Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stan naładowania akumulatorków Ni-MH

sebalorek 14 Feb 2020 11:57 2958 84
 • #1
  sebalorek
  Level 8  
  Witam, używam akumulatorków Ni-MH eneloop Panasonic AA 1.2 V. Chciałbym w dowolnej chwili znać poziom ich naładowania (coś jak w telefonach pokazuje procentowo stan naładowania akumulatora i wiemy, kiedy bateria będzie słaba i należy ją podładować). Chodzi głównie o skaner częstotliwości, który niestety nie sygnalizuje i nie pokazuje stanu naładowania baterii. Dowiaduję się dopiero o tym, jak są już słabe i powinno się je podładować, ale wtedy urządzenie "pika" co 15 sekund. A chciałbym z pewnych względów tego uniknąć i móc kontrolować, kiedy te akumulatorki wyjąć do ładowania. Czy istnieje jakieś urządzenie do sprawdzania, w jakim stopniu akumulatorki są naładowane, kiedy będą na tyle słabe, że będą się nadawały już do podładowania?

  Czy takie coś np. pomoże?
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
  [retrofood]

  Wszelkie przeróbki czy prace ręczne odpadają, gdyż nie mam pojęcia o elektronice. Jeśli już, to wolałbym kupić jakiś gotowiec.
  Proszę zorientowanych o poradę.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #3
  sebalorek
  Level 8  
  Nie, przypadkowo. Są też 4.8 V oraz 7.5 V. A jaki byłby odpowiedni i czy w ogóle to urządzenie by coś pomogło w rozwiązaniu tego, czego oczekuję?
 • #5
  sebalorek
  Level 8  
  Do skanera są 3 szt., ale mam ich trochę więcej, używam zamiennie je (wszystkie tej samej firmy). Najwyżej kupiłbym dwa komplety po trzy i używał tylko do tego i nie mieszał ich - to tak na marginesie. Więc w takiej sytuacji jak by to wyglądało?
 • Helpful post
  #6
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Chodzi o to że jak masz ten wskaźnik/miernik LED'owy na 6V to on jest wyskalowany na 6V czyli na pakiet 5 ogniw (5x1,2V=6V). Zadziała z Twoimi pakietami po 3 ogniwa (3x1,2V=3,6V) ale nie zaświecą się wszystkie LED'y nawet przy pełnym naładowaniu, aczkolwiek rozładowanie będzie pokazywał, wraz ze spadkiem napięcia pakietu będą kolejno gasły LED'y. I tutaj już musiałbyś doświadczalnie sprawdzić przy jakim naładowaniu (ilu świecących LED'ach) pakiet nadaje się do wymiany. Nie znalazłem tego typu wskaźników na dokładnie takie napięcie jak potrzebujesz, są dostępne na 4,8V (czyli 4 ogniwa) ale cena jest jakaś niepoważna :)
  Im bliżej wartości napięcia które masz na pakiecie tym dokładniejsze wskazanie poziomu naładowania.

  ----------
  Edit:
  Przepraszam, jednak są 4,8V u tego samego sprzedawcy w tej samej cenie ;)
 • #7
  sebalorek
  Level 8  
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
  [retrofood]

  Tutaj jest 4,8 V w podobnej cenie co ten powyżej na 6 V.
  Ale wtedy pomiaru muszę dokonywac na trzech akumulatorkach a nie każda pojedynczo rozumiem?
  Zatem na trzy szt. można używać tego 4,8 V (przeznaczonego właściwie dla czterech)?
 • #8
  Vytautas_YT
  Level 30  
  No właśnie zedytowałem swojego posta bo zauważyłem że są dostępne. Ale znalazłem jeszcze coś takiego, w sumie dedykowane do pojedynczych ogniw Li-Ion, ale jedno ogniwo Li-Ion ma takie napięcie jak 3xNi-MH. I test wykonuje dopiero po wciśnięciu przycisku i po kilku sekundach gaśnie przez co nie rozładowuje Ci dodatkowo pakietu.
  sebalorek wrote:
  Ale wtedy pomiaru muszę dokonywac na trzech akumulatorkach a nie każda pojedynczo rozumiem?

  Tak, wpinasz taki układ równolegle do pakietu z zachowaniem biegunowości i mierzy Ci napięcie na całym pakiecie.
 • #9
  sebalorek
  Level 8  
  Do tego miernika, który proponujesz musiałbym nabyć wtedy akumulatorki Li-lon? Nadają się one do skanera? Nie miałem nigdy takich.
 • #10
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Nie, możesz go zastosować do swoich Ni-MH, ten wskaźnik mierzy tylko napięcie więc nie jest dla niego istotne do jakich akumulatorków go podłączysz, byle napięcie mu się zgadzało.
 • #11
  sebalorek
  Level 8  
  Aha, czyli na nim mierzę napięcie na pakiecie 3 szt. łącznie czy osobno każda?
  To ogólnie polecasz ten mojej czy Twojej propozycji?
 • #12
  Vytautas_YT
  Level 30  
  Mierzy pakiet, czyli 3szt. Ta którą ja Ci podesłałem powinna być trochę dokładniejsza i nie świeci cały czas tylko po wciśnięciu przycisku, więc to już od Ciebie zależy czy potrzebujesz żeby Ci świeciła bez przerwy czy nie, jeżeli nie to weź tę z przyciskiem.
 • #13
  sebalorek
  Level 8  
  Bo ta "Twoja" ma 4,2 V, czyli wychodzi trochę więcej jak dla trzech (3,6 V). Nie będzie źle?
  Z tym świeceniem to nie wiem, to tylko ma służyć sprawdzeniu, które będzie myślę trwało chwilkę. Bardziej chodzi o to, który będzie dokładniejszy i lepiej pokaże, który pakiet jest w jakim stanie naładowany. Będę musiał oczywiście wyczuć przy jakim napięciu skaner pokazuje, że bateria jest słaba. Myślę, że ta wartość będzie zawsze podobna?
  No i Twój jest tańszy jednak i kilka zł. Mówiłeś, że im bardziej zbliżona do 3,6 V (w tym przypadku) tym lepiej, więc chyba rozważę tą Twoją propozycję.
 • #14
  Vytautas_YT
  Level 30  
  sebalorek wrote:
  Bo ta "Twoja" ma 4,2 V, czyli wychodzi trochę więcej jak dla trzech (3,6 V). Nie będzie źle?

  Będzie OK, ogniwa Ni-MH 1,2V w pełni naładowane mają blisko 1,5V/szt. więc będzie OK. W tej aukcji jest chyba nawet rozpiska przy jakich wartościach napięcia ile LED'ów świeci więc tym też możesz się w jakiś sposób posiłkować przy określaniu stopnia naładowania. Co to za skaner jest dokładnie? Może w jakiejś instrukcji jest podane przy jakiej wartości napięcia sygnalizuje słabą baterię.
 • #15
  sebalorek
  Level 8  
  Uniden EZI33XLT.
  EDIT: Przejrzałem też instrukcję, ale nie ma nic o tym, przy jakim napięciu pokazuje niski stan baterii. Ale to nie problem, sprawdzi się. To kupię nowy komplet 3 akumulatorków i ten wskaźnik, polecany przez Ciebie. Zobaczymy. Dzięki.
 • #17
  sebalorek
  Level 8  
  Mam jeszcze jedno pytanie. Bo popytałem też sprzedawcę tego wskaźnika i napisał, że akumulatorki (te 3 szt.) muszą być połączone szeregowo. I podłączamy pod plus pierwszego ogniwa i minus ostatniego (skrajne). Czyli mierzy napięcie łączne wszystkich ogniw (3,6- 4,3V). Ale skoro akumulatorki są trzy, a od tego urządzenia idą dwa kabelki (czarny i czerwony) to nie potrzebuję jeszcze czegoś dodatkowego aby połączyć te akumulatory z tym trzecim środkowym że tak powiem?

  EDIT: Załączam to urządzenie o którym mowa w temacie oraz moje akumulatorki. Czym połączyć jeszcze ten trzeci akumulatorek żeby utworzyć połączenie szeregowe? No bo ze wskaźnika odchodzą oczywiście tylko dwa kabelki.
 • #18
  Mierzejewski46
  Level 35  
  Są takie gotowe pojemniczki na trzy baterie AA. Mają odpowiednie złączki. Baterie szeregowo łączy się; plusem do minusa.
 • #19
  sebalorek
  Level 8  
  Wystarczy nabyć jakiś uniwersalny na 3xAA? Nie ma znaczenia czy to do baterii czy akumulatorków Ni-MH bądź innych?
 • #20
  Freddy
  Level 43  
  sebalorek wrote:
  ... ze wskaźnika odchodzą oczywiście tylko dwa kabelki ...
  To jest wskaźnik do 1 sztuki akumulatora Li-Ion.
 • #21
  sebalorek
  Level 8  
  No tak, ale nie znalazłem nic innego. Kolega wcześniej stwierdził, że to by się też mogło nadawać do 3 x akumulatorków Ni-MH 1.2V, bo to ma pokazywać tylko napięcie.
  Używałbym trzech nowo zakupionych akumulatorów zawsze ten sam komplet to wtedy powinno być równo każda sztuka jeśli idzie o napięcie, tak? Jeśli byłyby zawsze razem używane?
  Pisałem też ze sprzedawcą tego urządzenia i stwierdził, że to zależy od sposobu połączenia ogniw. Jeśli będą połączone równolegle to napięcie będzie 1,2V na każdym ogniwie i na sumie ogniw. Te będą się w zadzie zawsze ładować równomiernie. W przypadku ogniw połączonych szeregowo napięcie na każdym z ogniw wyniesie 1,2 V ale już na sumie 3,6 V. Na początku, gdy ogniwa są nowe na pewno będą się ładować równomiernie. Z czasem każde ogniwo może się inaczej ładować (chociaż nie musi). Łączne napięcie może mieć 3,6 V a jedno ogniwo będzie mieć 1,1 V drugie 1,2 a trzecie 1,3V - w sumie 3,6V.
  I dodał, że w sumie jakby się uprzeć to można skorzystać z tego wskaźnika.
  Max napięcie ładowania na ogniwo to ok. 1,45V to przy 3 ogniwach daje nam 4,35V, czyli zakres napięciowy by pasował.

  EDIT: Są też mierniki naładowania akumulatorów Ni-MH 4,8V, jak w zał.
  Ale jeśli ja używam zawsze trzech akumulatorków jednocześnie (1,2 V x 3 = 3,6V). A nie widzę takiego nigdzie. To wg Ciebie który lepiej by się nadawał do trzech akumulatorków Ni-MH 1,2 V?
 • #22
  Freddy
  Level 43  
  sebalorek wrote:
  Kolega wcześniej stwierdził, że to by się też mogło nadawać do 3 x akumulatorków Ni-MH
  To źle stwierdził.
  Wystarczy wpisać w Google i dostaniesz dziesiątki odpowiedzi.
 • #23
  sebalorek
  Level 8  
  Ale ten drugi jest dedykowany do akumulatorów Ni-MH. Mimo, że jest na 4,8 V a nie 3,6 V, da radę go użyć? Nadawał się będzie?
 • #24
  _jta_
  Electronics specialist
  Gdybyś mierzył miernikiem, który pokazuje napięcie w V (zwykły miernik uniwersalny cyfrowy, były kiedyś takie po 10zł w hipermarketach) i ma np. zakres 20V (-19,99V..+19,99V z rozdzielczością 0,01V), to nadawałby się. Ale "miernik", w którym do odczytu jest kilka LED-ów i zależnie od napięcia świeci różna ich ilość, może się nadawać tylko do akumulatorków o określonym napięciu - taki do 4,8V podłączony do naładowanych 3,6V pokaże "całkiem rozładowane". Pewnie musiałbyś w nim wymienić jakiś opornik (i wiedzieć, który wymienić i na jaki), żeby go przestawić na inny zakres napięć.
 • #25
  sebalorek
  Level 8  
  Niestety nie znam się na tym, także o jakiś wymianach nie ma mowy. Czyli nic z tych rzeczy nie zda egzaminu? Naprawdę nie ma niczego, czym by można sprawdzić stan akumulatora Ni-MH 1,2V (na pojedynczym to chyba nawet wygodniej by było niż na pakiecie trzech). Może jakieś sklepy robią coś takiego na zamówienie?
 • #27
  Freddy
  Level 43  
  sebalorek wrote:
  Ale ten drugi jest dedykowany do akumulatorów Ni-MH.
  Tak, ale jest jak to piszesz na 4,8V.
  Zwróć uwagę, że te testery zasilane są z mierzonego akumulatora i do poprawnej pracy wymagane jest pewne, minimalne napięcie.
 • #28
  _jta_
  Electronics specialist
  Li-ion rzeczywiście mają zakres napięć zbliżony do 3 szeregowo połączonych Ni-MH: nominalne Ni-MH to 1,25V (ale to za dużo cyfr, więc w handlu nazywa się to 1,2V), Li-ion 3,7V (3x1,25=3,75 - prawie to samo); maksymalne Ni-MH to około 1,45V, dla Li-ion 4,20V (tu różnica jest nieco większa). Tak, że wskaźnik od Li-ion może być używany do 3 szeregowo połączonych Ni-MH.
 • #29
  Freddy
  Level 43  
  _jta_ wrote:
  Tak, że wskaźnik od Li-ion może być używany do 3 szeregowo połączonych Ni-MH.
  Tyle, że nie będzie prawidłowo pokazywał :)