Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Na jakie napięcie powinien być mój zasilacz?

stabilizator 17 Feb 2020 19:43 534 2
 • Jakim napięciem winny być zasilane układy elektroniczne?

  Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: "odpowiednim".
  Ktoś, kto wysili się trochę bardziej, może powiedzieć: "to zależy".
  Jak to jest z tym napięciem? Czy zawsze jest takie, jak byśmy tego chcieli?

  W ostatnim odcinku znajdziecie informacje o spadkach napięcia, które mogą wpływać na wartość napięcia zasilającego odbiornik.

  Przykład: mój wysłużony odtwarzacz MP3 ma wbudowanie gniazdo USB do ładowania wbudowanego akumulatorka. Przy gnieździe jest napis „5V”. Czy to oznacza, że napięcie, jakie tam doprowadzę, musi być równe 5V?
  Czy może to być 5,01V, a może 5,1V? Czy 4,99V też będzie odpowiednie?

  Inżynierowie wszelkiej maści już dawno temu pogodzili się z tym, że każdy pomiar jest obarczony jakimś błędem. Z tego względu, wszystko musi mieć przyjęte pewne widełki tzw. tolerancji. Oznacza to, że kiedy wielkość rzeczywista (np. napięcie) znajduje się wewnątrz tego przedziału błędu, to wszystko jest cacy i nie ma się czego doczepić. Widać to elegancko na opakowaniach lamp LED, gdzie producenci umieszczają napis w stylu „230V (220-240V)”. Podanie na ich zaciski napięcia o wartości skutecznej z tego przedziału ma zagwarantować poprawną pracę i kropka.

  Analogicznie jest z innymi urządzeniami, tylko niekiedy ta tolerancja nie jest podana wprost, a czasem w ogóle trzeba ją sobie założyć. W przypadku dobrze znanego złącza w standardzie USB pomóc nam może specyfikacja tego standardu, dostępna na wielu stronach: napięcie zasilające winno wynosić od 4,75V do 5,25V (dla USB 3.0 zakres ten jest szerszy, ale to złącze ewidentnie różni się od tych, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni od lat). Jeżeli więc mój zasilacz będzie dawał napięcie rzędu 4,9V lub 5,2V, to mogę go użyć do ładowania.

  Ale niekiedy nie jest tak różowo. Przykład: mamy router, chcemy przedłużyć niskonapięciowy przewód zasilający (ponieważ gniazdo jest daleko), co wiąże się we wzrostem spadku napięcia. Na ile możemy sobie pozwolić, jeżeli na obudowie routera napisano np. „12V” i nic więcej? Cóż, tutaj trzeba zaprząc do pracy intuicję i doświadczenie. 5% tolerancji napięcia zasilającego to ostrożne założenie. 10% jest mniej ostrożne, ale realne. Nie gwarantuję, że zawsze poprawne.
  Czy można więcej? To zależy. W przypadku takiego urządzenia jak router można domniemywać, że cała elektronika wewnątrz jest zasilana niższym napięciem, np. 5V i 3,3V, a te 12V jest zaraz na wejściu przetwarzane. W takiej sytuacji, zmiana o 1V czy 2V nie powinna mieć wpływu na poprawne działanie. Ale jeżeli zasilamy listwy diod LED, za wysokie napięcie może po prostu je spalić. Lepiej, by było za niskie, gdyż będą po prostu świeciły nieco ciemniej – niekiedy różnica jasności będzie niezauważalna, a żywotność wzrośnie znacząco.

  Dodam jeszcze jedną rzecz o napięciu zasilającym. Czasem zdarza się, że zasilacz po włączeniu do sieci i zmierzeniu napięcia na jego wyjściu okazuje się, że wartość napięcia jest odpowiednia do zasilenia odbiornika. Niestety po podłączeniu zasilacza do urządzenia, ono nie działa w ogóle, lub – co gorsza – zachowuje się co najmniej dziwnie: włącza się i wyłącza, podejrzanie buczy, niektóre kontrolki świecą się słabiej niż powinny itd. Dlatego ważne jest, aby napięcie zasilające mierzyć po podłączeniu odbiornika oraz tuż przy samym odbiorniku.
  Pierwszy warunek jest jasny: odbiornik ma być zasilany w czasie swojej pracy, więc trzeba sprawdzić, jak działa zasilacz w momencie, gdzie współpracuje z odbiornikiem. Drugi warunek wynika ze spadku napięcia na przewodach, o którym pisałem wcześniej: może być on niedopuszczalnie duży, zwłaszcza, jeżeli odbiornik ma duże zapotrzebowanie na prąd. Kolejna sprawa to niska wydajność prądowa zasilacza i "nierzetelne/zawyżone" oznaczenia producenta na obudowie zasilacza określające jego wydajność prądową / mocową. Zasilacze niestabilizowane mogą dostarczać napięcie wyższe niż znamionowe gdy pracują bez obciążenia.

  "Autor: Michał Kurzela / Futrzaczek"
  "Korekta: stabilizator"

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #2
  Aleksander_01
  Level 41  
  Sam sobie zadałeś pytanie i sam sobie odpowiedziałeś, tak jest jak napisałeś.