Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie głośniczków słuchawkowych do mini Jack

15 Lut 2020 20:27 402 18
  • Poziom 3  
    Witam.
    Załączam schemat na zdjęciu.
    Jak to wszystko zlutować żeby grało?
    Mam tak:
    Lewy głośniczek
    Prawy głośniczek
    Kabel (w środku złoty splot i czerwony splot)
    Wtyczka mini jack (w środku złoty, czerwony i zielony splot)
    Mam zdjęcie podłączenia, ale tylko do głośniczka (załączam)
    Proszę o pomoc jak to polutować, najlepiej mały schemat jakby ktoś narysował, dzięki!

Dodano po 1 [minuty]:

Dam jeszcze jedno zdjęcie z fleszem, może lepiej będzie widać kolory:
  • Poziom 6  
    Trzeba ustalić który przewód wychodzący z wtyczki to minus (są odpowiednie grafiki w internecie) i to będzie przewód wspólny. Czyli minusy głośniczków ze sobą i to lutujesz do minusa we wtyczce. A pozostałe wyprowadzenie (po jednym z każdego głośniczka) lutujesz do dwóch pozostałych przewodów wychodzących ze wtyczki. Lepiej by było użyć jakiegoś prostego wzmacniacza np. Na jednym tranzystorze.
  • Poziom 3  
    Dobra, a więc załączam schemat - dobrze kminie z tym?

Dodatkowo pytanie - na każdym głośniczku są cztery pady (dwa małe na środku, potem są oznaczenia - i + a potem na zewnątrz po dwa większe pady zgodnie z rysunkiem) - po co 4 pady na głośniczkach, skoro mam użyć tylko 2?

Poprawcie mnie proszę na rysunku co jest źle.
    Masa to niekoniecznie minus?

• Poziom 3  
    _jta_ napisał:
    Te małe na środku są już użyte w samym głośniczku do podłączenia jego cewki.

o dobra dzięki to coś się wyjaśniło już trochę częściowo.

Dodano po 9 [minuty]:

lutowałem tak wg. tego ostatniego schematu i cos nie działa

czy bez wzmacniacza to może w ogóle działać? przed "rozbiórką" ten układ miał jakieś dodatkowe płytki (w tym regulacja głośności i wyłącznik mikrofonu)
    mini jack wpięty do telefonu - muzyka się nie odtwarza
  • Poziom 3  
    _jta_ napisał:
    A może te głośniczki grają, tylko cicho - trzeba dobrze posłuchać?

nic nie było słychać niestety, dałem na maksa w telefonie.
    Coś jednak musi być źle podłączone.
  • Poziom 23  
    Sprawdź np. podłączając na krótko baterię czy trzask chociaż jakiś słychać. Podłącz najpierw do samych przetworników, bezpośrednio na pola lutownicze.
  • Poziom 3  
    Dzięki za rady. Za głośno w otoczeniu na bank nie było. Zakupię miernik uniwersalny, to z baterią najpierw spróbuję, ale będę miał okazję przy tym podłubać dopiero za tydzień.

Docelowo to taka praktyka trochę wstępna i nabranie wiedzy, bo chcę ten projekt zrobić:
    Jak zrobić super tłumiące słuchawki do biura open space - Inżynieriada #085
    Na youtube
  • Poziom 10  
    Witam,
    robiłem kiedyś podobny projekt i nie polecam :)
    Ciśnienie w słuchawkach szybko wzrastało i było bardzo nieprzyjemne uczucie.
    Nie nadawało się to do dłuższego korzystania.
    Lepiej już zakupić słuchawki z aktywnym tłumieniem.

Na próbę wykorzystaj zwykłe dokanałowe słuchawki i załóż na nie ochronniki słuchu. Będzie zbliżony efekt do tego projektu.
  • Poziom 3  
    DjZjawa napisał:
    Witam,
    robiłem kiedyś podobny projekt i nie polecam :)
    Ciśnienie w słuchawkach szybko wzrastało i było bardzo nieprzyjemne uczucie.
    Nie nadawało się to do dłuższego korzystania.
    Lepiej już zakupić słuchawki z aktywnym tłumieniem.

Na próbę wykorzystaj zwykłe dokanałowe słuchawki i załóż na nie ochronniki słuchu. Będzie zbliżony efekt do tego projektu.

Jakie ciśnienie kolego :) Przecież to jest układ zamknięty po założeniu ochronników
    Tam powietrza nie ubywa i nie przybywa
    Uciskają w głowę trochę na początku ale można bez problemu się przyzwyczaić, ludzie w tym po 8h robią
    Robiłem próbę z dokanałowymi i jest git
  • Poziom 3  
    Witam
    Właśnie zakończyłem projekt, muszę jeszcze estetykę gniazdka poprawić ale generalnie wszystko bardzo dobrze gra. A no i uszczelnić wejścia kabli na gorze słuchawek bo podczas poruszania się słychać przez te otwory szum wiatru o dziwo. Co polecacie do uszczelnienia malutkiego otworu w plastiku, przez który wpuściłem kabelki?

Słuchawki bazowe to Koss kcs 75, a obudowa to 3m peltor optime III.
    Kabel jack-jack to baseus, a gniazdko jakieś standardowe za 3 pln.
    Łączny koszt 150 pln. Bardzo dobre wyciszenie i jakość dźwięku. Oczywiście nie wyjmowałem gąbek ze środka, żeby nie stracić na wyciszeniu.

Przy lutowaniu oparzylem się w dwóch miejscach ale do wesela się zagoi. Pozdrawiam :)

Lutowanie głośniczków słuchawkowych do mini Jack Lutowanie głośniczków słuchawkowych do mini Jack Lutowanie głośniczków słuchawkowych do mini Jack Lutowanie głośniczków słuchawkowych do mini Jack
  • Poziom 43  
    beatbaker napisał:
    generalnie wszystko bardzo dobrze gra.
    Powiedzmy........ :cry: Takie słuchawki budowałem w latach 70 u.w. z ochronników słuchu (krajowych) i wkładek telefonicznych W66. Też dało się słuchać :D, dokąd nie trafiłem na Wolumenie jakiś Telexow, bo szczytem marzeń były wtedy Tonsile SD 501. Trzeba było kupić Peltory z aktywnym tłumieniem hałasu i podłączyć się do ich głośniczków.
  • Poziom 3  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    beatbaker napisał:
    generalnie wszystko bardzo dobrze gra.
    Powiedzmy........ :cry: Takie słuchawki budowałem w latach 70 u.w. z ochronników słuchu (krajowych) i wkładek telefonicznych W66. Też dało się słuchać :D, dokąd nie trafiłem na Wolumenie jakiś Telexow, bo szczytem marzeń były wtedy Tonsile SD 501. Trzeba było kupić Peltory z aktywnym tłumieniem hałasu i podłączyć się do ich głośniczków.

Nie „powiedzmy”, tylko serio bardzo dobrze grają. Mam monitory studyjne krk rokit 6, interfejs audio beheingera i słuchawki akg k92 wiec mam porównanie co do jakości dźwięku.