Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik odcina zasilanie.

15 Lut 2020 22:47 204 9
  • Poziom 2  
    Witam.
    Robię adaptację poddasza. Przyszedł czas na elektrykę i mam pewien problem, gdy przełączam wyłącznik światła, to odcina mi zasilanie w pokoju obok. Zasilanie pociągnięte jest od drugiego pokoju. Musiałbym mieć cały czas zapalone światło, żebym mógł włączać i wyłączać w pokoju obok. Z elektryką to moje pierwsze starcie, więc proszę o pomoc.
  • Poziom 15  
    A gdzie kolega podłączył przewody w puszkę czy do kontaktu?
    Źle podłączone przewody.
  • Poziom 2  
    To już ogarnąłem. Teraz mam problem z wyłącznikiem schodowym. Nie działa tak jak powinien. Jak zgaszę na górze, to na dole nie ma napięcia i nie idzie zapalić.
  • Moderator Energetycy
    Może pora iść do szkoły o profilu elektrycznym ?
    Albo gruntowne szkolenie praktyczne, nie wirtualne?
  • Moderator Energetycy
    MARK-62 napisał:
    elpapiotr napisał:
    eraz mam problem z wlącznikiem schodowym

Szukanie nie boli.
    https://www.youtube.com/watch?v=-Ps-U8z3X6I
    Jak będzie dobrze podłączone to będzie działać.

Kolego, dlaczego cyganisz?
  • Poziom 19  
    edzik0095 napisał:
    To juz ogarnalem.

Czy z tego oświetlenia z pierwszego pokoju pociągnięte zostały dalej przewody też na oświetlenie, czy może również na gniazdka?
  • Poziom 2  
    Na oświetlenie i na gniazdka. Z wyłącznikiem schodowym tez dałem radę.
  • Poziom 19  
    edzik0095 napisał:
    Na oświetlenie i na gniazdka. Z wyłącznikiem schodowym tez dałem radę.

Na oświetlenie zwykle znajdziesz zabudowany przewód 1.5mm^2. Jeżeli taki obwód jest zabezpieczony automatycznym wyłącznikiem do 10A, to po prostu będzie to zabezpieczenie działać przy podłączeniu pod te gniazdka odbiorników o łącznej mocy trochę powyżej 2500W (łącznie na tych gniazdkach i całe oświetelnie które już jest na tym obwodzie).

Gorzej, jeżeli przewód zostanie 1.5mm^2 a zabezpieczenie było albo będzie wymienione na 16A czy 20A (co też się zdarza). Zabezpieczenie 16A pozwoli na przesłanie przez ten obwód prawie 5400W (przy takim obciążeniu eSka 16A wyłączy się po około 2 do 20 minut) - a to jest znacznie za dużo jak na przekrój 1.5mm^2 - ryzyko pożaru od rozgrzanego przewodu lub od łuku elektrycznego, który powstanie w miejscu w którym przewód się przepali).

Nie napisałeś nic o tym, jaki masz tam układ sieciowy, a także czy zabezpieczenia to są eSki czy może bezpieczniki automatyczne wkręcane, czy może zwykłe topikowe. Ale nowe gniazdo (w nowym miejscu) musi być wyposażone w aparat RCD, a na instalacji oświetlenia nie ma wymogu na RCD. I to jest też o ile tylko cała ta instalacja jest nowsza niż lata 1990-te, bo wcześniej w ogóle nie było RCD.

Podsumowując - pomijając, że takie podłączenie jest niezgone z normą, to dodatkowo albo sobie ograniczasz w ten sposób możliwość korzystania z tych gniazdek, albo stwarzasz ryzyko pożaru, a jeszcze dodatkowo możliwe że nie spełnisz wymogu na obecność RCD w obwodzie gniazdek.