Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grupowe sterowanie roletami -sterownik Elmes st6h

14 Lut 2020 21:11 99 1
  • Poziom 2  
    Witam
    Mam do wykonania zasilanie i sterowanie 18 rolet- 5 w piwnicy,10 na parterze i 3 na poddaszu.Do sterowania chcę użyć 3 x sterownik Elmes st6h.Sterowniki będą zasilane z jednej fazy. Sterowanie lokalne i centralne jest proste i łatwe w wykonaniu.
    Moje pytanie dotyczy rozwiązania sterowania grupowego rolet.
    Kazdy sterownik obsługuje 6 rolet.Jak rozwiązać sterowanie 10 rolet z jednego włącznika grupowego i 5 rolet z drugiego włącznika.
    Czy jak podłączę pod wyłącznik 6 rolet z pierwszego sterownika i 4 rolety z drugiego sterownika, a 5 rolet podłącze do (2 do 2 sterownika i 3 do 3 sterownika) to będzie to chodziło i nie spalę sterowników?
  • specjalista -automatyka bramowa
    Sterowniki nie gadają ze sobą - każdy jest autonomiczny i przyciski przewodowe podpięte do jednego nie wysterują wyjść drugiego. Nie radzę tęż łączyć ze sobą wejść przyciskowych dwóch sterowników - zawiłe sterowanie matrycowe użyte przez Elmesa może tego nie strawić. Jeśli ktoś próbował - niech opisze ale na 99 procent to nie zadziała.

Jedyna możliwość komunikacji między sterownikami to wejścia OP,CL, COM, D/N.
    I najprościej użyć o 1 sterownik więcej (czyli 4). Jednego osobno dla piwnicy, (z wykorzystaniem 5 wyjść), 2 spiętych w/w wejściami (OP/CL/COM) dla parteru i osobnego dla poddasza.

Tych wejść zdaje się nie da wysterować z radia więc jeśli planujesz równoległe sterowanie pilotami to:
    -dla sterowania radiowego takimi grupami i tak musisz zdefiniować całościowe grupy na wejściach R1-C4 i odpowiednio dopisać do nich piloty, przy czym do całościowej grupy na sterowniku 2 i 3 (dom) aby oba chodziły razem dopisujesz ten sam kanał pilota. Niestety zawsze jest opcja, że radio jednego z nich nie usłyszy nadajnika, ale przy wykorzystaniu sterowania kierunkowego (osobno góra, osobno dół)- kolejne użycie któregoś kierunku zsynchronizuje sterowniki.

PS - Opisany w pytaniu sposób działania - tzn wykorzystanie części wyjść dwóch osobnych sterowników do sterowania jedną grupą jako całością jest możliwe ale tylko przy sterowaniu bezprzewodowym pilotami.