Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak zacząć lutowanie nową stacją lutowniczą

21 Lut 2020 11:17 156 3
  • Poziom 10  
    Wczoraj kupiłem stacje lutownicza zhaoxin 936ah. Czytając fora znalazłem post w którym ktoś pisał żeby przed pierwszym uzyciem stacji zamoczyć grot w kalafonii i roztopić cynę o niego. Czy to prawda? Czy po odpakowania z pudełka lutownicy mogę normalnie zaczac lutować? Dziękuję za odpowiedzi
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tak to jest prawda, grot powinien być przez cały czas pobielony (pocynowany). Na początek zanim rozgrzejesz grot to ustaw sobie temperaturę na około 300*C i jak ci się rozgrzeje grot, to wtedy przystawiasz sama cynę bez kalafoni, bo cyna zawiera już w sobie topnik i pokrywasz końcówkę grota cyną. Zazwyczaj nowe groty już są pocynowane fabrycznie. Teraz możesz zwiększyć temperaturę do około 370*C i spokojnie możesz zacząć lutować. Jeśli płytka, projekt nie wymaga większej temperatury, to unikaj ustawiania temperatury na MAX, bo nie jest to zdrowe dla grotu i ścieżek oraz elementów np. SMD. Nie jest zasadą to, że im większa temperatura to lepiej się lutuje, oczywiście są wyjątki kiedy potrzebujemy mocniej dogrzać płytkę, to wtedy podnosimy temperaturę grota. Jeszcze pozwolę sobie na króciutki wykład jak się lutuje.
    Rozgrzewasz lutownicę, grot masz cały czas pocynowany resztą lutowia z poprzedniego lutowania. Bierzesz kolbę do ręki i tuż przed lutowaniem połączenia wycierasz grot w lekko zwilżoną gąbkę w stacji lub specjalny czyścik, następnie po skończeniu lutowania nie wycierasz grota tylko odkładasz kolbę na stację z tymi resztkami cyny na grocie. Jest to o tyle ważne, że cały czas masz pobielony grot i nawet jak wyłączysz lutownicę i wrócisz za miesiąc, to grot masz cały czas pocynowany. Często spotykam w firmie jak ludzie lutuję i grot wycierają tuż po lutowaniu i odkładają kolbę na stację i idą np. na przerwę, po powrocie na końcówce grota tworzą się tlenki które ciężko się usuwa. Można by było o procesie pisać godzinami, mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to napisałem. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ok. Bardzo dziękuję za wyczerpany temat. Zamykam