Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzór na siłe nacisku na ramię obrotowe (grawitacyjny)

15 Lut 2020 04:04 111 5
 • Poziom 7  
  Witam
  Chciałbym poprosić o przytoczenie wzoru na siłę nacisku obiektu o masie "M" w zależności od kąta nacisku jaki wywiera on na ramię obrotowe.
  Załączam rysunek.
  W zależności od ćwiartki (1,2,3,4) wzór pewnie będzie nieco inny
  Do tej pory liczyłem na piechotę z proporcji (0 st = 0%, 90 st = 100 % nacisku ) ale tu pewnie powinny być jakieś cosinusy itd ;)
  Z góry dziękuje :)


  PS
  ramię ma jeden punkt podparcia (jest nią oś obrotu) Przeciwwagę narysowałem dla zasady żeby nie było że jest bez oporu i wszystko spadnie grawitacyjnie w dół bez żadnego nacisku
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Jeżeli idzie o nacisk ciężaru o masie M (w tym wypadku powinno to być z małej litery "m") na korbę, to jest on stały N = m*g, natomiast zmienia się w zależności od kąta wielkość momentu M = m*g*R*sin(alfa). To jest ogólny wzór, a w zależności od ćwiartki, np. w drugiej, sin(alfa) = cos(alfa - 90°), w trzeciej - sin(alfa) = sin(alfa -180°), a w czwartej - sin(alfa) = cos(alfa-270°).
 • Poziom 7  
  Rozumiem że g to przyspieszenie ziemskie g=9,80665 m/s
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Tak, to jest przyspieszenie ziemskie
 • Poziom 7  
  Bardzo dziękuje za informacje.
  Po podstawieniu wartości kątowych miedzy 0 a 90 st kąta Alfa wychodzą dość dziwne wyniki : niektóre wartości są dodatnie a niektóre ujemne. Spodziewałem się że przy kącie 0 moment będzie 0 bo masa jest pionowo ponad punktem podparcia a przy 90 st będzie maksimum momentu bo punkt podparcia praktycznie nie oddziałuje w takim położeniu. Co jest nie tak?

  W załączniku przesyłam obliczenia
 • Poziom 38  
  ZOOEY napisał:
  Spodziewałem się że przy kącie 0 moment będzie 0 bo masa jest pionowo ponad punktem podparcia a przy 90 st będzie maksimum momentu bo punkt podparcia praktycznie nie oddziałuje w takim położeniu.

  Dobrze się spodziewałeś, tylko interpretacja jest niewłaściwa. Przy kącie 0° moment jest zerowy, bo ramie działania siły jest zerowe (sin 0° = 0), a przy 90° sin 90° = 1 i ramie działania siły jest największe.
  ZOOEY napisał:
  Po podstawieniu wartości kątowych miedzy 0 a 90 st kąta Alfa wychodzą dość dziwne wyniki

  Dziwne wyniki wychodzą, bo argument do wartości sinus trzeba wstawiać w radianach, a nie w stopniach.