Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chevrolet/Aveo/1.2 - Po zmianie oleju świeci się kontrolka ciśnienia oleju

20 Lut 2020 16:19 663 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Kupiliśmy używanego Chevroleta Aveo 1,2 (2007) - 135 tys km.
    Po wymianie oleju u mechanika zaczęła się świecić kontrolka ciśnienia oleju.
    Gdy auto jest zimne to się nie świeci, zaczyna się świecić po ok 3 min i rozgrzaniu.
    Kontrolka świeci się TYLKO na niskich obrotach tj 900, czyli na luzie. Przy >1000 znika, czyli podczas samej jazdy jest ok.
    Ponoć wcześniej był lany olej 5w40, a mechanik teraz wlał 10w40. Była też wymieniona miska olejowa i filtr oleju oraz wymieniony czujnik ciśnienia oleju. Teraz pytania:

a) czy zmiana oleju na 10w40 może być przyczyną?
    b) czy zmiana miski może być przyczyną? (niemniej jednak założyliśmy starą miskę i dalej kontrolka się świeciła).
    c) Wg wstępnej diagnozy przyczyną może być pompa oleju lub o zgrozo panewki. Jednak mechanik powiedział, że nie jest w stanie stwierdzić co jest przyczyną. Czy można to jakoś jednak zdiagnozować?

Przecież nie będę wymieniał pompy oleju (gdzie trzeba ściągnąć rozrząd), żeby dowiedzieć się ,że to jednak nie pompa, tylko panewki i kolejny koszt 1500+ jak nie lepiej.

A może przyczyna leży jeszcze gdzie indziej?

EDIT: Podczas jazdy silnik jest bardzo cichy, nie słychać nic niepokojącego. Ponoć wyrobione panewki bym słyszał? Przebieg 135tys jest raczej wiarygodny.

Proszę o wsparcie, jestem załamany
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 43  
    A może nowy czujnik ciśnienia oleju felerny albo stary był przekalibrowany aby wyglądało OK i żeby ukryć niskie ciśnienie z jakichś powodów.
  • Poziom 9  
    Pytanie zatem co mogę teraz zrobić? Wymienić jeszcze raz czujnik....?
  • Poziom 34  
    Zmierzyć ciśnienie oleju manometrem .
  • Poziom 16  
    Zmierzyć ciśnienie oleju manometrem. Od tego należy zacząć, a nie wymieniać co popadnie.
  • Poziom 9  
    Jutro podjadę do mechanika zmierzyć ciśnienie. Jakie powinno być ciśnienie "w normie"? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji
  • Poziom 9  
    Przepraszam, że dubluję post, ale naprawdę nie mogę się nigdzie doszukać jakie powinno być prawidłowe wskazanie manometru.

+ jeszcze pytanie, czy jeżeli był lany wcześniej 5W40, a teraz mechanik wlał 10W40 to jest to duży problem? Powinienem zmienić z powrotem na 5W40?
    Akurat tutaj się doczytałem, że ten model ma sugerowany 5W40. Nie wiem czemu zostało wlane 10W40..

Dodano po 9 [godziny] 36 [minuty]:

Witam ponownie.
    Wróciłem od mechanika.
    Wskazanie manometru "na luzie" - 0.
    Następnie rośnie wraz z obrotami, na 4000 obrotów osiąga dopiero 4 bary.

Mechanik powiedział, że przy tym przebiegu prawdopodobnie to pompa oleju.
    Wymiana wraz z rozrządem wycenione na 1100 zł.
    Samochód kupiliśmy miesiąc temu.

Sprzedawca (firma) nie chce naprawić usterki.
  • Poziom 1  
    To może być pompa, ale mogą być też panewki.
    Wydasz kasę 1000 zł, a okaże się, że jeszcze 1500 za panewki i szlif wału.
    Moim zdaniem sprzedawca powinien usunąć usterkę, tym bardziej, że to firma to mają przesrane i masz prawo do reklamacji z tytułu rękojmi.
    Ale może się nie znam.
  • Poziom 43  
    wolfret napisał:
    ...
    Kupiliśmy używanego Chevroleta Aveo 1,2 (2007) - 135 tys km.
    ...

135 tys. przebiegu przez 13 lat (10 tys./rok) w firmie to trochę mało ale może... Trzeba by było chyba przebieg pomnożyć chociażby przez 2 albo i więcej. Wygląda, że "oryginalny" czujnik ciśnienia oleju był "podrasowany", bo na nowym pokazuje raczej prawdę.
  • Moderator Samochody
    DiZMar napisał:
    Wygląda, że "oryginalny" czujnik ciśnienia oleju był "podrasowany", bo na nowym pokazuje raczej prawdę.
    Olej ze środkiem zwiększającym lepkość prawdopodobnie był zalany i tyle.
  • Poziom 2  
    Witam mam ten sam problem Chevroleto Aveo 1,2 (2007) 7 lat w moich rekach przebieg 95000 zawsze był wymieniany olej 5w40 a tym razem wymieniłem 10w/40 i zaczęła się świecić kontrolka ciśnienia oleju na wolnych obrotachpodczas jazdy problem znika
  • Poziom 9  
    Przyczyną okazała się być wadliwa pompa oleju.
    Po wymianie nic się nie świeci