Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNIFON LM8 - nie mozna zwolnic elektrozaczepu

19 Lut 2020 14:52 405 15
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam instalacje centrala ACO, unifon laskomex L8 i wszystko dziala poprawnie poza mozliwoscia zwolnienia elektrozaczepie z domu bez uprzedniego wywolania z centralki na zew. Czyli np jezeli ktos wychodzi z domu to nie moge otworzyc furtki poprzez wcisniecie przycisku otwarcia. Przycisk ten dziala ale tylko jezeli ktos najpierw wywola unifon z zew. Prosze o pomoc, ponizej zdjecia jak przewody sa podlaczone w domu i przy elektrozaczepie.

UNIFON LM8 - nie mozna zwolnic elektrozaczepu UNIFON LM8 - nie mozna zwolnic elektrozaczepu UNIFON LM8 - nie mozna zwolnic elektrozaczepu
    Moderowany przez Tracer2:

3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

• Poziom 24  
    Systemy cyfrowe tak mają.
    Foto 3: trzeba podpiąć 2 przewody luźne pod dodatkowy styk lub zewnętrzny przycisk unifonu + pojemny kondensator elektroniczny + zasilacz. A diodę włączamy szeregowo w istniejący obwód rygla. Bez kondensatora to wtedy trzeba wymienić na rygiel z pamięcią otwarcia.
  • Poziom 2  
    Dziekuje za info czy w przypadku wymiany zaczepu na zaczep z pamiecia rowniez potrzebuje zasilacz ? przepraszam ale jestem zupelnym laikiem w temacie
    Moderowany przez Tracer2:

3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

• Poziom 27  
    W centrali są zaciski na podłączenie "przycisku wyjścia".
    W obudowie unifonu montujesz dodatkowy przycisk, podłaczasz do niego wolną parę ze skrętki ze ściany. Po drugiej stronie kabla podłączasz tę samą parę kabli do zacisków centrali "przycisk wyjścia".
    W opcjach regulujesz czas otwarcia zamka - jeśli będzie taka potrzeba.
    Schemat poglądowy: https://www.elfuture.pl/p1177,aco-fam-p-2np-nt-panel-na-tynk-2-lokatorow.html
  • Pomocny dla użytkowników
    ROWE napisał:

Prościej ,można i tak gdy jest dostęp.

Że zdjęć wynika, że chodzi o domofon w domku jednorodzinnym, tak więc z dostępem nie powinno być problemu.

• Poziom 12  
    Widzę, że nie mam tu już wiele do roboty ;) Musisz "wynieść" przycisk zewnętrznego otwierania z centrali, bo inaczej się nie da.

Czepnę się tylko, że mieszanie producentów, bla bla bla... to nie zawsze chce działać.
  • Poziom 2  
    Panowie,
    Dziekuje bardzo za wszelkie info. Oczywiscie zgodze sie ze nie nalezy mieszac producentow, ale zona chciala dobrze i przyjechal jakis pseudo "fachowiec" po ktorym sluch teraz zaginal a problem zostal. Ponizej wrzucam jeszcze jedno zdjecie centralki ACO czy ktos moglby mi wyjasnic co zrobic krok po kroku majac juz zdjecia calego systemu. z gory dziekuje i pozdrawiam UNIFON LM8 - nie mozna zwolnic elektrozaczepu
  • Poziom 27  
    Zwarcie +INPUT z -LINE powinno skutkować otworzeniem elektrozaczepu.
    Dodatkowy przycisk możesz umieścić gdzieś przy furtce, tak aby nie był widoczny dla osób stojących przed furtką. Przycisk można zwielokrotnić, tzn. dać kolejny w domu przy drzwiach wejściowych. Czasem się przydaje.
  • Poziom 24  
    gkwiatkowski napisał:

Otwieranie nie tak od razu ale jedynie po wcześniejszym załączeniu w centrali ACO z foto #9- w trybie programu P16/bit1, bit1 ustawiamy z 0 na 1.

zybex napisał:
    Przycisk można zwielokrotnić, tzn. dać kolejny w domu przy drzwiach wejściowych.

Jest to zbyteczne z uwagi na możliwość ustawienie takiego opóźnienia czasowego w programie P6 i wynosi ono 0-250 sek. czasu dojścia do bramki, oprócz oczywiście czasu zadziałania rygla (warkotu) w zakresie 1-10 sek, a nastawa fabryczna tu wynosi 4 sek.

Powyższe zmiany programowe (zakres P0 - P25) wymagają oczywiście wejścia w tryb serwisowy centrali ACO kodem instalatora i dopiero przycisk "INPUT" będzie aktywny.
    ROWE napisał:

zybex napisał:
    Przycisk można zwielokrotnić, tzn. dać kolejny w domu przy drzwiach wejściowych.

Jest to zbyteczne z uwagi na możliwość ustawienie takiego opóźnienia czasowego w programie P6 i wynosi ono 0-250 sek. czasu dojścia do bramki

Chodzi mi o zupełnie inne przypadki, np. jestem na zewnątrz domu, a akurat ktoś znajomy przyszedł do mnie. Zatem tu sprawdzi się przycisk lokalny niedaleko furtki.
    Inny przykład, to jestem w domu tuż przy drzwiach i słyszę, że ktoś dzwoni. Otwieram więc drzwi i widzę kogoś przy furtce i chcę go wpuścić, to naciskam jedynie przycisk, którym mam tuż przy drzwiach. Akurat ten drugi przypadek przypadł go gustu mojemu sąsiadowi do tego stopnia, że zlikwidował domofon.
  • Specjalista Domofony
    ROWE napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Otwieranie nie tak od razu ale jedynie po wcześniejszym załączeniu w centrali ACO z foto #9- w trybie programu P16/bit1, bit1 ustawiamy z 0 na 1.

zybex napisał:

Jest to zbyteczne z uwagi na możliwość ustawienie takiego opóźnienia czasowego w programie P6 i wynosi ono 0-250 sek. czasu dojścia do bramki, oprócz oczywiście czasu zadziałania rygla (warkotu) w zakresie 1-10 sek, a nastawa fabryczna tu wynosi 4 sek.

Powyższe zmiany programowe (zakres P0 - P25) wymagają oczywiście wejścia w tryb serwisowy centrali ACO kodem instalatora i dopiero przycisk "INPUT" będzie aktywny.

Kol. ROWE tak namieszałeś, że trzeba to wyprostować.
    1. kol. gkwiatkowski napisał, że zwarcie +INPUT z -LINE powinno skutkować otworzeniem elektrozaczepu i to jest prawda. Nie potrzeba nic zmieniać w parametrach centrali, bo świadczy o tym ustawiony fabrycznie parametr 0 w P12. Otwieranie działa na czas ustawiony w P6 (fabrycznie 4 s.)
    2. Gdy chcemy dać opóźnienie zadziałanie (a nie działania!) elektrozaczepu, to dopiero wtedy zmieniamy w P16 bit 1 z 0 na 1 i dodajemy wartość opóźnienia w P6 (przed wartością czas długości otwarcia)

To wszystko jest opisane w instrukcji, tylko trzeba czytać ze zrozumieniem.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Napisałem podobnie tylko inaczej. Mówimy o centrali ACO Master.

Program "P6" = stan fabryczny 4 sek. "IMPUT" załącza od razu rygiel na czas 4 sek. i gość nie zdąży dobiec do bramki nawet gdyby to była wartość max. 10 sek.
    Wobec tego musi być (s. 33 instr.) zmieniony bit 1 w programie "P16" z 0/1, i w programie "P6" trzeba wybrać opóźnienie (możliwość 1-255 sek.) i wtedy gość zdążył spokojnie dojść do bramki.

Czyli aby było ok. to musimy wejść w 2 programy "P6" i "P16" i tyle w 2 zdaniach!

Moderowany przez suworow:

Niestety widzę że zaczyna się to samo co już nie raz kolega trenował, a na co ja koledze zwracałem uwagę. Zdarza się błędna porada (praktycznie każdemu) i o to nie mam pretensji. Problem w tym, że kolega zamiast się z niej wycofać, to brnie w jakieś absurdalne wyjaśnienia, mataczy, byle by tylko postawić na swoim. Takie zachowanie niestety wprowadza pytających w błąd. Już raz dawałem koledze czas na zastanowienie się nad tym. Może wtedy dałem koledze go zbyt mało? Wstępnie daję miesiąc. Jak za krótko to proszę pisać.
    Blokada pisania.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

ps. szkoda, bo ma kolega jakiś tam zasób wiedzy i w wielu tematach bywa pomocnym.

• Specjalista Domofony
    ROWE napisał:
    Napisałem podobnie tylko inaczej. Mówimy o centrali ACO Master.

Nie napisałeś inaczej tylko wprowadziłeś w błąd. Cytat:
    ROWE napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Otwieranie z przycisku jest od razu (!) i nic tu jeszcze nie mówimy o opóźnieniu (P16).

Pozdrawiam