Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Publikowanie prywatnych wiadomości

GanCegall 16 Lut 2020 20:22 1377 44
    GanCegall
    Poziom 34  
    arko100 napisał:
    Publikowanie PW
    Czy jeżeli prześlecie mi śrubkę, to jest to moja śrubka i mogę ją komuś pokazać

Dziwne porównanie jakiejś śrubki do prywatnej wiadomości
    Rezystor240
    Poziom 39  
    GanCegall napisał:

Dziwne? Bardzo trafne. Wiesz chyba o co chodzi.
    robokop
    Moderator Samochody
    GanCegall napisał:
    Ta pozorna dziwność wynika tylko i wyłącznie z niezrozumienia zasad rządzących światem. Korespondencja kierowana do mnie jest moją własnością i mogę z nią zrobić, co tylko zechcę - spalić, zniszczyć, opublikować itp. Tak więc trzeba uważać, co i do kogo się pisze. Tu prawo autorskie nie działa.
    GanCegall
    Poziom 34  
    Rezystor240 napisał:
    Wiesz chyba o co chodzi.

Niestety tu sie pogubiłem, możesz jaśniej?

Dodano po 5 [minuty]:

robokop napisał:
    Korespondencja kierowana do mnie jest moją własnością

Ciekawe bo ja mam w folderze "my sent emails" czyli ta wiadomość nie jest tylko twoja...ona zostala tylko do ciebie wyslana, a kto jest jej wlascicielem?

Dodano po 7 [minuty]:

i zrobiła się cisza...
    _cheetah_
    Poziom 39  
    robokop napisał:
    Tu prawo autorskie nie działa.
    Akurat działa, ale dla Ciebie w dobrą stronę - czyli daje zarząd na otrzymaną wiadomością jej adresatowi. ;)

Natomiast korespondencja jest jednocześnie "dobrem osobistym" nadawcy i jeśli w korespondencji jest zastrzeżenie autora o zakazie jej rozpowszechniania - rozpowszechniać nie powinno się...

Ciekawa materia - konstytucja, prawo autorskie, kc, kk...
    robokop
    Moderator Samochody
    A kogo interesuje co Ty i w jakim folderze masz? Prawnie wygląda to tak jak napisałem powyżej. Jak wyślę Tobie PW w którym napiszę że jesteś głupi, Ty publikując taką wiadomość otrzymaną ode mnie nie ponosisz odpowiedzialności. Co innego, gdybyś zwierzył mi się via PW że jesteś np. homoseksualistą - ja publikując tą informację już naruszam prawo, bo godzę w Twoje dobra osobiste, wypłynięcie takiej informacji może narazić Ciebie na hańbę i inne takie. Podobnie nie mogę opublikować rozebranych fotek które dostałem np. od Twojej żony, bo oprócz godzenia w jej dobra osobiste, naruszam jej prawo do ochrony wizerunku. Tak to mniej więcej z grubsza wygląda.
    Tak że jeszcze raz powtórzę - trzeba uważać co i do kogo się pisze.

Dodano po 2 [minuty]:

_cheetah_ napisał:
    Akurat działa, ale dla Ciebie w dobrą stronę
    Nie działa w sensie ochrony wiadomości jako "dobra czy dzieła intelektualnego".
    _cheetah_
    Poziom 39  
    arko100 napisał:
    Jak wyślesz śrubkę i będziesz miał w tytule "moja wysłana śrubka", to jest Twoja, czy odbiorcy?
    To nie jest dobra analogia - wysłanie maila ma określony ściśle cel, wysłanie śrubki z takim tekstem nic nie mówi o celu wysłania śrubki, więc pozostaje jedynie pole do domysłów i interpretacji czy takim przypadku prawo własności i zarządu pozostało przy nadawcy czy przekazane zostało na rzecz odbiorcy.

robokop napisał:
    Nie działa w sensie ochrony wiadomości jako "dobra czy dzieła intelektualnego".
    Oczywiście, że nie działa, bo w tym przypadku pa chroni jedynie prawo odbiorcy (i jego spadkobierców) korespondencji do zarządzania nią.
    bazi1962
    Poziom 17  
    GanCegall napisał:

Nic dziwnego w tym nie ma, to co napisałeś do mnie jest moją własnością, i mogę zrobić z tym co zechcę.
    To co ja do ciebie piszę, jest twoje, i rób z tym co chcesz.
    Może u wyspiarzy są inne zasady. Tam zresztą wszystko jest inne...
    Jeśli prawo polskie Ci się nie podoba, i uważasz, że tu jest "totalny burdel", to może nie zaglądaj tu po prostu... Bo tu obowiązuje "kultura polaczków", zapomniałeś już o tym.
    GanCegall
    Poziom 34  
    bazi1962 napisał:

GanCegall napisał:

Nic dziwnego w tym nie ma, to co napisałeś do mnie jest moją własnością, i mogę zrobić z tym co zechcę.

Własnością tak, masz to na dysku, ale jest mojego autorstwa i została wysłana jako prywatna wiadomość, czyli juz jest klauzula nieupubliczniania, nie znam się na KK KC który tak lubicie, dla mnie najważniejszy jest KM (kodeks moralny) według mnie nieetyczne , niemoralne wręcz chamskie jest upublicznianie prywatnych wiadomości, rób z tym co chcesz albo musisz bo jesteś w :
    bazi1962 napisał:
    tu obowiązuje "kultura polaczków"

bazi1962 napisał:

GanCegall napisał:
    ale jak nie masz nic przeciwko to zaraz upublicznię chamską wiadomość którą wysłałeś do mnie.

Proszę bardzo, Skibiński.

W sumie jestem zaszczycony tym że myślisz że ten koleś z ogromną wiedzą i umiejętnościami to ja, niestety do pięt nie sięgam :cry:
    Rezystor240
    Poziom 39  
    GanCegall napisał:
    według mnie nieetyczne , niemoralne wręcz chamskie jest upublicznianie prywatnych wiadomości

Nie prawda jeśli nie ma tam nic złego to dlaczego takiej wiadomości nie przekazać dalej.
    GanCegall
    Poziom 34  
    Rezystor240 napisał:
    jeśli nie ma tam nic złego to dlaczego takiej wiadomości nie przekazać dalej.

Bo jest prywatna tylko do adresata nie potrafisz tego zrozummieć?
    Rezystor240
    Poziom 39  
    GanCegall napisał:
    Bo jest prywatna tylko do adresata nie potrafisz tego zrozummieć?

Dokładnie, jest adresowana do adresata, a co on (adresat) z tą wiadomością zrobi to już jest jego sprawa.
    No chyba, że jest napisane: tajne przez poufne, przed przeczytaniem podrzeć.
    GanCegall
    Poziom 34  
    arko100 napisał:
    Jak wyślesz śrubkę i w swoich notatkach zapiszesz "moja wysłana śrubka", to jest Twoja, czy odbiorcy?

Jest nadal moja, wysłana i w posiadaniu odbiorcy, ale to nadal ja jestem jej właścicielem, a odbiorca tylko posiadaczem, no chyba że wysyłam jako sprzedaną wtedy umieszczam w folderze "sold", powtarzam to porównanie nie jest najlepsze.

Rezystor240 napisał:
    jest adresowana do adresata, a co on (adresat) z tą wiadomością zrobi to już jest jego sprawa.
    No chyba, że jest napisane: tajne przez poufne

Ale przecież wysyłasz wiadomość klikając przycisk "wyślij prywatną wiadomość" a nie np. "wyślij prywatną wiadomość z możliwością upublicznienia jej" , prywatne nie może być publiczne.
    g107r
    Poziom 37  
    GanCegall napisał:
    prywatne nie może być publiczne
    Może, np dom :)
    Dla mnie prywatne, to również poufne, więc z zasady nie udostępniam postronnym, ale robokop ma rację. Nazewnictwo to jedno, drugie, z kim korespondujemy.
    A to o śrubce, to poczta pantoflowa, nie jakaś straszna prywatna wiadomość.
    Chyba, że, clue wiadomości jest ta tajemnicza "śrubka" :)
    Jak "śrubka" jest od "przykręcania śruby", to adresat/nadawca może nie być zadowolony z ujawnionej wiadomości.
    bazi1962
    Poziom 17  
    GanCegall napisał:
    prywatne nie może być publiczne.

Najprostszych rzeczy zrozumieć nie potrafisz? Nie wierzę w to co tu czytam.
    To jest moja poczta, moja korespondencja. I robię z nią co zechcę. Myślisz sobie, że możesz napisać, co chcesz i do kogo chcesz, a adresat nie będzie mógł tego wykorzystać, bo to jest prywatne???? Nie, chłopaku, to tak nie działa.

Dodano po 6 [minuty]:

Co do zasady, odbiorca korespondencji staje się jej właścicielem i do niego należy decyzja dotycząca ewentualnego rozpowszechnienia jej treści. Przeciwnicy takiej interpretacji podnoszą, iż informacje zawarte w treści korespondencji niejednokrotnie mają charakter osobisty, pozostający w związku z relacjami łączącymi nadawcę i odbiorcę korespondencji i ich upublicznienie może godzić w dobra osobiste nadawcy. Wątpliwości tych nie podzielił jednak Sąd Najwyższy, który stwierdził, iż nadawca podejmuje świadomą decyzję o zamieszczeniu w treści korespondencji wstydliwych dla niego informacji, a ich upublicznienie w zgodzie z literą prawa może podlegać ewentualnej ocenie moralnej, a nie prawnej.
    Źródło: https://www.experto24.pl/prawo-prywatne/prawo...na-upublicznic-korespondencje.html?cid=K000KN

Dodano po 1 [minuty]:

Może w Irlandii jest inaczej, w Polsce, mapy polskie prawo.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18475370&highlight=#18475370
    A może jednak istnieje......
    GanCegall
    Poziom 34  
    jesli kumpel wysle Ci zdjecie swojego hemoroida i spyta czy ma isc do lekarza....co robisz?
    A. Wrzucasz to na fejsa public pytajac 200tys ludzi o rade....
    B. Doradzasz po kumpelsku isc do lekarza i zostaje to miedzy wami.

p.s.
    w Polsce obecnie moralnosc jest rowna zeru wiec pewnie odpowiedza A

Moderowany przez arko100:

A prosiłem. Tym razem ostrzeżenie.
    3.1.5-3.1.7 Nie wysyłaj treści, które powodują celowo konflikty na forum i naruszają dobre obyczaje.

398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Moralność uczestników tej dyskusji jest na poziomie kamienia łupanego. Jeśli cokolwiek wysyłam do kogoś, to DO KOGOŚ konkretnie, a nie do całej rzeszy nieznanych mi osób. Wysyłając list wysyłam go do Cioci Hani a nie do kółka różańcowego. Jeśli ktokolwiek tego nie rozumie, wystawia sobie "wspaniałe" świadectwo doprawdy... Świadectwo całkowitego braku zasad moralnych i etycznych.
    To ze dostałeś jakaś wiadomość od kogoś to TY dostałeś, nikt inny i zwykłe zasady etyczne powinny Ci powiedzieć, ze nie jest to do upublicznienia.
    Doprawdy... mniej komputera a więcej obcowania z żywymi ludźmi, najlepiej nie o tym samym poziomie moralnym.
    bazi1962
    Poziom 17  
    398216 Usunięty napisał:
    Moralność uczestników tej dyskusji jest na poziomie kamienia łupanego. Jeśli cokolwiek wysyłam do kogoś, to DO KOGOŚ konkretnie, a nie do całej rzeszy nieznanych mi osób. Wysyłając list wysyłam go do Cioci Hani a nie do kółka różańcowego. Jeśli ktokolwiek tego nie rozumie, wystawia sobie "wspaniałe" świadectwo doprawdy... Świadectwo całkowitego braku zasad moralnych i etycznych.

Adam, nie o tym jest temat co i do kogo wysłałeś. Ale o tym co wolno Ci z tym zrobić, a czego nie wolno. To nie jest temat o moralności.
    g107r
    Poziom 37  
    No tak, ale jak zapomnimy o moralności, to żadne prawo nam nie pomoże.
    Jak dwójka skatowała sąsiada i dostała po 4-5 lat, to zawiodło prawo, czy moralność?
    Dobra, nie wiem o co tam chodziło, i tu też nie wiem...
    arko100
    Admin grupy RTV
    GanCegall napisał:
    w Polsce obecnie moralnosc jest rowna zeru
    A czy moralne jest dawanie sobie "+" przy postach? Dwa w tym temacie usunąłem. Reszty mi się nie chce sprawdzać.

Ludzie myślą, że są bezimienni, że mogą wszystko napisać i w razie czego usunąć, że są incognito. Tymczasem, o ile żona / dziewczyna (rzadko, ale jednak) potrafi zapomnieć, o tyle internet nie zapomina (nie wybacza).

Na szczęście, z moralnością w naszym gronie jest całkiem dobrze.

Zapamiętajmy słowa Kolegi:
    robokop napisał:
    Tak więc trzeba uważać, co i do kogo się pisze.
    bo etyka - etyką, a prawo - prawem.
    I nie pomoże "sąd - sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
    LeDy
    Poziom 43  
    robokop napisał:
    Co innego, gdybyś zwierzył mi się via PW że jesteś np. homoseksualistą - ja publikując tą informację już naruszam prawo, bo godzę w Twoje dobra osobiste, wypłynięcie takiej informacji może narazić Ciebie na hańbę i inne takie.

Skąd to wziąłeś? Jakie dobra, hańba, przecież teraz się tym chwalą a nawet ....
    A może chce ujawnić bo szuka kogoś...?
    krakarak
    Poziom 39  
    @LeDy ależ to płyciutkie...
    LeDy
    Poziom 43  
    krakarak napisał:

To są fakty. Ja się nie chwalę, że tylko z żoną!
    bazi1962
    Poziom 17  
    arko100 napisał:
    A czy moralne jest dawanie sobie "+" przy postach?

Skoro jest taka możliwość, to czemu sobie nie dawać. ( ciekawy temat na kolejną dyskusję)
    GanCegall
    Poziom 34  
    krakarak napisał:

Za to Twoja wypowiedź ma ogromną głębie :-) Prosi się o zgłoszenie do moderatora jako nie mająca związku z tematem, ale problem w tym że może się okazać że anonimowe zgłoszenie będzie publiczne, tak jak wiadomość prywatna jest publiczną w/g el.
    bazi1962
    Poziom 17  
    Czyli jakie wnioski??? Bo temat ciągnie się jak te "flaki z olejem" a wniosków brak.
    LeDy
    Poziom 43  
    GanCegall napisał:
    krakarak napisał:

Za to Twoja wypowiedź ma ogromną głębie :-) Prosi się o zgłoszenie do moderatora jako nie mająca związku z tematem, ale problem w tym że może się okazać że anonimowe zgłoszenie będzie publiczne, tak jak wiadomość prywatna jest publiczną w/g el.

To była odpowiedź na kogoś przykład i nic więcej.
    Coś mi się zdaje, że lepiej nie zabierać głosu bo jak w takim dziale, temaciku lecą ostrzeżenia?
    bazi1962
    Poziom 17  
    Jako autor tematu, proszę któregoś z moderatorów o zamkniecie tematu.