Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

zabsi 18 Feb 2020 14:49 3318 10
Optex
 • #1
  zabsi
  Level 10  
  Witam,
  Panowie chciałbym się doradzić i skorzystać z Waszej fachowej pomocy. Otóż chciałbym zamontować system alarmowy w domku letniskowym ,który w obecnej chwili wykańczam. Jestem na etapie wykonywania instalacji i okablowanie będę wykonywał na dniach przewodem 8x0,5 ,chciałbym się Was poradzić czy znaleziony przeze mnie zestaw jest Ok? Domek ma 26m2 powierzchni (drzwi wejściowe + podwójne okno typu tarasowe). Zależy mi na powiadomieniach GSM.

  Link

  Czy taki zestaw będzie wystarczający po dołożeniu 2 kontaktronów? Czy może macie inne lepsze rozwiązania? Nadmienię, że budżet to max. 800zł, a alarm chcę zainstalować samodzielnie.

  Z góry będę wdzięczny za pomoc i sugestie.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  LouWw
  Level 14  
  Jeżeli chcesz to zrobić jak należy to braknie ci lini dozorowych, 2 czujki + 2 kontaktrony + linia sabotażowa z manipulatora + linia sabotażowa z sygnalizatora i linia sabotażowa z obudowy, wychodzi 7 link dozorowych.

  Można w ostateczności spiąć wszystkie sabotaże razem i zrobić na jednej.

  Osobiście wolał bym dołożyć parę złotych i kupić już perfecte 16, masz już wbudowany moduł GSM i masz aplikację do obsługi alarmu z której możesz zazbrajac alarm i rozbrajać, historię zdarzeń itp.
  Link
 • Optex
 • #3
  zabsi
  Level 10  
  Witam

  Dzięki podpowiedzi zdecydowałem się jednak zakupić Perfecte 16. Przekonała mnie możliwość obsługi przez aplikację oraz zintegrowany moduł GSM i oczywiście większa liczba wejść.
  W związku z tym postanowiłem trochę rozbudować system o kontaktrony Satela. Miałoby to teraz wyglądać tak, że kontaktron B-3 wyląduje na drzwiach wejściowych i do tego czujka pir P1 i te dwa wejścia z ustawionym opóźnieniem czasu, drugie pomieszczenie w dwóch oknach kontaktrony B-2 i druga czujka pir P2 z natychmiastowym alarmem.
  Okablowanie już wykonałem przewodem 8x0,5, żeby mieć w zapasie wolne żyły na wszelki wypadek. Chciałbym teraz uruchomić całość systemu na stole roboczym, zanim wyląduje docelowo w domku. Narysowałem wstępnie schemat podłączenia, ale byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualne sugestie co poprawić i w jaki sposób. Robię to pierwszy raz, starałem się prześledzić forum, aby dowiedzieć się jak najwięcej i uniknąć błędów, ale największą niepewność mam co do podłączenia sygnalizatora SL-550 i kontaktronów (EOL/NC). Czujki PIR podłączam 2EOL/NC.
  I jeszcze jedno pytanie, czy jeśli zaprogramuję centralę na stole, to po utracie zasilania i ponownym jej montażu już w docelowym domku ustawienia zostaną w pamięci?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550
 • #4
  LouWw
  Level 14  
  Kontaktrony najlepiej zrobić w 2eol, tak samo sygnalizator, ewentualnie sygnalizator zrobić w eol.
  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

  Tu masz schemat do kontaktronów ale tak samo podłączasz styki tmp w sygnalizatorze.

  Co do schematu sygnalizatora to masz schemat w wersji z akumulatorem, jeżeli zamawiałeś sprzęt z linku z allegro nie sądzę że w tej cenie dali taki sygnalizator więc pewnie masz zwykły a tak są styki +SA- i +SO- które odpowiadają za akustykę i optykę.
  Można je razem pod jednego outa podłączyć bo i tak pewnie sygnalizator ma wyć i migać podczaszy alarmu.


  Co do pamięci to nie straci nic poza godzina i datą bo perfecta chyba nie miała bakterii do podtrzymania zegara ale nie pamiętam dokładnie. Jednak to nie zmienia faktu że nic nie stracisz z ustawień.
 • #5
  zabsi
  Level 10  
  Fakt, sygnalizator jest bez własnego zasilania na aku. Pomyliłem rysunek z instrukcji centrali, tam jest tak jak napisałeś +SA- i +SO-, czyli rozumiem, że łączę mój +TR i -TR oraz +12V i -12V do wyjścia +OUT1- ?
  Naniosłem zmiany na schemat z zastosowaniem dwóch oporników do kontaktronów i sabotażu sygnalizatora tak, aby zgodnie z sugestią zrobić wszystko w 2EOL/NC. Pytanie czy teraz będzie OK?
  Rozumiem, że oporniki od kontaktronów wpinam w szynę na centrali i mogę połączyć Z1 z COM i z Z1 na kontaktron? Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550
 • #6
  LouWw
  Level 14  
  Tak styki +SA- i +SO- możesz razem podłączyć do out1, co do rezystorów to muszą być przy kontaktronie, bo jak ktoś uszkodzi kabel za rezystorami to nie będzie sabotażu.
  A co do styków com to wszystkie na centrali są wspólne więc nie ma znaczenia gdzie podepniesz com z danej linii dozorowej.
 • #7
  zabsi
  Level 10  
  Podłączyłem centralę na stole z dwiema czujkami PIR, szyfratorem i Sygnalizatorem. Syrenkę zrobiłem według zaleceń w 2EOL/NC poprzez opornik 1,1k między GND a TMP, oraz drugi opornik 1,1k na wyjściu z TMP.
  Ale mam problem z podłączeniem według schematu powyżej, mianowicie po podłączeniu +TR- i +12V- do wyjścia +OUT- sygnalizator działa tzn. po uzbrojeniu i naruszeniu linii alarm się uruchamia( świeci i piszczy), natomiast po podłączeniu dodatkowo GND do COM oraz TMP do Z8 syrena wyje cały czas. GND do COM powoduje, że w syrenie jest stała "masa" i wpięcie tylko do +Out1 powoduje, że odrazu wyje na stałe. Próbowałem zmienić polaryzację, ale na OUT1 pojawia się lub znika "masa", a tutaj przy wpiętym sabotażu jest ona stała.
  Zależy mi na tym aby sabotaż funkcjonował.
  Z kolei jak odepnę GND z COM, syrenka działa poprawnie lecz nie funkcjonuje sabotaż...
  Nie mam pojęcia już jak to podpiąć aby funkcjonowało poprawnie.
  Resztę ustawień ogarnąłem programem Perfecta SOft.
 • #8
  LouWw
  Level 14  
  Masz zapewne dwa styki tmp w sygnalizatorze, podłącz to tak jak na zdjęciu. Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550
  Wejście w centrali dowolne
 • #9
  zabsi
  Level 10  
  Mam styki w sygnalizatorze jak poniżej
  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

  Teraz mnie zastanawia czy ten sabotaż działa bez wewnętrznego akumulatora tak jak pisze w instrukcji SL-550
  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

  Podłączenie GND i TMP wykonałem tak jak pokazałeś na schemacie na opornikach 1,1k i w centrali wejście Z8 ustawione na 2EOL/NC - sabotażowa24h

  Natomiast wyjście OUT1 ustawione jako sygnalizator zewnętrzny lub Alarm do strefy 1 w sterowaniu polaryzacji +

  W programie Perfecta Soft nie zauważyłem ustawień aby dało się wysterować PLUSEM+
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  zabsi
  Level 10  
  Ok, poradziłem sobie. Mianowicie styki +12V i -12V połączone do +OUT1-, styki +TR i -TR podłączone do +OUT2-. Tak jak podaje instrukcja centrali w przypadku sygnalizatora bez wspomagania AKU.
  Natomiast stycznik wewnętrzny sygnalizatora podłączyłem bezpośrednio do centrali w sekwencji 2EOL/NC, a nie podłączałem go do płytki sygnalizatora. Działą teraz tak jak styczniki sabotażu obudowy centrali.
  Reszta skonfigurowana i funkcjonuje :-)

  Dziękuję i Pozdrawiam