Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozgałęzienie obwodu w mieszkaniu a bezpiecznik

14 Lut 2020 12:43 231 9
  • Poziom 3  
    Dzień dobry
    Miałam już dość czekania z włączaniem czajnika bo chodziła pralka i wyłączania pralki bo kawę się chciało.
    Więc poprawadziłam od rozdzielni m pozostały po instalacji płyty grzewczej kabel 3×4mm2 do puszki natynkowej a z nej 2 krótkie(40i 45cm) przewody ale już o przekroju 2,5mm2 do dwóch odrębnych gniazd.
    Czy już będę mogła popijać kawę w trakcie prania i czy bezpiecznik 20Abedzie odpowiedni dla takiego obwodu?
    Przedstawiam rysunek obwodu,przepraszam za amatorską grafikę.
    Z góry dziękuję za odpowiedź
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator HydePark/Samochody
    Punia145 napisał:
    Czy już będę mogła popijać kawę w trakcie prania i czy bezpiecznik 20Abedzie odpowiedni dla takiego obwodu?

Nie do końca, ponieważ w momencie gdy w pralce będzie pracować grzałka ( mocy nie podałaś ) i włączysz czajnik ( też mocy nie podałaś, ale większość około 2kW ) to sumaryczny pobór prądu może wyzwolić bezpiecznik. Podaj jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe. Lepszym wyjściem byłoby zrobienie dwóch oddzielnych linii ( pralka i czajnik ) z osobnymi bezpiecznikami w rozdzielnicy.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 15  
    Obwód - od rozdzielnicy do gniazdka włącznie - charakteryzuje się przekrojami swoimi (poza jeszcze innymi czynnikami). Ogólnie dany obwód ma jakiś najsłabszy element - o najmniejszym przkeroju tudzież obciążalności.

W omawianym przypadku obwód składa się z takich elementów:
    * przewód 4mm^2 od rozdzielnicy do puszki
    * złączka w puszcze
    * przewód 2.5 mm^2 od puszki go gniazda - ten ze względu na przekrój można zabezpieczyć maksymalnie wyłącznkiem nadprądowym 16A
    * gniazdo 230V - prawie na pewno jego maksymalna obciążalność to 16A

Zatem najsłabsze ogniwa wymagają zabezpieczenia 16A.

Stąd cały obwód musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym najwyżej 16A.

Druga sprawa, to wartość prądu przy jakiej następuje aktywacja zabezpieczenia np. B16A - i to jest między 1.13*I oraz 1.45*I - przy czym powyżej 1.45*I masz gwarancję, że zabezpieczenie się aktywuje, ale np. po 1000 sekund.

Jeszcze jedna sprawa - każde urządzenie powyżej 2kW musi mieć osobny, dedykowany obwód, z osobnym zabezpieczeniem nadprądowym, z tylko jednym gniazdkiem.
  • Poziom 27  
    Powinno się wyprowadzić dwa osobne przewody 3x2,5mm, jeden do pralki, drugi do gniazd ogólnych. Oba zabezpieczone swoimi zabezpieczeniami B16. Jeśli podczas użytkowania rozłącza zabezpieczenie przedlicznikowe to należy udać się do dostawcy energii o zwiększenie mocy przyłącza.
  • Poziom 3  
    Wiem..wiem powinno...a także po obwodzie do lodówki ,tv,komputerów,jakieś lepsze gniazdo do miniwarsztatu-wiertarki,piły i t.p,i do bogatego sprzętu kuchennego(frytkownicy,wypiekacza chleba,robota i długo by wymieniać )chociaż by jeden oddzielny obwód,
    o piekarniku-2,5kW,nie wspomnę.
    Na powieszchni 26m2 kuchniosypialnisalonu,on ze przedpokój.
    Przy istniejących już 4obwodach-1 nowy na plyte ceramiczną i 3stare,zgodnych ze starą sztuka-1-światło(u mnie 1żarówka led na całym obwodzie,resztę oświetlenia dawno,w związku z trudnodostepnościu sufitu na wysokości 4m,dawno wymienione na oświetlenie,a jak ze,gniazdkowe),nadmienię że 2×1mm2 Al,i tak już raczej pozostanie(jak powyżej,4m sufit,poza tym w sztukaterii z 1908r)
    2 obwód 2×2,5mm2 Cu -łazienka-piec gazowy+żarówka Led
    3-gniazdka(czyli cała reszta) 2×2,5mm2Cu
    Więc chciałabym tylko, stopniowo odciążyć obwód gniazdkowy,dodając 2-3 nowe,już 3żylówe obwody,dążąc do wymiany wszystkiego ,opróć światła,na 3żyloweDocelowo ma być 5-6 obwodów,i wiadomo że nie każdy sprzęt który tego potrzebuje według obecnych norm,będzie miał własne gniazdko.Bo nie ma takiej możliwości.
    Nie mniej jednak wydaje się mi to być lepiej niż jest.
    A pytanie mam czy przedstawione w temacie i na obrazku razgałezienie obwodu mogę potraktować jako obwód wykonany 3×4mm2Cu i dać wyłącznik nadprądowy 20B?(przy liczniku mam 25B) W puszce użyłam wago 32A,gniazdka natynkowe16A,ale przecież każde z nich dochodzi do puszki oddzielnym krótkim przewodem 3×2,5mm2,i do każdego z osobna będzie podłączony tylko jeden sprzęt trochę powyżej 2kW.Prosze o konstruktywną poradę.
    P.S.Nie mogę dać do każdego z gniazd oddzielnego kabla od rozdzielnicy, bo już tym przejściem podciągnęłam 1 kabel 3×4 mm2do płyty i drugi 3×2,5mm2 do rozprowadzenia dalej i więcej mi się nie zmieści,to już 3ci.Mam osobliwy rozkład m i nie łatwo coś tam modernyzować(2 okna np,od podłogi do sufitu,cegla+drewno,i inne utrudnienia).
  • Poziom 3  
    Obwody
    1.światło-kilkadziesiąt lat -albo wiecej?!przewody 2×1?mm2 Al,wylącznik nadprądowy10B
    2.łazienka -kilkanaście lat-albo więcej-od tego czasu tu mieszkam-2×2,5mm2Cu , wyłącznik nadprądowy 16B
    3.gniazda-kilkanaście lat 2×2,5mm2 Cu wyłącznik nadprądowy 16B
    4.kuchnia ceramiczna -1 miesiąc-3×4 mm2Cu
    wyłącznik nadprądowy 20B
    5.2 gniazda z opisu powyżej,doprowadzone 3×4mm2Cu razgałęzione 3×2,5mm2 Cu, nie podłączone na razie,
    Zolto-zielone tam gdzie powinny być w gniazdach i złączkach w puszce,zgodnie z kolorem,natomiast w rozdzielnicy zamontowanene do bloku zaciskowego PEN-PE tam że żyła PEN z WLZ
    Blok połączony mostkiem z szyną N ,gdzie zamontowane 2 narazie żyły N z nowych obwodów.
    Nie ,nie mam róznicówki w rozdzielnicy, bo przekrój żył WLZ 4mm2 Cu na to zdaje się nie pozwala..
    Ale jak ktoś mi do tego przekona chętnie zastosuje,i inny osprzęt dodatkowy.
  • Poziom 8  
    Nie masz wiedzy, za to masz stare w dużej mierze drewniane mieszkanie. Zrobisz jak uważasz, mi mieszkania nie spalisz, najwyżej sobie. Jak się coś robi to trzeba wiedzieć czemu tak się robi.
    Dalej się pytasz czy B20 będzie dobre mimo, że odpowiedź wyżej dostałeś. Zabezpieczenie ma być dobrane do najsłabszego ogniwa łańcucha. W praktyce nie więcej niż B16. Czasem i to jest za dużo.
    Piszesz, że kuchnie masz na bogato, a zabezpieczenie przed licznikiem to 25A czy 3x25A? Jeśli to pierwsze to przy tym wyposażeniu plus warsztacik to trochę za mało.
    Znasz zasadę działanie wyłącznika RCD? Czy zasada jego działania jest uzależniona od przekroju WLZ?
    Nie chcesz ruszać oświetlenia? Ja bym zmienił tam zabezpieczenie na B6.
    Jakie są przekroje starej miedzianej instalacji? Czy można je zabezpieczyć B16?
    Podziel się z nami wiedzą i wklej zdjęcie jak wygląda rozdzielnica od środka.
    Myślę, że przy twojej wiedzy bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług elektryka.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Punia145 napisał:
    Nie ,nie mam róznicówki w rozdzielnicy, bo przekrój żyl wlz 4mm2 Cu na to zdaje się nie pozwala.

Nie ma takiego warunku na RCD.
  • Poziom 3  
    Ktoś_tam napisał:
    《Nie masz wiedzy, za to masz stare w dużej mierze drewniane mieszkanie》.
    W takiej mierze że utrudnia mi to ukladanie tras kablowych,nie pisałam,że jest tego duzo.Główne utrudnienia sprawiają właśnie drewniane okna od podłogi do sufitu,więc trasy przy nich muszą się kończyć .
    《Dalej się pytasz czy b20 będzie dobre mimo, że odpowiedź wyżej dostałeś. Zabezpieczenie ma być dobrane do najsłabszego ogniwa łańcucha. W praktyce nie więcej niż b16. Czasem i to jest za dużo.》
    Dlatego właśnie pytam,bo mam nietypowe rozwiązanie,i w tym wypadku najsłabszym ogniwem wydaje się być łącza kabla 4mm i 2,5 mm,wykonane zlączkami 32A
    Na gniazdach natomiast wiem co bedzie-na jednym obwodzie pralka 2,5W na drugim czajnik 2,5W ,co w sumie daje 5W,ale ta suma zaczyna się dopiero w złączkach a dalej już mam kabel 4mm 2,i dlatego chce zastosować esa 20b.
    Proszę pamiętać że czajnik nie nagrzewa wody przez nawet 10min i do domu nie przyjdzie jakaś roztrzepana gospodyni i nie włączy coś innego bo jestem nią ja,a jak już dostanę Alzheimera to szybciej chałupe z dymem puśczę paląc papierosa w łóżku.
    《Piszesz, że kuchnie masz na bogato, a zabezpieczenie przed licznikiem to 25A czy 3x25A? Jeśli to pierwsze to przy tym wyposażeniu plus warsztacik to trochę za mało.》
    25Astarczalo do tej pory,i starczy tym bardziej dalej,bo się starzeje,i nie gotuje 3ch daniowych obiadów,jednocześnie wyrobiając ciasto,piekąc chleb i rżnąc plyty osb przy lecących z potężnych głośników rytmach rocka.
    《Znasz zasadę działanie wyłącznika RCD? Czy zasada jego działania jest uzależniona od przekroju WLZ?》
    Działanie RCD nie ale czyż by podział PEN nie jest zależny od przekroju WLZ?
    《Nie chcesz ruszać oświetlenia? Ja bym zmienił tam zabezpieczenie na b6. 》
    Ja bym tam wogóle na złączkę dała tą jedną żarówkę, led na dodatek,ale listwe grzebieniową kupiłam 6 modułowa i chciałam czymś wypełnić wolne miejsce.
    《Jakie są przekroje starej miedzianej instalacji? Czy można je zabezpieczyć b16?》
    2,5mm2
    《Podziel się z nami wiedzą i wklej zdjęcie jak wygląda rozdzielnica od środka. Myślę, że przy twojej wiedzy bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług elektryka.

Prześlę jak będę mogła,natomiast teraz przesyłam fotki starej rozdzielnicy ,robionej przez elektrikow kilka lat temu i odkryte prze ze mnie jej wnętrze całkiem niedawno.