Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt instalacji fotowoltaicznej off-grid dla domku letniskowego

Indygo17 20 Feb 2020 17:12 1401 5
Computer Controls
    Indygo17
    Level 2  
    Potrzebuję dobrych rad w projektowaniu instalacji PV w systemie off-grid dla domku letniskowego. (Projekt na studiach)
    Wcześniej projektowałam tylko on-gridowe systemy a teraz kompletnie nie wiem jak zabrać się za wyspowy system.
    Dzienne zużycie energii ok. 0,8kWh, nasłonecznienie dla danej lokalizacji pobrane z PVGisu z miesiąca września jako najniekorzystniejszy miesiąc średnie dzienne 4,7kWh/m2. Jestem na etapie "co dalej" a chcę się z tym szybko uporać a czas nagli.
    Jaki jest wzór na dobranie wielkości instalacji dla off-grida?
    Co po kolei ?
    najpierw dobrać przetwornicę czy akumulator?
    Czy ktoś robił podobny projekt i pomoże?
    Jak dobrać regulator ładowania?
    Lepiej PVSol czy PVSyst jako program wspomagający?
    Nachylenie 30'czy 45'
    Projektu domku jeszcze nie mam.
  • Computer Controls
    ACCel
    Level 22  
    Szukaj na tym forum, kilka razy pokazywałem obliczenia jak do tego podejść.
  • Computer Controls
    marekj31
    Level 21  
    Quote:
    Dzienne zużycie energii ok. 0,8kWh

Dobowe zużycie nie przekracza 1 kWh ? .
    Jarek Kordalewski
    Level 18  
    Jeśli chodzi tylko o projekt na studiach to można zrobić wszystko. Papier jest cierpliwy. Ale w realnym przypadku nie zalecam użycia przetwornicy jeśli nie ma bezwględnej potrzeby, gdyż prowadzi to do dużego przewymiarowania instalacji albo przerw w zasilaniu. Miałem takie zasilanie na działce przez kila lat i zdecydowanie zalecam instalację niskonapięciową . Najlepiej 12 V bo jest masę osprzętu przeznaczonego do przyczep kempingowych i jachtów. Praktycznie wszystkie sprzętu AGD są dostępne w tej wersji i da się to estetycznie i funkcjonalnie zrobić. Przyjmując, że domku (nomen omen) letniskowym mieszka się latem to Słońca praktycznie zawsze wystarcza i wszystko działa jak należy.