Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CB RADIO - Samochodowe CB + antena zewnętrzna

14 Lut 2020 11:46 501 10
  • Poziom 8  
    Witam
    Chcę sobie zapewnić łączność awaryjną, ale po prepersku;-))
    Tzn. nie chcę kupować sprzętu za grube pieniądze, który będzie leżał i się kurzył, wolałbym kupić coś co użyję.

Pomysł mam taki żeby kupić samochodowe CB radio i podpiąć pod to zewnętrzną antenę (mam możliwość postawić koło domu kilku metrowy maszt).
    Na jaki zasięg mógłbym liczyć przy takim rozwiązaniu i czy to ma sens?

Czy są inne rozwiązania zapewniające szerszy zakres częstotliwości?

Dodam że nie mam licencji i obecnie będę nasłuchiwać, ale w razie wyższej konieczności chciałbym mieć możliwość nadawania.

Na wszystko nie chcę przeznaczać więcej jak 1000zł przy załozeniu że mogę sobie pozwolić na większą antenę na posesji.

Zasięg który mnie interesuje to kilkadziesiąt, może kilkaset km.

Jeśli idzie o sam nasłuch, to myślałem o radiu globalnym jak tecsun. Zakładająć podpięcie go pod zewnętrzną antenę, na jaki zasięg odbioru mogę liczyć?

PS. Jaki maszt koło domu mogę postawić bez zezwolenia zgodnie z prawem?
  • Poziom 30  
    zomb napisał:
    Chcę sobie zapewnić łączność awaryjną, ale po prepersku;-))

Proponuję ( w kontekście podkreślenia) poważnie się zastanowić nad zdobyciem uprawnień krótkofalarskich.

73!
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Panowie, nie róbcie sobie żartów z autora.
    Przecież można mu częściowo odpowiedzieć.
    Ja spróbuję.
    Zatem.
    Zasięg.
    Na fali przyziemnej w podstawowych modulacjach AM i FM i z mocy "legalnej" 4W na prostym terenie z porządnej anteny bazowej to ok.50km. Z mocy 12W i modulacji SSB zasięg będzie ok.100km (podaję maks.).
    Ponieważ kolega chce po prepersku to nie powinienem nawet podawać na fali odbitej zasięgu bo ona jest zawsze zjawiskiem sporadycznym w stosunku do zasięgu w danym kierunku. Powiem tylko że na fali propagacyjnej zasięg jest nieograniczony i sięga dziesiątek tysięcy km.
    Antena powinna być bazowa, do propagacyjnych łączności lepsza 5/8 ale na lokalne zasięgi to 1/2 fali się też sprawdzi.Z obecnych anten( fiberglass) można polecić A99 firmy Solarcon albo tańsze klony tej anteny w wydaniu "bieda".Chodzi mi o materiał/Taniej będzie z aluminium ale jednak aluminium z czasem kruszeje( koroduje) a fiberglass nie.
    Z urządzeń , ja osobiście polecam stare radia, jak dla kolegi najlepsze RCI2950 lub jego odpowiedniki, jest to radio o mocy większej niż dopuszczona, czyli ma na AM/FM ok,10W a na SSB też dużo ponad 12W. Ale to nie oznacza że z takimi mocami trzeba z nich "jechać".Można przepisowo z nich nadawać a jak kolega pisze
    zomb napisał:
    ale w razie wyższej konieczności chciałbym mieć możliwość nadawania.
    można z nich przy.... tyle aby komuś życie uratować.
    Dlatego radzę nabyć sobie radio mocniejsze z SSB i mocą w AM 10W aby mieć rezerwę preperską.
    Można kupić nowe jakieś K-PO 5000DX albo podobne ale to wszystko jest napchane gadżetami a napier.. w najmniej odpowiednim do tego momencie. Te stare radia nawet jak minimalnie się z czasem odstroją kilka Hz to nadal będą sprawne. No i potrzebuje kolega jeszcze zasilacza, o tym trzeb pamiętać .
    Codo masztu to jednak trzeba w prawie sprawdzić , ja się nie orientuję jak jest obecnie.
  • Poziom 30  
    SP5IT napisał:

Novile napisał:
    Na fali przyziemnej w podstawowych modulacjach AM i FM i z mocy "legalnej" 4W na prostym terenie z porządnej anteny bazowej to ok.50km. Z mocy 12W i modulacji SSB zasięg będzie ok.100km (podaję maks.)
    Pod warunkiem, że będzie z kim. Użytkowników CB coraz mniej i tendencja się utrzymuje.
    M

Takoż i w tym kontekście moja propozycja wcale nie była żartem.

Generalnie to ta społeczność (prepersi) powinna żywo i na poważnie zainteresować się krótkofalarstwem.
  • Poziom 42  
    Dodam tylko, że używałem antenki 5/8 umieszonej na wysokości 33 metrów nad ziemią i na kanałach CB łapałem łączności rzędu 30-45km, czasem do 70. Dużo zależy od propagacji fal. Używałem starej Supercheetah (czy jak się to pisze), niby 4W (choć ten egzemplarz chyba potrafił wydać z siebie do 8W), ale był to bardzo dobry egzemplarz, miał świetną selektywność. Alan87 nie miał już takich osiągów.
  • Poziom 8  
    Dziękuję Wam za odpowiedź.

W wielu miejscach wyczytałem (i Wy to też potwierdzacie) że na paśmie CB nie wiele się dzieję. Z preperskiego punktu widzenie to raczej nie problem, bo jak nie będzie innej łączności, to kto ma, to wyjmie swoje zakurzone CB i lokalnie na kanale 19, będzie się można porozumieć/coś dowiedzieć.

Temat łączności radiowej wydaje się co najmniej ciekawy, i sugestia żeby zrobić uprawnienia krótkofalarskie jest kusząca.

Słucham teraz kursu na YT (SP9KGP) i czynię to z przyjemnością.

Ale próg wejścia nie jest mały:
    - czasowy - trzeba by na to poświęcić kilka miesięcy, żeby ponasłuchiwać porządnej operatorki no i zgłębiać teorię - m.in. do egzaminu
    - finansowy - no żeby coś usłuszeć to chyba baofeng za 200zł nie wystarczy. Koledzy czasem polecają fajne stare radia na początek jak Kenwood TS2000 a to juz kilka tysięcy.

Wstrzymam się na razie z CB i spróbuję coś ponasłuchiwać.
    Wyszperałem dwie opcje i proszę Was koledzy o opinię czy to ma sens.
    (chodzi mi o możliwość nasłuchiwania łączeń krótkofalowców, stacji, służb - pod kątem wyrobienia sobie zdania, jakie pasma na początek będą dla mnie ciekawe)

1. Tuner dvb-t rtl2832u sdr + AIRSPY + antena zewnętrzna. No i pytanie jaka ta antena? Tu muszę jeszcze się dokształcić jaka antena pokryje jakie pasmo, ale jak możecie coś polecić to przyjmę z zadowoleniem. Najlepsza na początek byłaby jaka DIY antena.

2. Radio globalne np. TECSUN PL-606 + antena zewnętrzna (jaka do takiego radia).

Czy ww mają sens zakładając że na razie chcę ponasłuchiwać?

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział w wątku, licząc na więcej;-)
  • Poziom 8  
    Idąc za radą kolegi Novile, ponasłuchuję jakiś czas (jeszcze nie wiem na czym) żeby wyrobić sobie zdanie czego, gdzie i czy w ogóle chciałbym nasłuchiwać (a może i nadawać w eterze).
    Naprawdę taka chamówa na paśmie CB? Nie wiem bo nigdy nie korzystałem.

gumisie napisał:
    Z tego co mi wiadomo: Preppersi, to nie styl bycia, lecz ogrom wiedzy.
    Każdy Preppers, wie jak z niczego, skonstruować np: antenę, na dowolne pasmo.
    Pozdrawiam.

Z tego co mi wiadomo to nie każdy. Ale prepers prepersowi nie równy.
    Jeden jedzie Paryż-Dakar, inny nie zaparkuję w kopercie, a obaj kierowcy;-))

Pewnie że wiedza to podstawa, ale "miszczem" we wszystkim być się nie da. A zakres wiedzy preperskiej jest dość obszerny. I bardziej po prepersku będzie mieć radio a uczyć się co mogę znaleźć do jedzenia w lesie, strzelać z łuki, filtrować wodę z kałuży i takie tam;-)))

Ale akurat temat budowy prostych anten longwire i dipola własnej roboty na pewno będę przerabiał.
  • Moderator
    Szanowni Koledzy,
    tematem dyskusji jest: "Samochodowe CB + antena zewnętrzna".
    Wszelkie inne dyskusje nie związane z tematem można prowadzić w dziale HydePark.
    Jeżeli sobie życzycie, to posty które stąd trafiły do kosza przeniosę właśnie tam i będziecie mogli powspominać i się pochwalić wyczynami.
    Proszę jednak w tym dziale pisać NA TEMAT.