (post #6) i dodatkowo styk zewnętrznego przekaźnika do CM-P3 (post #3) <-> I22 na 2 (blokada pracy) to powinno wszystko działać tak jak chcesz.
  • Poziom 39  
    pikjaroslaw napisał:
    I teraz występuje problem przekaźnik zamyka obwód a silnik ma stanąć następnie po otwarciu obwodu silnik ma stać i zostać uruchomiony poprzez ponowne połączenie P1 z CM

Może wystarczy użyć styku NC tego przekaźnika wpiętego zamiast (lub szeregowo z ) przycisku stop [instrukcja rysunek strona 10-5 instrukcji]
    Jeśli nie masz styku NC to mały przekaźnik interfejsowy na 24V zasilany z P24 falownika załatwi sprawę.

Gdybyś narysował co jak i dlaczego łączysz było by łatwiej wymyślić rozwiązanie
  • Poziom 3  
    pafciowaw Zrobiłem tak jak doradzałeś i faktycznie działa (ta blokada pracy wyhamowuje silnik bardzo szybko częstotliwość spada do zera poniżej 1s do 0 i przekaznik rozłącza czyli chyba nie będzie to problemem)
    Dziękuje
    Spróbuje dodać obrazek jak to łącze prosze jeszcze o opinie czy robię to dobrze

Dodano po 17 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/8340081600_1581756250.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/7972716500_1581756252.jpg

Start i stop to przyciski chwilowe
    Będzie to hulało?
    Czy może istnieje jakiś lepszy sposób?
  • Poziom 3  
    pafciowaw Zrobiłem tak jak doradzałeś i faktycznie działa (ta blokada pracy wyhamowuje silnik bardzo szybko częstotliwość spada do zera poniżej 1s do 0 i przekaznik rozłącza czyli chyba nie będzie to problemem)
    Dziękuje
    Spróbuje dodać obrazek jak to łącze prosze jeszcze o opinie czy robię to dobrze

Dodano po 17 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/8340081600_1581756250.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/7972716500_1581756252.jpg

Start i stop to przyciski chwilowe
    Będzie to hulało?
    Czy może istnieje jakiś lepszy sposób?

Dodano po 11 [godziny] 48 [minuty]:

pafciowaw
    Dzięki działa tak jak pisałeś ten rysunek co zrobiłem coś nie dokońca