Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tefal Actifry express XL - Błąd Err 06

21 Lut 2020 16:57 261 5
  • Poziom 10  
    Witam. Męczę się z tym już od kilku miesięcy... a zaczęło się oczywiście tuż po upłynięciu gwarancji :/.
    Wymieniony w tytule sprzęt wyświetla błąd Err 06 po nagrzaniu, w momencie gdy słychać że silnikowi lżej, rozumiem to jakby mniejsze użycie prądu przez urządzenie wtedy po dosłownie 5 sekundach maszyna staje i wyświetla błąd 06. Maszyna grzeje do temperatury wydaje się prawidłowej ~190'C, przez czas jak niegdyś nie jest to wolniejsze ani szybsze, silnik kręci szybko nic w nim nie piszczy ani nie rzęzi, czujnik otwarcia klapy jest sprawny, silnik obracający mieszadło kręci normalnie.

Pierwsze nagrzanie i urządzenie sobie działa poprawnie około 5 minut, potem gdy wyłącza grzanie po około 5 sekundach wywala błąd. I wtedy jak je zresetuję (czy poprzez odłączenie wtyczki czy przez przytrzymanie włącznika kilka sekund) to urządzenie popracuje chwilę (około minutę) i potem znowu się wyłącza i tak w kółko.

Początkowo grzała się wtyczka, wymieniłem - urządzenie działało 3 lata.
    Potem już gdy wystąpił błąd 06 wymieniłem kondensatory na płytce - pytanie czy jeśli oryginalnie był 470 µF, spadł do 390 i wymieniłem na 450 to już jest źle?
    Przelutowałem całą płytkę bo niektóre luty były zimne.
    Wymieniłem też termistor na identyczny.
    Ogólnie nic to nie dało.
    Wydaje mi się że to jest jakiś głupi błąd ale nie mogę dociec co go powoduje.

Tefal Actifry express XL - Błąd Err 06 Tefal Actifry express XL - Błąd Err 06 Tefal Actifry express XL - Błąd Err 06
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 39  
    Err 06 - The voltage of your domestic network is too high; for safety reasons your appliance should be protected against
    the risks of overheating.

Za wysokie lub za niskie napięcie zasilania. Elektronika zablokowała urządzenie - ryzyko przegrzania.
  • Poziom 10  
    Tę informację mam w instrukcji i to nawet po polsku. Dodatkowo opisałem również jak zachowuje się frytownica. Mam też oczywiście masę innego sprzętu elektronicznego w domu i żaden, nawet znacznie bardziej czuły nie zgłasza błędów sieci energetycznej. Komputery, wieża, odkurzacz, lodówka, pralka itd mają znacznie bardziej zaawansowaną elektronikę i działają nawet na tej samej linii. Chodziłem z frytownicą po domu testując gniazdka i nic to nie dało (3 lata temu jak wymieniałem wtyczkę to gniazdko również okazało się uszkodzone i grzało się). Z tego co szukałem w internecie to błąd ten ogólnie może być spowodowany właśnie niepoprawnymi już kondensatorami na płytce, zatartym silnikiem wentylatora lub właśnie termostorem. Niestety te elementy już sprawdziłem / wymieniłem i klops. Podejrzewam że na płytce coś jest popsute tylko jak dojść co :(

• Poziom 39  
    Bartolomeo[PL] napisał:
    Mam też oczywiście masę innego sprzętu elektronicznego w domu i żaden, nawet znacznie bardziej czuły nie zgłasza błędów sieci energetycznej. Komputery, wieża, odkurzacz, lodówka, pralka itd mają znacznie bardziej zaawansowaną elektronikę i działają nawet na tej samej linii.

I co w związku z tym? Ta frytkownica jak wiele obecnie sprzedawanych urządzeń, "mierzy" częstotliwość i napięcie sieci.
    Zasilacz komputerowy to akurat zły przykład - to przetwornica/zasilacz niskiego napięcia o dużej mocy.
    Jest problem z dzielnikiem napięcia lub problemem z samym procesorem.
    Omyłkowo napisałem express - błąd naprawiłem.
  • Poziom 10  
    Ok też wyedytowałem. Ale czemu błąd następuje dopiero po nagrzaniu? Grzeje normalnie potem gdy odłącza grzałkę zaczyna wariować. Sama płytka jest w takim miejscu że na pewno temperatura na nią nie działa. Łopatologicznie to wygląda jakby urządzenie po odłączeniu grzałki stwierdzało że jednak nadal coś mu na gorąco jednak i się wyłącza. Na jakimś forum dziwnojęzycznym poradzono sobie z tym problemem właśnie poprzez wymianę kondensatorów na płytce. U mnie nic to nie pomogło, ale może powinny być idealnie takie same? Ale nawet nowe mają rozbieżności przecież. Na tamtym forum wymieniono konkretnie kondensator X2. Tylko że nie pojęcia nie mam który to jest :/
  • Poziom 1  
    Polecam wymienić dwa Kondensatory x2 u mnie się sprawdzilo Tefal Actifry express XL - Błąd Err 06