Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] scania r480 - opada oś na poduszkach

piterlbn 20 Feb 2020 17:57 564 8
 • #1
  piterlbn
  Level 8  
  witam. mam taku problem auto opada na poduszkach na osi ciagnacej. dojadę na parking, firmę czy coś jak się zatrzymam i zgasze auto po 5 minutach auto już nie ma powietrza i siedzi na nadkolach. ale jak dojadę i podniosę choć parę cm na poduszkach to i stoi tak nawet i po długiej pauzie. dodam że opada nawet na pusto. A i czasem jak opadnie to muszę pilotem kliknąć zielony przycisk żeby się podniosła do jazdy. poduszki są szczelne zawor przy zbiorniku powietrza z tyłu ramy podniesiony z innego auta. słychać powietrze jak opada gdzieś z okolicy mostu, siodła tylko gdzie nie wiadomo bo dużo tam tego. dzięki za podpowiedź.
 • #2
  maxetm
  Level 23  
  Po pierwsze zlokalizuj wycieki i uszczelnij a po drugie jeśli zawór jest szczelny i działa prawidłowo powinien utrzymać ciśnienie w poduszkach . Więc albo zawór nie trzyma lub masz uszkodzoną poduszkę.
 • #3
  saron22
  Trucks specialist
  Po pierwsze to nikt z nas ci tam nie przyjedzie i nie znajdzie tych ubytków powietrza.
  Po drugie to twoje lenistwo nie zna granic! Piszesz ze gołym uchem słychać ze powietrze ucieka i zamiast to uszczelnić to piszesz tutaj na forum beczysz jak baba żeby ci pomóc. W czym potrzebujesz pomocy? W przecięciu kilku opasek i przewodu i założeniu szybkozłącza? Jeśli to dla ciebie zbyt wiele to postaw to gdzieś do mechanika i ci zrobi. Za odpowiednią ilość PLN oczywiście.
 • #4
  piterlbn
  Level 8  
  źle mnie zrozumiałeś słychać powietrze gdzieś z okolicy mostu jak opada po zatrzymaniu. tylko że tam jest dużo zaworów od hamulców poduszek itp. dlatego pytam gdzie to szukać dokładnie. poduszki są szczelne na 100%. i dziwne że po podniesieniu pilotem trzyma i też chodzi mi o ten objaw który zawor czy coś za to odpowiada
 • #5
  maxetm
  Level 23  
  Tak jak napisane masz wyżej...... Zlokalizuj skąd leci..... Może przetarte tekalany lub zawór. Do póki nie zlikwidujesz wycieków nie dziw się że ci opada 😉.
 • #6
  piterlbn
  Level 8  
  Ale to nie są wycieki powietrza. bo jak stanę to nic nie słychać nagle zaczyna opadać w ciągu paru sekund leży już na nadkolach podczas jazdy nic się nie dzieje ani na postoju na odpalonym silniku. tylko który zawor jak go zlokalizować i czy on może być winny czy może jakaś usterka elektryczna że daje sygnał do wypuszczenia powietrza?? i jeszcze jedno jak by były ubytki powietrza to po podniesieniu pilotem też by opadła a ona stoi jak ja ustawie nawet cała noc...
 • #7
  saron22
  Trucks specialist
  Skoro slychac ze z jakiegos zaworu ucieka i wtedy poduszki opadaja to wejdz pod ten samochod i zobacz gdzie ucieka. No przecież nikt z nas kuli czarodziejskiej nie ma. Ty musisz wiedziec gdzie ucieka i wskazać to miejsce.
 • #8
  maxetm
  Level 23  
  piterlbn wrote:
  tylko który zawor jak go zlokalizować i czy on może być winny czy może jakaś usterka elektryczna że daje sygnał do wypuszczenia powietrza?


  Za zawieszenie odpowiada zawór ECAS , wpisz sobie w google i zobacz jak wygląda bo są różne modele. Jak już go sobie zlokalizujesz podczas opadania zawieszenia odepnij kostkę i zobaczysz czy przestanie. Być może nie słyszysz jak leci z zaworu bo masz wkręcony tłumik to samo tyczy się każdego innego zaworu.
 • #9
  piterlbn
  Level 8  
  Poduszka robiła taka robotę była sparciała pod kielichem