Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzysk partycji (danych) z prawie nowego dysku

15 Lut 2020 10:40 312 13
  • Poziom 11  
    Witam!

Potrzebuję pomocy w odzyskaniu danych z dysku, który służył jako dysk backup.
    - pacjent toshiba 3.5" 3TB używany w kieszeni zewnętrznej na usb 3.0
    - na dysku znajdowała się jedna duża partycja
    - dysk był zapełniony w ok 60%
    - do awarii doszło podczas robienia na laptopie backupu na ten dysk za pomocą programu Acronis True Image, nastąpiła nieoczekiwana awaria energii, teraz dysk jest rozpoznawany jako dysk niesformatowany (nieprzydzielone)
    Odzysk partycji (danych) z prawie nowego dysku Odzysk partycji (danych) z prawie nowego dysku

Największy problem (prócz samych danych oczywiście) to brak takiego pojemnego dysku do wykonania kopii posektorowej.
    Wczoraj się trochę pospieszyłem i wykonałem pełne skanowanie dysku (wybór tylko NTFS).
    Dzisiaj tak na spokojnie myślę, że jeśli szansa na odzysk danych jest realna to jestem w stanie zakupić drugi dysk na kopie, o ile skanowanie już czegoś nie uszkodziło.
    Po pełnym skanowaniu otworzyłem wolumin NTFS6, szału z danymi nie ma, jeden wielkie bałagan. Nie znam dobrze obsługi tego programu, mam nadzięję, że można coś więcej uzyskać.
    Wiele razy miałem taką sytuację (awaria,restart) ale nigdy nie było tak, żebym nie miał dostępu do danych, nie wiem co robić. Liczę na pomoc doświadczonych kolegów.
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Użyj programu EaseUS Data Recovery Wizard trochę to potrwa mi przywróciło 100% danych wszystko musisz zapisać na innym dysku żeby nie nadpisywać danych na starym dysku
  • Poziom 11  
    Czy mogę skanować bezpośrednio ten dysk czy dużo lepszym sposobem byłoby zrobienie jego kopii? Wszedzie gdzie czytam to tak właśnie polecają, aczkolwiek w przypadku dysków leciwym. Ten jest prawie nowy, ale czy każde skanowanie w celu odzyskania danych nie zmniejsza tej szansy z każdym następnym użytym programem?
  • Poziom 10  
    Kopia dysku to dobra sprawa zawsze coś może się nie udać. Program nie zapisuje danych na dysk skanowany więc nic nie powinno się stać dopiero po skanie można wybrać gdzie dane mają być zapisane. Ja skan zrobiłem bez kopi bo nie miałem drugiego dysku na kopię tylko dysk na odzyskane dane
  • Poziom 11  
    Niestety EaseUS Data Recovery Wizard nie wykrywa tego dysku, gdyż wybiera sie w nim konkretne partycje, a ten dysk nie jest widoczny jako partycja tylko jak obszar nieprzydzielony :-|
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    EaseUS i tak nie zadziała bo jeszcze nie ma $MFT dodatkowo wg screenu a ten program nie umie działać bez $MFT więc nie nadaje się w tym przypadku. Nie próbuj odzyskiwać przez formatowanie bo utracisz więcej. Kopię winno się wykonać w celu zabezpieczenia aktualnego skanu, w załączeniu podaj też wstępnie skopiowany do pliku sektor 32768. Ciekawe jeszcze jak doszło do sytuacji, że MSR weszła na obszar poprzedniej partycji, na szczęście nie nadpisując jej.
  • Poziom 11  
    Czyli jakim programem można to ugryźć? W necie jest tysiące poradników ale nie chcę eksperymentować...
    Dołączam brakujący plik z sektorem 32768, mam nadzieję że dobrze go wykonałem.
    Miał być jeden sektor wyszło 32768 sektorów. Zamieść teraz sektory od 6 324 000 do 6 325 000.
    Jak tak na to patrzę to nie wiem, czy coś z tego da się odzyskać. Wychodzi sieczka z danych z załączonych plików. Jest np. 8 czy 16 sektorów prawidłowo, po czym powiedzmy 32 błędne, następnie to samo, tak samo było też 3 GB wcześniej. Nic dziwnego, że skan znalazł tylko 1/3, 1/4 danych. Poza tym odzyskane pliki mogą być w takim stanie nieczytelne. Rozumiem, że dysk był jeden jedyny dysk zewnętrzny tak?
  • Poziom 11  
    Ten był jeden jako zewnętrzny plus pendrive z uruchomionym systemem windows 8pe + dysk wewnętrzny sata hdd z ext4(on był źródłem kopi). Tak wiele razy mialem nagłe zaniki energii i nigdy takiej awarii, żebym nie mógł nic odczytać, jestem wręcz załamany utratą tych danych...
    Czyli szanse na odzysk niewielkie? Jakie mogę jeszcze podjąć kroki, nim przejdę w stan depresyjny? 8-)
    Masz wyniki skanu DMDE odzyskaj powiedzmy kilka zdjęć i sprawdź. Wstępnie ciężko mi powiedzieć, czy całość partycji tak wygląda. Być może jest tam jakiś powtarzalny wzór uszkodzenia co wskazało by przyczynę utraty tej a nie innej części danych. Wskazówką może być to, że obszary uszkodzone i całe przeplatane są wielokrotnością liczby 8 sektorów.

EDIT: znalazł się nawet fragment zdjęcia w strukturze $MFT, coś tu jest nie tak.
  • Poziom 11  
    Próbowałem odzyskać troche danych i w zasadzie większość działa, z tym że dużej części wogole nie ma/nie znajduje. Jeden wielki balagan... Czy próby wyszukiwania i odzyskiwania powinienem robić dla każdej znalezionej partycji przez dmde? tzn czy to coś da, jesli program podpowiada, ze te partycje sa kiepskie? Dodatkowe wyniki i główne wyniki.
    Podczas wyszukiwania zaznaczyłem tylko ntfs, program podpowiadał by zaznaczyc raw, jest sens powtórzyć skan?
    Skan raczej nie jak masz zapisany wynik skanu do pliku i możesz wczytać, po sygnaturach jak najbardziej, gdyż widać uszkodzenie $MFT więc ponad 70% plików nie ma jeśli dalej jest to samo - tak wynika z początku $MFT, może dalej jest lepiej.