Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz audio model - PERUN 1.A dane konstrukcyjne.

Jogesh 21 Sty 2007 13:06 59388 139
  • #121 21 Sty 2007 13:06
    dymek34
    Poziom 11  

Heh, dobrze wiedzieć, brakuje mi teraz tego jednego tranzystora aby uruchomić pierwszą końcówkę, na tranzystorach to ja się za bardzo nie znam,
    dzięki za odpowiedź.

• Filament
  • #122 21 Sty 2007 21:42
    Kuci
    Poziom 10  

Witam! Poskadaem sobie tego PERUN'a i jest naprawde fajny. Jest to mój pierwszy wzmacniacz na tranzystorach i odpalił za pierwszym razem. Troszke mam za słabe trafo i za mało faradów żeby go na maxa bujać, ale jest OK(150W, po 4700uf na gałąź).Chce go przerobić na napięcie +-72V, bo akurat takie trafko posiadam(2x52V 500W) i mam koilka pytań:
    - co można dać zamiast MJE15030/Mje15031? czy lepiej przy nich pozostać?
    - Jaką powinienem mieć pojemność w zasilaczu? (gdzie tanio i dobrze kupić?)
    - czy taki wzmacniacz potrzebowałby układ miękkiego startu trafa?

• #123 21 Sty 2007 22:46
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

1. Pojemność filtrująca w zasilaczu zależy od dolnej częstotliwości pracy wzmacniacza. Jeśli to ma być wzmacniacz do tzw. nadstawek to wystarczy niewielka pojemność kondensatorów filtrujących.

2. Jeśli to jest transformator toroidalny, to wymaga on układu łagodnego startu.

• #124 22 Sty 2007 11:00
    Kuci
    Poziom 10  

Z tą częstotliwością to będzie raczej róznie, wzmacniacz będzie pracował raz jako do nadstawek, a raz jako subwooferowy, po dołączeniu oczywiście aktywnego filtra.Więc pojemności nigdy za wiele, ale czy tak 20000uF na gałąź wystarczy?
    Teraz musze sie zająć szukaniem jakiegoś ukłądu do softstartu (może macie jakieś fajne układy) bo jeszcze tego nie składałem.
    A co mam zrobić z tymi MJE? przydał by się jakiś tańszy zamiennik.

• Filament
  • #125 22 Sty 2007 14:03
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

1. Pojemność kondensatoow filrujących 20.000uF wystarczy w zupełności.
    2. Schemat układu łagodnego startu znajdziesz na forum.
    3. Zamiast tranzystorów MJE możesz użyć tranzystory 2N3773/2N6609.

• #126 23 Sty 2007 14:54
    dymek34
    Poziom 11  

Właśnie złożyłem tą końcówkę i mam pewien problem, a mianowicie strasznie
    buczy i brzęczy w głośnikach, wszystkie elementy są na pewno dobrze wlutowane płytka dobrze wytrawiona, czy wie ktoś z czym może być problem.

• #127 23 Sty 2007 16:49
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Masz prawdopodobnie stałe napięcie na wyjściu lub tzw. pętlę masy.

• #128 23 Sty 2007 17:41
    dymek34
    Poziom 11  

A o co z tym chodzi dokładnie, jak to naprawić?

Pogrzebałem troche na płytce, wymieniłem kilka elementów no i te głośniejsze trzaski i szumy znikły ale nadal lekkie szumienie słychać z kolumn. Poradzi mi ktoś coś?

• #129 26 Sty 2007 14:29
    nik156
    Poziom 18  

niemasz dobrej masy do czego to podłączyłeś i czy jak zostawisz go samego ( bez adnego wejścia)to czy teżbyczy czy przestanie. pozdro

• #130 26 Sty 2007 14:46
    dymek34
    Poziom 11  

Jak nie mam podłączonego żadnego sygnału to nic nie szumi, tylko jak podłącze kabel do komputera.

• #131 27 Sty 2007 22:48
    nik156
    Poziom 18  

to masz jakies zakucenia albo masa ci nie łapie zobacz podłącz do czegos innego ten wzmak np.tele,mp3 czy cos w tym stylu pozdro.

Dodano po 1 [minuty]:

a ta masa to od wejścia sygnału albo wyjścia od kompa

• #132 28 Sty 2007 09:38
    dymek34
    Poziom 11  

Podłanczałem do mp3 i wszystko w porządku.

• #133 28 Sty 2007 19:44
    nik156
    Poziom 18  

no to tak jak mówie masz jakies zakucenia albo masa ci nie łapi dobrze ale mi się wydaje że zakucenia od kąpa bo ten wzmak nie jest w puszcze czy jest pozdro

• #134 03 Lut 2007 11:11
    dymek34
    Poziom 11  

Nie jest w żadnej obudowie jeszcze, podłączam na razie samą płytke. To jeżeli będzie w obudowie do której będzie podłączona masa to powinna być wszystko ok?

• #136 24 Lut 2007 17:00
    inkognito09
    Poziom 29  

dymek34 => Nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy: Niektóre karty dźwiękowe (niestety i moja... :( ) Po podgłośnieniu na prawie max zaczyna wydawać z siebie straszne szumy. Jak podłączasz pod kompa wzmaka, pewnie regulujesz sobie potencjometrem przy wzmaku, jeśli tak, ustawiaj w kompie na połowę głośności i dopiero. Nie da to pełnej mocy, ale nie szumi :D. O ile ktoś SŁUCHA muzyki, a nie popisuje się i katuje aby tylko głośniej, w zupełności starcza mu wzmacniacz 25-50W a i tak rzadko kiedy bierze na max.

Swoją drogą - niedługo buduje tego wzmaka, najpierw koledze (tak jak by miało być coś nie tak, to niech jemu się psuje :P:P:P:P Wiem, chamski jestem :D:D:D:D), a potem sobie jako prezent na osiemnastkę. :P:P. Co myślicie o parze końcowej TIP35/36? (tak na 100W, 8 om, 50-55V zasilanie, ale po pogłośnieniu pewnie siądzie do 50).

• #137 24 Lut 2007 18:17
    Jogesh
    Poziom 28  

Też myślałem nad parą TIP35.36, nawet sobie kupiłem. Następny zmontuje na tejże parze.
    Pozdr.

• #138 02 Mar 2007 18:51
    inkognito09
    Poziom 29  

No cóż, o tym że wzmacniacz jest ciekawy mówi sporo "fragmentów" schematu. Mi się spodobał od razu, ale tak z ciekawości pokazałem go mojemu nauczycielowi od warsztatów (NIE jest to koleś co siedzi tam dlatego że był wolny zawód, on się naprawdę tym zajmuje i zna na tym). Potwierdził moje spostrzeżenia i dodał swoje, hm, jeżeli on poświęcił 20min na zachwycaniem się nim i robieniem wykładu co do każdego tranzystorka - no to ja już nie mam wątpliwości. Buduję. Prośba do kociatko, jeżeli masz charakterystykę częstotliwościową tego wzmaka, lub masz oscyla, generator i nudzi ci się (zapewne złudna nadzieja :P), czy mógł byś udostępnić?

• #139 02 Mar 2007 19:04
    Jogesh
    Poziom 28  

Witam
    Nie spodziewałem się tak pozytywnych opinii .... Co do oscyla, to nie mam, generator mam, ale mieszkam jakieś 6000 km od Polski, dlatego byłoby trudno udostępnić. A raczej nigdy się nie nudzę, chyba, że czekając w kolejce... Charakterystyki też nie mierzyłem, a bardzo jestem ciekaw jaka wyszła i jak wpływają różne rodzaje tranzystorów na charakterystykę i prędkość wzmacniacza.
    Pozdrawiam

• #140 02 Mar 2007 19:34
    inkognito09
    Poziom 29  

Cytat:
    Co do oscyla, to nie mam, generator mam, ale mieszkam jakieś 6000 km od Polski, dlatego byłoby trudno udostępnić.

yyy... Yea.. To ty w Chinach siedzisz??? Dobra, na poważnie (tak troche :P) mam oscyloskop, generatora jako tako nie mam, ale mało tego w szkole leży... Jak już wzmak będzie śmigał skocze na warsztaty i postaram się wyznaczyć jak najwięcej jego parametrów, na szczęście mogę liczyć na pomoc nauczyciela w razie potrzeby. W szkole jest około 4 oscyli i ze 3 generatory ogólnodostępne dla uczniów. Oczywiście ile konstruktorów, tyle wersji, dlatego wyniki nie będą identyczne dla wszystkich perunów jakie były i jakie będą jeszcze zbudowane, ale da to chociaż ogólnikowe pojęcie. Z tego co pisali ludzie, dochodzę do wniosku że wzmakowi lepiej się "oddycha" przy dużej pojemności, oraz ma nieco wyolbrzymione niskie tony (dobry na imprezy, gdzie siedzi pełna sala hołoty żądnej basu :P). Ogółem wszystko zanosi się na to że powstaną w moich rękach 4 końcówki. W poniedziałek wraca do szkoły kumpel, któremu robię wersję 2x100W 8Ohm, a później sobie, skromniejszą domową 2x30W 8Ohm / 2x40W 6Ohm. Pierwszych pomiarów można się ode mnie spodziewać za około 2 tyg, o ile uda się trafo dorwać... Na razie muszę się obejść gromadzeniem danych i części.
    P.S. Ma ktoś może schemat dobrze grającego przedwzmacniacza z chociaż 2 pasmowym korektorem, który zmieści się w 50zł? Kity na TDA NIE MILE widziane.