Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój sposób na komputer w warsztacie

tomybb 19 Lut 2020 22:52 9195 41
    karolark
    Poziom 41  
    W tym rzecz że nie jest dobrze wentylowany - to że działą o niczym nie świadczy :D
  • HelukabelHelukabel
  • HelukabelHelukabel
    weryfany
    Poziom 25  
    Ja proponowałbym użyć nagrywarki laptopowej w obudowie zewnętrznej USB 2.0 jest wystarczająca i zajmuje dużo mniej miejsca,
    używasz kiedy potrzebujesz ale no właśnie widzę że każdy ma warsztat (oczywiście mam i ja swój w którym spędzam każdą wolną chwilę) też miałem sporą obudowę PC wewnątrz Intel Xeon (4x2.5Ghz), ale te wymiary ... no właśnie wielkość i mi przeszkadzała.

Zasilacz ATX, nagrywarka/napęd i wiele innych części jest niepotrzebnie duże. Wszystkie części są jednak sporo większe a najbardziej szkoda tego wolnego miejsca wewnątrz każdej obudowy.

Ja przypadkiem natrafiłem na komputer Dell 745 SFF w cenie poniżej 20zł z wadą która była bardzo prosta w naprawie zainstalowany Windows 7 który zaktualizowałem do Win 10, zmieniłem C2D na C2Q Q6600 (ale dodam że mam jeszcze inny lecz bardzo podobny model 755 SFF z Xeonem 4x2.5GHz zakupiony za podobne pieniądze), dołożyłem 2 x 2GB w sumie 8GB ale że jednak troszkę przenoszę sporą ilość danych to dodałem USB 3.0 aby kopiowanie/przenoszenie nie trwało tak długo, oczywiście dla systemu dysk SSD tradycyjny już nie jest wydajny jak na te czasy. Obudowa jest oryginalna a producent zadbał jak zagospodarować każdy kąt wewnątrz. Jest złącze RS232 (niezbędne w warsztacie) oraz drukarkowe (ja czasem jeszcze z niego korzystam)

Wymiary tego komputera to aż 34cm x 31cm x10cm
    Teraz tak się zastanawiam czy warto poświęcać tak wiele swojego czasu jak można mieć coś bardziej wydajnego i w tak niskiej cenie ?
    Mój stół z normalnym komputerem (ale obiecuję że dodam jeszcze dziś zdjęcie z obecnym optiplex-em 745)
    Oraz w roli głównej wspomniany Dell optiplex 745
    Jak by ktoś miał chęć zobaczyć jaka jest jego wielkość oraz co zmieniłem w nim, podaję link:
    https://youtu.be/4FrXHmQd8tk

Ps.
    Zakupy poczynione na znanym portalu aukcyjnym wszystkie jako Kup Teraz nie licytacje.
    Można by napisać bo się udało ale po około 3 miesiącach kupiłem 2 x Dell optiplex 380 za 50zł od sztuki (wysyłka 0zł) z dyskami i legalnym Windowsem 7, po kolejnych 2 tygodniach Dell optiplex 330 również za 50zł też kompletny z Win 7. Dalej już nie szukałem ileż można ich mieć ;D

Nie ukrywam że mam też taki malutki (mini atx lub nawet mniejszy) wyprodukowany przez ASRock-a chyba 4x1.8GHz ale warsztat to niesprzyjające warunki i jednak trwałość i niezawodność to sprawdzone rozwiązania o które jednak Dell zadbał.
    HenryK3
    Poziom 29  
    weryfany napisał:
    Ja proponowałbym użyć nagrywarki laptopowej w obudowie zewnętrznej USB 2.0 jest wystarczająca i zajmuje dużo mniej miejsca,
    używasz kiedy potrzebujesz
    W obudowie to raczej dysk a do napędu wystarczy sam adapter, podałem wyżej.
    Mam taki za 2$ i napęd z starego laptopa. Działa bez zastrzeżeń, przydaje się też do netbooka.
    sundayman
    Poziom 24  
    Prawdę mówiąc dziwię się, że niektórzy nie mają minimum krytycyzmu, żeby się chwalić druciarstwem widocznym na zdjęciach... Ani poczucia minimum estetyki, ani jakiegoś technicznego sensu ( warsztat ma swoją specyfikę ) - ani ekonomicznego uzasadnienia.

W swoim warsztacie mam kilka komputerów - gdyby mi ktoś chciał postawić taki koszmarek, to bym wyrzucił go przez okno.
    Koledzy naprawdę uważają, że jest się czym chwalić ?
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    weryfany napisał:
    używasz kiedy potrzebujesz ale no właśnie widzę że każdy ma warsztat (oczywiście mam i ja swój w którym spędzam każdą wolną chwilę) też miałem sporą obudowę PC wewnątrz Intel Xeon (4x2.5Ghz), ale te wymiary ... no właśnie wielkość i mi przeszkadzała.

Zasilacz ATX, nagrywarka/napęd i wiele innych części jest niepotrzebnie duże. Wszystkie części są jednak sporo większe a najbardziej szkoda tego wolnego miejsca wewnątrz każdej obudowy.

Ja przypadkiem natrafiłem na komputer Dell 745 SFF w cenie poniżej 20zł z wadą która była bardzo prosta w naprawie zainstalowany Windows 7 który zaktualizowałem do Win 10, zmieniłem C2D na C2Q Q6600 (ale dodam że mam jeszcze inny lecz bardzo podobny model 755 SFF z Xeonem 4x2.5GHz zakupiony za podobne pieniądze), dołożyłem 2 x 2GB w sumie 8GB ale że jednak troszkę przenoszę sporą ilość danych to dodałem USB 3.0 aby kopiowanie/przenoszenie nie trwało tak długo, oczywiście dla systemu dysk SSD tradycyjny już nie jest wydajny jak na te czasy. Obudowa jest oryginalna a producent zadbał jak zagospodarować każdy kąt wewnątrz. Jest złącze RS232 (niezbędne w warsztacie) oraz drukarkowe (ja czasem jeszcze z niego korzystam)

Wymiary tego komputera to aż 34cm x 31cm x10cm
    Teraz tak się zastanawiam czy warto poświęcać tak wiele swojego czasu jak można mieć coś bardziej wydajnego i w tak niskiej cenie ?
    Mój stół z normalnym komputerem (ale obiecuję że dodam jeszcze dziś zdjęcie z obecnym optiplex-em 745)
    Jak by ktoś miał chęć zobaczyć jaka jest jego wielkość podaję link:
    https://youtu.be/4FrXHmQd8tk

Ps.
    Zakupy poczynione na znanym portalu aukcyjnym wszystkie jako Kup Teraz nie licytacje.
    Można by napisać bo się udało ale po około 3 miesiącach kupiłem 2 x Dell optiplex 380 za 50zł od sztuki (wysyłka 0zł) z dyskami i legalnym Windowsem 7, po kolejnych 2 tygodniach Dell optiplex 330 również za 50zł też kompletny z Win 7. Dalej już nie szukałem ileż można ich mieć ;D

Jeszcze lepszy byłby USFF. Oprócz niskiej ceny i małych gabarytów dużą zaletą USFF jest zewnętrzny hermetyczny zasilacz - nie łyka warsztatowego syfu
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    dprzyb napisał:
    Nie tylko stare modele. Są na rynku modele nowe/aktualne które również mają wbudowany RS232 np. HP ProBook 650 z najnowszej serii G5

Gdzie jest to RS232? Na zdjęciach tego laptopa nie widzę, a powinno się rzucać w oczy, bo jest podobnej wielkości, co gniazdo VGA, które od razu zauważyłem.
    bsw
    Poziom 16  
    To nie jest VGA (takiego nie posiada) ale właśnie RS232 :-) Przeczytaj specyfikację.
    Code:

Ports
    2 USB 3.1 Gen 1 (1 charging)
    1 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™)
    1 serial
    1 RJ-45
    1 headphone/microphone combo
    1 HDMI 1.4
    1 docking connector
    1 AC power
    (Cables are not included.)
    Expansion slots
    1 microSD
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    bsw napisał:
    To nie jest VGA (takiego nie posiada) ale właśnie RS232 :-) Przeczytaj specyfikację.
    Code:

Ports
    2 USB 3.1 Gen 1 (1 charging)
    1 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™)
    1 serial
    1 RJ-45
    1 headphone/microphone combo
    1 HDMI 1.4
    1 docking connector
    1 AC power
    (Cables are not included.)
    Expansion slots
    1 microSD

Faktycznie, w specyfikacji jest serial i nie ma VGA.
    Na tym zdjęciu wyraźnie widać, że jest gniazdo żeńskie i ma 3 rzędy pinów a gniazdo RS232 jest męskie i ma 2 rzędy pinów, chyba trudno pomylić. https://product-images.www8-hp.com/digmedialib/prodimg/lowres/c06352576.png https://product-images.www8-hp.com/digmedialib/prodimg/lowres/c06352648.png Wygląda na to, że albo są złe zdjęcia, albo ten model jest produkowany w wersji z VGA lub w wersji z RS232.
    dprzyb
    Poziom 13  
    Owszem - w tym modelu można wybierać pomiędzy portem VGA a RS232. Oba są montowane w tym samym miejscu.

Freddy
    Poziom 43  
    Cytat:
    Umożliwia podłączenie monitora zewnętrznego VGA lub
    projektora. Wybrane produkty mogą być wyposażone w
    opcjonalny port szeregowy.
    jkk
    Poziom 19  
    Pomysł bardzo dobry. Duża skrzynia to lepsza wentylacja dla bebechów przy zachowanej ochronie przed zakłóceniami EM i kurzem. Do tego możliwość rozbudowy. Dopracowałbym jeszcze mocowanie kart rozszerzeń, bo przy wszędobylskich mikrodrganiach, których trudno w warsztacie uniknąć - karty rzeczywiście mogą się wysuwać ze slotów. Dodatkowe gniazda USB, audio - tak samo jak przyciski wyłącznika i resetu wraz z kontrolkami POWER I HDD - można zamontować na wolnych śledziach (chyba już któryś z Kolegów o tym zresztą wspominał wcześniej). Przychylam się również do zdania, że lepiej wykorzystać to co się ma w zapasie - niż wydawać kasę niepotrzebnie. Dla mnie pomysł spoko!