Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Gorenje WA 50100 przecieka - szukam instrukcji PL

14 Lut 2020 22:30 171 15
  • Poziom 12  
    Ma ktoś tutaj pralkę Gorenje WA 50100? Zapodziałam gdzieś instrukcję, bo pralka już nie najnowsza, a zaczęła przeciekać. Woda wypływa gdzieś spod spodu. Nie leci jakoś bardzo mocno, ale obawiam się, że będzie się to pogarszać. Zastanawiam się, czy mogę coś we własnym zakresie tutaj sprawdzić, bo nie wiem czy to nie jest tylko jakaś uszczelka przy wężu albo zatkany filtr? Ten tzw. fartuch gumowy wewnątrz wygląda zupełnie dobrze, nie wydaje się jakiś zużyty, przypleśniały gdzieś w zakamarkach ani nic w tym rodzaju. Wygląda jak nowy. W każdym razie nie wiem gdzie w tej pralce w ogóle jest filtr. W poprzedniej był z przodu na dole pod klapką i co jakiś czas trzeba go było oczyścić, a tu nic takiego nie mogę znaleźć i zastanawiam się, czy on jest może po tej stronie co przylega do ściany, czy te pralki nie mają go wcale? Po prostu nie wiem czy jest sens ją odsuwać i oglądać, czy od razu szukać jakiegoś fachowca...

Ew. gdzie znajdę instrukcję po polsku? Szukałam w google, ale znalazłam tylko czeską
  • Poziom 38  
    Proszę zamieścić zdjęcia przodu pralki, szczególnie dołu. Według wykazu części jest filtr pompy: https://north.pl/karta/filtr-pompy-odplywowej-do-pralki-gorenje-wa50100,7AW-ZV-CMMC-20G.html
    Co do wycieku to nawet wezwany fachowiec będzie go musiał zlokalizować. Trzeba zdjąć górną pokrywę, osłonę koła pasowego i przy pomocy latarki szukać wycieku.
  • Poziom 12  
    Z przodu pralki u dołu nie ma absolutnie nic, nawet najmniejszej szczelinki. Po prostu gładka jednolita ścianka. A ogólnie z przodu są tylko drzwiczki wsadowe, panel sterowania na górze po prawej i szuflada dozująca na górze po lewej.
    https://data.e-manual.eu/pl/podgld-instrukcje...mo-5943/pralka-gorenje-wa-50100/strona-3.html - tutaj strona z tej czeskiej instrukcji, gdzie pokazany jest przód pralki i nic o żadnym filtrze nie znalazłam :(

Pytanie jest głównie o to, czy jest sens odsuwać ją od ściany, żeby zobaczyć, czy nie ma jakiegoś wycieku z tyłu, np. tam gdzie jest wąż? Podłoga akurat jest lekko krzywa i cieknie do przodu, więc ten wyciek może być od spodu, ale może być i gdzieś od strony tylnej ścianki, gdzie są te wszystkie węże podłączone. Tylko ja się nie znam i nie wiem czy taki przeciek w miejscu przyłączenia węża jest w ogóle możliwy.
    No i też właśnie nie wiem o co chodzi z tym filtrem...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Bywały już konstrukcje Electrolux i innych producentów gdzie czyszczenie pompy odpływowej musiał wykonywać serwis. Możliwe, że w tej konstrukcji jest podobnie. Jest Pani pewna, że wyciek jest spod pralki a nie z któregoś węża? Istnieje możliwość, że wąż odpływowy cieknie gdzieś na przyłączu do odpływu w ścianie lub wąż dopływowy zaczął cieknąć przy zaworze w ścianie lub przy przyłączu do pralki. Proszę w pierwszej kolejności wykluczyć tą ewentualność.
    PS. Wyszukiwarka bez problemu tłumaczy mi instrukcję na język polski. Wystarczy włączyć w obcjach Google funkcję tłumacza.
  • Poziom 12  
    No właśnie nie jestem pewna. Wszystkie te przyłącza są z tyłu pralki, więc bez odsuwania ich nie widać, a podłoga jest pochyła i nawet gdyby ciekło z tyłu, to leci pod pralkę i płynie do przodu. Widzę jedynie zawór dopływowy w ścianie, ale akurat z niego nic nie cieknie. W takim razie będę musiała wytężyć siły i ją trochę odsunąć, żeby sprawdzić te przyłącza węży, bo głupio by było wzywać fachowca, gdyby się okazało, że to tylko gdzieś przy wężu :P
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    No niestety to konieczność by ją odsunąć na tyle by Pani mogła obserwować zarówno zawór wody jak i przyłącze wody do pralki jak i wąż odpływowy jeśli podłączony jest do syfonu w ścianie. Musi Pani uruchomić pranie testowe na pusto bez ubrań i obserwować przez co najmniej kilkanaście minut czy woda nie sączy się gdzieś z węża dopływowego. Natomiast później proszę przerwać program i włączyć funkcję odpompowania i obserwować wąż odpływowy. Jeśli nie stwierdzi Pani wycieków z węży to niestety trzeba będzie szukać problemu w samym urządzeniu. Jutro położy Pani pralkę na tył i to lepiej z czyjąś pomocą i po odnalezieniu tego węża: https://north.pl/karta/waz-polaczeniowy--bebe...o-pralki-gorenje-wa50100,09A-QB-CMMC-20G.html zlokalizuje Pani pompę spustową bo ten wąż się z nią łączy. Proszę również otworzyć jeden z linków, które dodałem i podać wszystkie numery producenta na przykładzie linku. Pozwoli to ustalić dokładnie z jaką wersją modelu pralki mamy do czynienia.
  • Poziom 12  
    Z przodu jest taka naklejka: Pralka Gorenje WA 50100 przecieka - szukam instrukcji PL
  • Poziom 12  
    To strasznie dziwne, bo na 100% takiej klapki nie ma z przodu. Mogłaby być gdzieś na boku albo z tyłu? Pralka stoi w rogu przy ścianie, więc widzę tylko przód i prawy bok, a tam absolutnie nic takiego nie ma.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Włóż pod pralkę kawałek tektury i co kilka lub kilkanaście minut wysuń tekturę i sprawdź czy będzie mokra i w którym miejscu. Odsunąć pralkę trzeba będzie do naprawy.
  • Poziom 12  
    Odsunęłam pralkę od ściany, włożyłam pod nią wielką, rozłożoną gazetę, odkręciłam zawór i uruchomiłam pustą. Nie wyciekła z niej nawet kropelka wody. Gazeta po wysunięciu była sucha. A kiedy pralka była załadowana, to wyciekała woda i musiałam kilka razy wycierać kałużę. Może nie wyciekło jej jakoś bardzo dużo, ale myślę, że tak z pół litra tej wody to na pewno się uzbierało przez całe pranie, a może nawet nieco więcej. Także nic z tego nie rozumiem. Chyba zostawię ją tak odsuniętą i będę musiała zaryzykować kolejne pranie, tym razem już z wkładem. Trochę się boję, że w samym środku prania zacznie tak mocno przeciekać, że będę musiała przerwać i nie wiem co wtedy zrobię z tymi ciuchami, bo nie wyobrażam sobie prać takiej ilości ręcznie. Zwłaszcza, że ta pralka jest akurat bardzo pojemna, a skoro bez załadunku nie przecieka, to pewnie znaczenie ma tu duże obciążenie bębna i nie ma sensu prać małej ilości. Zresztą wtedy nie mogłabym tych rzeczy odwirować...

@Edycja:
    Po bardziej wnikliwych oględzinach zauważyłam ślad po strużce wody (tylna ściana pralki jest przykurzona i wygląda, jakby w tym miejscu kurz został spłukany), tak jakby wypływała z miejsca podłączenia węża dopływowego. No ale teraz nic stamtąd nie wypływa ani nawet nie kapie. Wszystko suche. Także nadal nie wiem, co jest grane... Przecież nie mogło się cudownie naprawić tylko dlatego, że została odsunięta od ściany?
  • Poziom 38  
    Proszę zakręcić zawór w ścianie i odkręcić wąż dopływowy od przyłącza w pralce.
    Jeśli uszczelka się tam znajdująca będzie zdeformowana dosyć mocno to wymienić na nową.
    Są stosowane nawet 3 rodzaje tych uszczelek czyli taka: https://www.abud.pl/product-pol-6269-Uszczelk...tml?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral
    Lub taka: https://hurtownia-qwerty.pl/czesci-zamienne/uszczelka-weza-doplywowego-pralki-24-mm.html
    Oraz taka: https://www.klinikaagd.pl/czesci-agd/Uszczelk...++pralki+Electrolux+EWF1255-%7C23656;KL85194/
    Jeśli po odkręceniu węża dopływowego uszczelka będzie w dobrym stanie to spróbować mocniej dokręcić wąż.
    Czy Pani posiada tego typu wąż czy standardowy: https://sklep.agdom.pl/pralki-suszarki/weze-o...mocniony-pralki-zmywarki-z-zaworem,p653909222 ?
    Dopiero po dokręceniu węża lub wymianie uszczelki mają sens dalsze obserwacje.
  • Poziom 12  
    Pralka Gorenje WA 50100 przecieka - szukam instrukcji PL
    Wąż doprowadzający wodę jest gumowy, gładki, nie taki harmonijkowy.
    Wygląda dokładnie tak jak ten obok - nawet ma te same symbole nadrukowane.

Taki harmonijkowy to u mnie jest ten odpływowy. Tylko, że teraz stamtąd nic nie cieknie, ale zrobię dziś lub jutro normalne pranie i będę obserwować to miejsce. Nie chciałabym odkręcać, nie mając pewności, że to właśnie stamtąd był wyciek.
  • Poziom 38  
    Ten wąż, który ja pokazałem to wąż z zabezpieczeniem w razie gdyby uszkodził się zawór.
    Najprawdopodobniej w Pani wężu będzie ten najprostszy rodzaj uszczelki , który jest do dostania w większości marketów lub sklepów z artykułami wodno- kanalizacyjnymi i nie kosztuje fortuny.
    Do prania testowego zbędny jest wsad, ale zrobi Pani jak będzie uważać choć najlepiej by było włączyć pralkę na pusto i zwiększyć temperaturę prania co może mieć wpływ na wycieki jeśli to uszczelka węża nie będzie przyczyną problemu.
  • Poziom 12  
    Wtedy co zaczęło przeciekać, to akurat prałam swetry, więc temperatura nie przekraczała 40'C. Po odsunięciu pralki włączyłam przecież pranie testowe bez wsadu i właśnie nic już nie przeciekało. Dlatego pomyślałam, że może to przecieka tylko z wsadem, chociaż nie mam pojęcia, w jaki sposób miałoby to mieć wpływ