Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FOTOWOLTAIKA czy warto kierować panele na pólnoc? Dobór podzespołów i wykonawcy

15 Lut 2020 00:14 384 7
  • Poziom 3  
    Witam.
    Zamierzam wykonać instalację fotowoltaiczną on grid na dachu domu. Lokalizacja: Chrzanów, woj Małopolskie. Dom wysoki ok 10m, dach kopertowy, 4 spadowy, nachylony ok 30 stopni. Mam kilka pytań:
    -zamierzam zamontować panele skierowane na południowy wschód i południowy zachód. Niestety powierzchnia dachu nie jest wystarczająca do moich potrzeb. Czy warto także umieścić panele słoneczne na ćwiartkach dachu skierowanych na północny wschód i północny zachód? Jeżeli tak to jaka będzie strata wydajności w porównaniu do tych skierowanych na południe?
    -czy w moim przypadku, gdy panele skierowane będą na różne strony warto inwestować w system z optymalizatorami (typu Solar Edge)?
    -interesuje mnie instalacja o mocy 5-10 kWp. Czy lepiej kupić panele, falownik i materiały samodzielnie i zlecić wykonanie firmie? Czy może zamówić usługę kompleksową i zlecić wszystko wykonawcy?
    -proszę o polecenie sprawdzonych wykonawców. Jaki byłby przybliżony koszt takiej usługi?
    Z góry dziękuję za każdy pomocny komentarz.
  • Poziom 13  
    Trzeba zadać sobie nieco trudu, jeśli decyzja ma być świadoma.
    Jeśli chodzi o trendy i mody, to jak najbardziej, nawet na ścianie.
    Jednak ekonomia i ekologia nie zawsze idą w parze.
    Sam stanę przed podobnym dylematem za jakiś czas.
    Oszacowanie z dokładnością 30% też ma sens,
    bo może się okazać, że dopiero w czwartym pokoleniu
    północne panele oddadzą zainwestowane pieniądze...
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Przy kącie dachu 30 stopni, północ będzie miała 40% wydajności południa. Musisz sam sobie odpowiedzieć
    na pytanie, czy się opłaca. Jakbym miał robić u siebie coś takiego to bym postawił na gruncie.
  • Poziom 19  
    Ale taka instalacja nienarażona na promienie słoneczne wydaje się z biegiem czasu na trwalszą, możemy dyskutować z moją opinią(teorią).
  • Poziom 3  
    Lisciasty napisał:
    Przy kącie dachu 30 stopni, północ będzie miała 40% wydajności południa. Musisz sam sobie odpowiedzieć
    na pytanie, czy się opłaca. Jakbym miał robić u siebie coś takiego to bym postawił na gruncie.

Dzięki za odpowiedź.40% wydaje się za mało w stosunku do ponoszonych kosztów więc raczej sobie odpuszczę te północne połacie dachu.
  • Poziom 20  
    Ja pisałem o czystej północy. Północny wschód i północny zachód będą na pewno lepsze, ale wciąż dużo gorzej
    niż południe, czy nawet "czysty" wschód czy zachód.
    Jakbyś miał mniejszy kąt spadku dachu (np. 10-15%) to sytuacja jest inna, no ale tutaj mamy co mamy.
  • Poziom 3  
    Niestety dom był budowany w latach 50-tych i wtedy nikt nie myślał o fotowoltaice.
    Myślę,że na początek wykonam instalacje na południowej części dachu i zostawię sobie opcję ewentualnej rozbudowy na przyszłość.
    Chętnie wysłucham Waszych rekomendacji co do doboru osprzętu,dostawców i sprawdzonych wykonawców takich instalacji z rejonu Małopolski.