Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

18 Lut 2020 14:49 291 10
 • Poziom 9  
  Witam,
  Panowie chciałbym się doradzić i skorzystać z Waszej fachowej pomocy. Otóż chciałbym zamontować system alarmowy w domku letniskowym ,który w obecnej chwili wykańczam. Jestem na etapie wykonywania instalacji i okablowanie będę wykonywał na dniach przewodem 8x0,5 ,chciałbym się Was poradzić czy znaleziony przeze mnie zestaw jest Ok? Domek ma 26m2 powierzchni (drzwi wejściowe + podwójne okno typu tarasowe). Zależy mi na powiadomieniach GSM.

  Link

  Czy taki zestaw będzie wystarczający po dołożeniu 2 kontaktronów? Czy może macie inne lepsze rozwiązania? Nadmienię, że budżet to max. 800zł, a alarm chcę zainstalować samodzielnie.

  Z góry będę wdzięczny za pomoc i sugestie.

  Pozdrawiam
 • OptexOptex
 • Poziom 14  
  Jeżeli chcesz to zrobić jak należy to braknie ci lini dozorowych, 2 czujki + 2 kontaktrony + linia sabotażowa z manipulatora + linia sabotażowa z sygnalizatora i linia sabotażowa z obudowy, wychodzi 7 link dozorowych.

  Można w ostateczności spiąć wszystkie sabotaże razem i zrobić na jednej.

  Osobiście wolał bym dołożyć parę złotych i kupić już perfecte 16, masz już wbudowany moduł GSM i masz aplikację do obsługi alarmu z której możesz zazbrajac alarm i rozbrajać, historię zdarzeń itp.
  Link
 • OptexOptex
 • Poziom 9  
  Witam

  Dzięki podpowiedzi zdecydowałem się jednak zakupić Perfecte 16. Przekonała mnie możliwość obsługi przez aplikację oraz zintegrowany moduł GSM i oczywiście większa liczba wejść.
  W związku z tym postanowiłem trochę rozbudować system o kontaktrony Satela. Miałoby to teraz wyglądać tak, że kontaktron B-3 wyląduje na drzwiach wejściowych i do tego czujka pir P1 i te dwa wejścia z ustawionym opóźnieniem czasu, drugie pomieszczenie w dwóch oknach kontaktrony B-2 i druga czujka pir P2 z natychmiastowym alarmem.
  Okablowanie już wykonałem przewodem 8x0,5, żeby mieć w zapasie wolne żyły na wszelki wypadek. Chciałbym teraz uruchomić całość systemu na stole roboczym, zanim wyląduje docelowo w domku. Narysowałem wstępnie schemat podłączenia, ale byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualne sugestie co poprawić i w jaki sposób. Robię to pierwszy raz, starałem się prześledzić forum, aby dowiedzieć się jak najwięcej i uniknąć błędów, ale największą niepewność mam co do podłączenia sygnalizatora SL-550 i kontaktronów (EOL/NC). Czujki PIR podłączam 2EOL/NC.
  I jeszcze jedno pytanie, czy jeśli zaprogramuję centralę na stole, to po utracie zasilania i ponownym jej montażu już w docelowym domku ustawienia zostaną w pamięci?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550
 • Poziom 14  
  Kontaktrony najlepiej zrobić w 2eol, tak samo sygnalizator, ewentualnie sygnalizator zrobić w eol.
  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

  Tu masz schemat do kontaktronów ale tak samo podłączasz styki tmp w sygnalizatorze.

  Co do schematu sygnalizatora to masz schemat w wersji z akumulatorem, jeżeli zamawiałeś sprzęt z linku z allegro nie sądzę że w tej cenie dali taki sygnalizator więc pewnie masz zwykły a tak są styki +SA- i +SO- które odpowiadają za akustykę i optykę.
  Można je razem pod jednego outa podłączyć bo i tak pewnie sygnalizator ma wyć i migać podczaszy alarmu.


  Co do pamięci to nie straci nic poza godzina i datą bo perfecta chyba nie miała bakterii do podtrzymania zegara ale nie pamiętam dokładnie. Jednak to nie zmienia faktu że nic nie stracisz z ustawień.
 • Poziom 9  
  Fakt, sygnalizator jest bez własnego zasilania na aku. Pomyliłem rysunek z instrukcji centrali, tam jest tak jak napisałeś +SA- i +SO-, czyli rozumiem, że łączę mój +TR i -TR oraz +12V i -12V do wyjścia +OUT1- ?
  Naniosłem zmiany na schemat z zastosowaniem dwóch oporników do kontaktronów i sabotażu sygnalizatora tak, aby zgodnie z sugestią zrobić wszystko w 2EOL/NC. Pytanie czy teraz będzie OK?
  Rozumiem, że oporniki od kontaktronów wpinam w szynę na centrali i mogę połączyć Z1 z COM i z Z1 na kontaktron? Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550
 • Poziom 14  
  Tak styki +SA- i +SO- możesz razem podłączyć do out1, co do rezystorów to muszą być przy kontaktronie, bo jak ktoś uszkodzi kabel za rezystorami to nie będzie sabotażu.
  A co do styków com to wszystkie na centrali są wspólne więc nie ma znaczenia gdzie podepniesz com z danej linii dozorowej.
 • Poziom 9  
  Podłączyłem centralę na stole z dwiema czujkami PIR, szyfratorem i Sygnalizatorem. Syrenkę zrobiłem według zaleceń w 2EOL/NC poprzez opornik 1,1k między GND a TMP, oraz drugi opornik 1,1k na wyjściu z TMP.
  Ale mam problem z podłączeniem według schematu powyżej, mianowicie po podłączeniu +TR- i +12V- do wyjścia +OUT- sygnalizator działa tzn. po uzbrojeniu i naruszeniu linii alarm się uruchamia( świeci i piszczy), natomiast po podłączeniu dodatkowo GND do COM oraz TMP do Z8 syrena wyje cały czas. GND do COM powoduje, że w syrenie jest stała "masa" i wpięcie tylko do +Out1 powoduje, że odrazu wyje na stałe. Próbowałem zmienić polaryzację, ale na OUT1 pojawia się lub znika "masa", a tutaj przy wpiętym sabotażu jest ona stała.
  Zależy mi na tym aby sabotaż funkcjonował.
  Z kolei jak odepnę GND z COM, syrenka działa poprawnie lecz nie funkcjonuje sabotaż...
  Nie mam pojęcia już jak to podpiąć aby funkcjonowało poprawnie.
  Resztę ustawień ogarnąłem programem Perfecta SOft.
 • Poziom 14  
  Masz zapewne dwa styki tmp w sygnalizatorze, podłącz to tak jak na zdjęciu. Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550
  Wejście w centrali dowolne
 • Poziom 9  
  Mam styki w sygnalizatorze jak poniżej
  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

  Teraz mnie zastanawia czy ten sabotaż działa bez wewnętrznego akumulatora tak jak pisze w instrukcji SL-550
  Satel Perfecta 16 + PIR Paradox PRO + Satel B-2 + SL-550

  Podłączenie GND i TMP wykonałem tak jak pokazałeś na schemacie na opornikach 1,1k i w centrali wejście Z8 ustawione na 2EOL/NC - sabotażowa24h

  Natomiast wyjście OUT1 ustawione jako sygnalizator zewnętrzny lub Alarm do strefy 1 w sterowaniu polaryzacji +

  W programie Perfecta Soft nie zauważyłem ustawień aby dało się wysterować PLUSEM+
 • Poziom 41  
  zabsi napisał:
  czyli rozumiem, że łączę mój +TR i -TR oraz +12V i -12V do wyjścia +OUT1- ?
  Powinieneś zacząć od tego, że to nie jest poprawne połączenie (mimo, że jakoś to działa).
  Masz instrukcję - walcz.
  LouWw napisał:
  styki +SA- i +SO- możesz razem podłączyć do out1
  Ten sygnalizator nie jest wyzwalany "wysokoprądowo".
  zabsi napisał:
  czy ten sabotaż działa bez wewnętrznego akumulatora tak jak pisze w instrukcji SL-550
  Tak, działa ale sabotaż w centrali. W przypadku modelu sygnalizatora z akumulatorem, po odczepieniu go od ściany/odpięciu zasilania - sam sygnalizator wyje i świeci.
 • Poziom 9  
  Ok, poradziłem sobie. Mianowicie styki +12V i -12V połączone do +OUT1-, styki +TR i -TR podłączone do +OUT2-. Tak jak podaje instrukcja centrali w przypadku sygnalizatora bez wspomagania AKU.
  Natomiast stycznik wewnętrzny sygnalizatora podłączyłem bezpośrednio do centrali w sekwencji 2EOL/NC, a nie podłączałem go do płytki sygnalizatora. Działą teraz tak jak styczniki sabotażu obudowy centrali.
  Reszta skonfigurowana i funkcjonuje :-)

  Dziękuję i Pozdrawiam