Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zabezpieczenie przedlicznikowe 20A na 10A dla zmiany mocy umownej

14 Lut 2020 15:31 615 21
  • Poziom 14  
    Proszę o informację czy zastosowanie bezpiecznika przy liczniku o wartości 10A nie będzie powodowało wyłączania przy włączonych urządzeniach które pobierają łącznie 600W i np włączeniu czajnika 2200W?

Dlaczego jest mi to potrzebne ?
    Ponieważ mam umowę na dostawę energii (od Energa) dla firm (taryfa C11) to na fakturze jest taka pozycja jak moc umowna, u mnie jest to 10.5kW. Jest to hipotetyczna moc jaką może dostarczyć mi operator energetyczny natomiast moje urządzenia pobierają 600W (0,6kW) zatem płacę za "gotowość" a nie za zużycie. Niestety miesięcznie w ten sposób przepłacam za friko 60zł więc jest o co powalczyć (10.5kWx4.62 +VAT).
    Energa oczywiście dopuszcza raz w roku zmianę mocy umownej, ja wybrałem 3.5kW jednak operator chce abym zmienił też zabezpieczenie przedlicznikowe z 20A które mam na 10A.
    Progi są takie:
    0,5kW-3kW - 6A
    3,5kW-10kW - 10A - wybrany
    10,5-15kW - 20A itd....

Aktualnie moja instalacja ma bezpieczniki w lokalu B10A na oświetlenie i B16A na gniazdka oraz 25A wył. róż. prądowy co logicznie nakazuje dać bezpiecznik przy liczniku 20A (choć można było i 25A).
    Czy ja dobrze rozumiem że jeśli mój czajnik ma 2200W zatem 2200w/230 V = 9,56 A to daje około 10 A poboru prądu zatem skoro moje sprzęty w biurze pobierają około 600W włączenie czajnika będzie powodowało notoryczne zasziałanie bezpiecznika tyle że nie w biurze a na korytarzu w skrzynce.
    Ogólnie dałbym sobie spokój ze zmianą ale nerwy mi puszczają jak widzę że dostawca próbuje dymać aż piszczy, bo już na przykład ten sam prąd sprzedawany dla osoby fizycznej to za moc umowną płaci się ryczałt 6zł opłaty na miesiąc chyba nawet do 30kW.
    A może ktoś ma doświadczenie z Energą że udało się zmienić moc umowną bez zmiany bezpiecznika bo w końcu i tak po miesiącu widać jakie jest zużycie prądu, i skoro jest np. 110 kW to wiadomo że klient ma pobór 0.5 kW max.
  • Poziom 41  
    Oczywiście że zabezpieczenie 10A zadziała przy takim obciążeniu.
    Tylko nie pasuje zabezpieczenie 10A przy 3.5kW
  • Poziom 14  
    Wynika z tego że owszem dają możliwość obniżenia mocy umownej ale nakładając wymóg instalacji bezpiecznika 10A w zasadzie uniemożliwiają normalną eksploatację instalacji.
    Czytałem coś o bezpieczniku typu D z dużą zwłoką ale to chyba głupi pomysł.
  • Poziom 32  
    psg napisał:
    Czy ja dobrze rozumiem że jeśli mój czajnik ma 2200W zatem 2200w/230v = 9,56A to daje około 10A poboru prądu zatem skoro moje sprzęty w biurze pobierają około 600W włączenie czajnika będzie powodowało notoryczne "wysadzanie korka" tyle że nie w biurze a na korytarzu w skrzynce.
    Możesz zmienić czajnik na taki z mniejszą mocą.
    karolark napisał:
    Wydaje mi się że powinno być 16A...
  • Poziom 43  
    rafbid napisał:
    ...
    karolark napisał:
    Wydaje mi się że powinno być 16A...

I to na styk bo 3,5 kW : 230 V = 15,22 A.
  • Poziom 14  
    Właściwie przy 16A też bym już nie protestował bo jednocześnie nie będę włączał czajnika i odkurzacza ale to 10A to jest kpina.
    Widać mam płacić i nie kombinować. No nic spróbuję może uda się zmiana mocy umownej bez zmiany bezpiecznika.
    Dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Nie wiem co tam wstawia energetyka przed licznikiem. Natomiast każde zabezpieczenie ma jakąś charakterystykę - np. B10A nie zadziała na pewno poniżej 1.13*I - czyli 11.3A przy napięciu 230V wychodzi 2599W. Wiadomo też, że czajnik 2kW nie pobiera 2kW tylko pewnie coś trochę poniżej.

Jednocześnie charakterystyki B, C mają próg 1.45*I na zadziałanie, przy którym muszą zadziałać - ale to jest czas ponad 1000 sekund. Oczywiście moze być krótszy. Ale w tym zakresie 1.13*I do 1.45*I jest duża niepewność i raczej zabezpieczenie nie zadziała w czasie gotowania się wody w czajniku.

Jeżeli energetyka stosuje wkładki gG - to tam też są jakieś charakerystyki, ale zdaje się że nie ma takich sztywnych progów jak przy B, C, D - ale to też jest do znalezienia na odpowiednim wykresie danej charakterystyki.
  • Poziom 43  
    psg napisał:
    Właściwie przy 16A też bym już nie protestował bo jednocześnie nie będę włączał czajnika i odkurzacza ale to 10A to jest kpina.
    Chyba błędnie cię poinformowano:
    3500W : 230V = 15,22A.
    Bezpiecznik przedlicznikowy powinien zapewnić ciągły odbiór mocy umownej a nie przez kilka minut bo tyle B10 wytrzyma.

Tu masz dane ENEA : https://www.enea.pl/pl/dlafirmy/obsluga-klienta-i-kontakt/zmiany-w-umowie
    Wybierz "Jak zmniejszyć moc umowną"

takijasiu napisał:
    Wiadomo też, że czajnik 2kW nie pobiera 2kW tylko pewnie coś trochę poniżej.
    Ile pobiera zależy od faktycznego napięcia sieci. Czajnik o mocy nominalnej 2kW może pobierać od 1800 do 2200W.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Dobry wieczór,

chciałbym zwrócić uwagę na pewną istotną kwestię, która jednoznacznie dla mnie nie została wyjaśniona:

psg napisał:

Progi są takie:
    0,5kW-3kW - 6A
    3,5kW-10kW - 10A - wybrany
    10,5-15kW - 20A itd....

Przytoczone progi mają jak najbardziej sens - gdy zabezpieczenie przedlicznikowe (ogranicznik mocy) jest trójfazowe, nie jednofazowe.
    Jednoznacznej informacji, czy zabezpieczenie jest trójfazowe, czy jednofazowe, Autor nie podał.
    Jeżeli zabezpieczenie jest jednofazowe - to Energa coś nie bardzo uczciwie podchodzi do sprawy... Jeżeli trójfazowe - to zmienia postać rzeczy. Można porozdzielać obwody na poszczególne fazy, albo zastosować zabezpieczenie 16A, czy 20A, ale na jednej fazie. Moc umowna będzie wtedy niższa.

Z poważaniem
    Maxxc
  • Poziom 14  
    Tak wygląda mój licznik i zabezpieczanie przedlicznikowe.
    Proszę o dalsze uwagi na temat tego 10A zabezpieczenia.

Zabezpieczenie przedlicznikowe 20A na 10A dla zmiany mocy umownej

A tak bezpieczniki w biurze:
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zdjęcie nieczytelne, ale wydaje się, że to zabezpieczenie przedlicznikowe to ETIMAT T - ogranicznik mocy.

Np. taki - https://www.tim.pl/ogranicznik-mocy-etimat-t-3p-10a-002181060 - przepraszam że link do sklepu.

Na stronie produktu jest link do katalogu ETI i tam następująca charakterystyka:

Czyli poniżej 1.13*I na pewno nie zadziała. Powyżej około 1.40*I może wyłączyć po około 10 minutach.

Jeżeli w miejsce tego ETIMATu T pewnie 20A zostanie zamontowany taki ETIMAT T 10A to będzie miał taką samą charakterystykę.

Aha - no i jak zawnioskowałeś o 3.5kW w 3 fazach (ciekawe, że się da o tak mało) - to wypada 1kW na fazę - to jak proponują zabezpieczenie 10A to i tak całkiem dobrze.

Proponuję sprawdzić czy na pewno jest to wniosek o przyłącze 3-fazowe.
  • Poziom 14  
    Bezpiecznik to Etimat T 20A.
    Jeszcze nie złożyłem wniosku o zmianę mocy umownej bo cały czas się zastanawiam czy to 10A zabezpieczenie nie będzie powodowało problemów z normalną pracą w biurze. Pewnie najlepiej było by zmienić na moment na 10A włączyć sprzęty (około 600W) i włączyć np czajnik 2.2kW ale nie chcę ruszać plomby.
    Z twojej informacji wnioskuję że bezpiecznik Etimat T 10A rozłączy pobór prądu po około 10minutach gdy będzie pobór 600W + 2200W(czajnik) ?
  • Poziom 15  
    Z charakterystyki, której fragment załączyłem, wynika że ETIMAT T 10A przy około 14A, czyli przy około 3200W, rozłączy nie wcześniej niż po 10 minutach. Sądzę, że w praktyce rozłączy i tak po dłuższym czasie.
  • Poziom 43  
    psg napisał:
    Jeszcze nie złożyłem wniosku o zmianę mocy umownej bo cały czas się zastanawiam czy to 10A zabezpieczenie nie będzie powodowało problemów z normalną pracą w biurze.
    Odpowiedz jednoznacznie czy chcesz mieć instalację taką jaka jest (trójfazową) czy jednofazową?
    Jeżeli jednofazową to nie dostaniesz zabezpieczenia przedlicznikowego 10A lecz 16A przy 3 kW mocy i 20A przy 4 kW. Jeżeli trójfazową to zrób tak jak radzi kolega
    Maxxc napisał:
    Można porozdzielać obwody na poszczególne fazy,
    Jedną z faz przeznaczasz tylko dla czajnika, drugą na sprzęt biurowy, trzecią na oświetlenie.
  • Poziom 14  
    vodiczka napisał:
    Jedną z faz przeznaczasz tylko dla czajnika, drugą na sprzęt biurowy, trzecią na oświetlenie.

Instalacja musi pozostać trójfazowa bo zmiana na 1 fazową to około 450zł i trochę papierologii.
    Nie wiem czy fazy zostały właśnie tak rozdzielone, bo to wszystko już działa a zmieniać przebiegu przewodów w pomieszczeniu nie mogę.
    OK dziękuję za informację odnośnie czasu wyłączenia zabezpieczenia przedlicznikowego 10A dla takiego poboru prądu jaki mam czyli skrajnie 2800-3200W. Zatem 10A powinno wystarczyć i nie wyłączyć się przez około 10min.
  • Poziom 41  
    Rozumiem że to kolegi pieniądze ale nie 60 miesięcznie ale 33zl i co to za działalność że opłaty stałe tak bolą?
    Poza tym po obniżeniu mocy jaka będzie opłata?
    I rozlozenie obciążenia jakie było do tej pory?
  • Poziom 27  
    Trzeba chyba powiedzieć że trójfazowe 10A to jest 3x10A. z czego na każdej z faz nie można przekroczyć prądu 10A ale sumarycznie jednocześnie można pracować trzema urządzeniami jednofazowymi o mocy 2200W tylko trzeba wiedzieć które gniazdo z której fazy zasilone.
  • Poziom 42  
    Tak, tak a zabezpieczenie obwodu 16A.
    Nie widzicie panowie elektrycy bezsensu takiego rozwiązania?

Nawet o stopniowaniu zabezpieczeń (chyba, że w drugą stronę :) ) mowy nie ma a o selektywności nawet nie wspominając.

Uzasadnijcie logicznie te brednie jakie tu wypisujecie nie urągając uznanym zasadom wiedzy technicznej a 1000pkt przekazuję natychmiast.
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    Nie widzicie panowie elektrycy bezsensu takiego rozwiązania?
    Takiego też?: https://www.euro.com.pl/czajniki/vesta-etk01.bhtml
    kkas12 napisał:
    Nawet o stopniowaniu zabezpieczeń (chyba, że w drugą stronę ) mowy nie ma
    To chyba oczywiste, ze gdy zmniejszamy zabezpieczenie przedlicznikowe to zalicznikowe też. 10 i 16 na 6
  • Poziom 41  
    Pomijając kwestie techniczne
    Oczywiście chwalebne są oszczędności ale w firmie trzeba przede wszystkim zarabiać a nie oszczędzać i to w sumie niewielkie kwoty
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    karolark napisał:
    Oczywiście chwalebne są oszczędności ale w firmie trzeba przede wszystkim zarabiać a nie oszczędzać i to w sumie niewielkie kwoty
    Tu się z kolegą zgadzam. Jeżeli faktycznie różnica w kosztach to mniej niż 60 zl miesięczne to lepiej skupić się na powiększeniu obrotów biura.
  • Poziom 14  
    Kolega lub koleżanka @karolak to zapewne magnat gospodarczy, którego cenne uwagi zawsze trafiają w przysłowiowy "punkt". Jakże trafnie i tym razem udzielił wyczerpującej informacji i pomocy w temacie zabezpieczenia przedlicznikowego 10A wnosząc swoje perfekcyjne know-how. Dla wiedzy @karolaka miesięcznie na zmianie mocy umownej na 3.5kW oszczędzimy na czysto 60zł co rocznie daje 720zł a ponieważ mamy 14 identycznych lokali to da 10080zł dodatkowych oszczędności za które udam się na urlop. Zapewne @karolak nie musi w ten sposób kombinować tylko zgodnie z wytyczną zwiększa przychody biura i ma na taki urlop po miesiącu lub dwóch.
    Dziękuję wszystkim którzy udzielili mi merytorycznej pomocy.

Dodano po 2 [minuty]:

Pomyślałem że zawnioskujemy nie o 3,5kW a nawet o 1kW mocy umownej to co prawda wymaga zabezpieczenia 6A ale powinno ono wystarczyć a czajniki damy te które podesłał kolega vodiczka czyli o mocy 650W. Zamiast 60zł oszczędności będzie 80zł, czyli będziemy płacili uczciwe i realne koszty stałe jak za gospodarstwo domowe. Natomiast zabezpieczenie damy 6A takie: https://www.tim.pl/ogranicznik-mocy-etimat-t-3p-6a-002181094
    Nasze miesięczne zużycie energii to max 110kW zatem dokładnie mieścimy się z niewielkim zapasem w 1kW mocy umownej.

Dodano po 42 [minuty]:

Zmiana mocy umownej na 1kW i zabezpieczenie 6A