Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik cęgowy dla pomiarów 3 faz

14 Lut 2020 13:51 486 11
  • Poziom 12  
    Dzień dobry,

Poszukuję miernika cęgowego lub z możliwością podłączenia odpowiednich sond, interesuje mnie pomiar 3 faz, głównie zasilanie silników, prąd, napięcie, wartości szczytowe, może jakiś zapis pomiaru, True RMS dla 400Hz.

Znalazłem miernik Uni-t UT267B.
    Macie coś sprawdzonego?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • TestoTesto
  • Moderator Elektrotechnika
    crisdean napisał:
    Uni-t UT267B.

Nigdy nie polecam tej firmy jeśli chodzi o miernik cęgowy. Mam złe doświadczenia.
  • Specjalista elektryk
    Podstawowe pytanie brzmi - Komu i czemu mają służyć te pomiary? Jak bardzo są one istotne? Jakie mają znaczenie, rangę, wagę?
    Czy dla Ciebie akceptowalna jest dokładność pomiaru rzędu 3,0% + 3 cyfry, co tak de facto wskazuje, że jest to wskaźnik, a nie przyrząd techniczny.

Osobiście nawet nie próbowałbym rozważać zakupu tego przyrządu.

Ps. Nie przyglądałem się dokładnie specyfikacji tego UNI-T'a, ale wydaje mi się, że nie realizuje on części pomiarów, które Ciebie interesują.
  • TestoTesto
  • Poziom 12  
    Lab75 napisał:
    Podstawowe pytanie brzmi - Komu i czemu mają służyć te pomiary? Jak bardzo są one istotne? Jakie mają znaczenie, rangę, wagę?
    Czy dla Ciebie akceptowalna jest dokładność pomiaru rzędu 3,0% + 3 cyfry, co tak de facto wskazuje, że jest to wskaźnik, a nie przyrząd techniczny.

Osobiście nawet nie próbowałbym rozważać zakupu tego przyrządu.

Ps. Nie przyglądałem się dokładnie specyfikacji tego UNI-T'a, ale wydaje mi się, że nie realizuje on części pomiarów, które Ciebie interesują.

Zakład produkcyjny. Potrzebuje czasem monitorować zasilanie silników indukcyjnych. 45, 90 lub 160kW. Potrzebuje zapiąć na 3 fazy, poobserwować - może na wykresie - prąd w czasie cyklu pracy maszyny. Pomiary są potrzebne mi, chcę wiedzieć czy np pompa hydrauliczna nie zaczyna "się kończyć" oczywiście abstrahując od zabezpieczenia nadprądowego.
  • Specjalista elektryk
    No dobrze. Coś już wiemy. Kolejne pytanie brzmi: Jaką kwotę chcesz na ten przyrząd przeznaczyć?
    crisdean napisał:
    Potrzebuje czasem monitorować zasilanie silników indukcyjnych. 45, 90 lub 160kW. Potrzebuje zapiąć na 3 fazy, poobserwować - może na wykresie - prąd w czasie cyklu pracy maszyny

Tylko po co na trzech fazach od razu. Czy nie prościej na poszczególnych fazach oddzielnie.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wg mnie potrzebujesz analizatora parametrow sieci, poczytaj o
    Network Analyzer and Three-Phase Power - Chauvin Arnoux nie wiem czy coś jest w stanie przebić ich jakość.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    danielkk napisał:
    Chauvin Arnoux

Np. Yokogawa?

Jak dla mnie nadal pozostaje do ustalenia podstawowa kwestia - ile ten analizator ma kosztować?
    Wówczas można coś podpowiedzieć: Lutron, Extech, Chauvin Arnoux, Fluke, Yokogawa...
  • Poziom 12  
    Krzysztof Reszka napisał:

Tylko po co na trzech fazach od razu. Czy nie prościej na poszczególnych fazach oddzielnie.

Chyba prościej, wygodniej. Widać trzy fazy jednocześnie.

Lab75 napisał:
    ile ten analizator ma kosztować?

Nie orientuje się w cenach 5-6kPLN, choć jak włączyłem pierwsze z brzegu pozycje analizatorów FLUKE'a to zdecydowanie za mały budżet. Ale mam już jakiś obraz wśród których producentów się poruszać.

Serdecznie dziękuję.
    crisdean napisał:
    Chyba prościej, wygodniej. Widać trzy fazy jednocześnie

Jeśli to silniki asynchroniczne to odkształcenia przebiegów będą niewielki w granicy 2%. Tak więc prąd wskazywany będzie identyczny a koszty urządzeń duże . Lepiej kupić lepszy dokładniejszy na jedną fazę niż gorszy na 3 fazy tak jak proponowany UNI-T.
    A może inna porada, zmień zamiast termików na sterowniki nadzorujące pracę silników . Mają wszystkie funkcje zabezpieczające silnik a po za tym mają funkcje wyświetlania wszystkich parametrów jak i na urządzeniu i w komputerze. Na przykład Micom p211 czy Simens Siomocode pro C czy jeszcze Minimuz.
  • Poziom 9  
    crisdean napisał:

Zakład produkcyjny. Potrzebuje czasem monitorować zasilanie silników indukcyjnych. 45, 90 lub 160kW. Potrzebuje zapiąć na 3 fazy, poobserwować - może na wykresie - prąd w czasie cyklu pracy maszyny. Pomiary są potrzebne mi, chcę wiedzieć czy np pompa hydrauliczna nie zaczyna "się kończyć" oczywiście abstrahując od zabezpieczenia nadprądowego.

Właśnie taka prozaiczna rola zabezpieczenia termicznego (nie nadprądowego), aby zasygnalizować, że coś się zaczyna złego dziać. Za duże obciążenia na wale (jeśli pompa, to łożyska z reguły), duże rezystancje przejścia na zaciskach, itp.
    Natomiast jeśli faktycznie kolega ma coś z elektroniką wspólnego, a chce sobie podglądnąć czasem, jak prąd śmiga po zakładzie przemysłowym, to można zaszaleć i kupować przeróżne „Wyświetlacze Jakichś Cyferek”, albo można wykorzystać swoje umiejętności z niewielkim wsparciem technicznym.
    Zaczynałem od apki w IPhone e-scope3in1, do tego dokupiłem takie prościutkie cęgi

Mają rezystancję wewnętrzną 0,2k, a ponieważ port słuchawek uaktywnia rezystancja 1k, to wiadomo, ile trzeba dodać i wiadomo, lepiej nie aplikować w telefon więcej, niż 5V ;)
    Można sobie z piezoelektrycznej zapalniczki zrobić sondę do pomiaru wibracji itp.
    Można później kupić oscyloskop hantek idso1070a, dorobić sobie parę interfejsów (międzymordzia), i jak to było w tym kawale- facet wysiada z pociągu i pyta- panie, jak tu trafić do filharmonii?
    -oj, synku, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć...

Dodano po 16 [minuty]:

[img-1] Miernik cęgowy dla pomiarów 3 faz Miernik cęgowy dla pomiarów 3 faz Miernik cęgowy dla pomiarów 3 faz [img-0]

Dodano po 2 [godziny] 18 [minuty]:

..potem się kupuje np takiego Fluke i nie ma potrzeby narzekać. Prąd trzeba rozumieć i czuć, tego się nie kupuje, to się zdobywa punkt po punkcie, czasem szybciej, czasem dłużej.