Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grupowe sterowanie roletami -sterownik Elmes st6h

14 Feb 2020 21:11 270 1
 • Level 1  
  Witam
  Mam do wykonania zasilanie i sterowanie 18 rolet- 5 w piwnicy,10 na parterze i 3 na poddaszu.Do sterowania chcę użyć 3 x sterownik Elmes st6h.Sterowniki będą zasilane z jednej fazy. Sterowanie lokalne i centralne jest proste i łatwe w wykonaniu.
  Moje pytanie dotyczy rozwiązania sterowania grupowego rolet.
  Kazdy sterownik obsługuje 6 rolet.Jak rozwiązać sterowanie 10 rolet z jednego włącznika grupowego i 5 rolet z drugiego włącznika.
  Czy jak podłączę pod wyłącznik 6 rolet z pierwszego sterownika i 4 rolety z drugiego sterownika, a 5 rolet podłącze do (2 do 2 sterownika i 3 do 3 sterownika) to będzie to chodziło i nie spalę sterowników?
 • Gantry automation specialist
  Sterowniki nie gadają ze sobą - każdy jest autonomiczny i przyciski przewodowe podpięte do jednego nie wysterują wyjść drugiego. Nie radzę tęż łączyć ze sobą wejść przyciskowych dwóch sterowników - zawiłe sterowanie matrycowe użyte przez Elmesa może tego nie strawić. Jeśli ktoś próbował - niech opisze ale na 99 procent to nie zadziała.

  Jedyna możliwość komunikacji między sterownikami to wejścia OP,CL, COM, D/N.
  I najprościej użyć o 1 sterownik więcej (czyli 4). Jednego osobno dla piwnicy, (z wykorzystaniem 5 wyjść), 2 spiętych w/w wejściami (OP/CL/COM) dla parteru i osobnego dla poddasza.

  Tych wejść zdaje się nie da wysterować z radia więc jeśli planujesz równoległe sterowanie pilotami to:
  -dla sterowania radiowego takimi grupami i tak musisz zdefiniować całościowe grupy na wejściach R1-C4 i odpowiednio dopisać do nich piloty, przy czym do całościowej grupy na sterowniku 2 i 3 (dom) aby oba chodziły razem dopisujesz ten sam kanał pilota. Niestety zawsze jest opcja, że radio jednego z nich nie usłyszy nadajnika, ale przy wykorzystaniu sterowania kierunkowego (osobno góra, osobno dół)- kolejne użycie któregoś kierunku zsynchronizuje sterowniki.

  PS - Opisany w pytaniu sposób działania - tzn wykorzystanie części wyjść dwóch osobnych sterowników do sterowania jedną grupą jako całością jest możliwe ale tylko przy sterowaniu bezprzewodowym pilotami.