Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odrdzewiacz w płynie i w żelu porady

21 Lut 2020 18:11 504 8
  • Poziom 5  
    Zacząłem swoją przygodę z przywracaniem do życia starych, zapomnianych przedmiotów stalowych i żeliwnych. W tym celu kupiłem odrdzewiacz w płynie i w żelu. Z opisu i opinii użytkowników wynika, że są bardzo mocne i wysoko oceniane. Niestety nie mam pojęcia jak prawidłowo postępować z tym żrącym środkiem, to znaczy:
    na jak długo można pozostawiać zanurzone przedmioty?
    czym neutralizować środek po wyjęciu?
    czy raz użyty do odrdzewienia dużego przedmiotu nadaje się jeszcze do ponownego zastosowania?
    Proszę o wasze wskazówki i podzielenie się zdobytym doświadczeniem.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Pewnie kwas fosforowy? Używaj kwasu solnego i myj w roztworze dimera w wodzie. Bierze tylko rdze i szybko. Oczywiscie maska i rekawice.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam,
    nie do konca sie z kolega zgodze:
    - kwas solny bedzie rozpuszczal zarowno rdze jak i sam metal a jak sadze autorowi zalezy na usunieciu rdzy a nie atakowaniu i nadzeraniu zdrowej powierzchni metalu.
    - co to ten "dimer" (znalazlem srodek do mycia silnikow) nie jestem pewien jego skladu zwlaszcza w przypadku kontaktu z kwasem solnym moze zachodzic niepozadana reakcja.
    Zastosuj odrdzewiacze fabryczne, sa na bazie kwasy ortofosforowego, cechuje go pewna wlasciwosc zwana pasyawacja w stosunku do metali/stopow "zelaznych" co oznacza ze nie rozpuszcza samego metalu a tlenki = rdze bardzo chetnie. Typowe roztwory sa 15-20%.
    Jako ze jest to kwas co prawda sredniej mocy ale kwas wiec rekawice i okulary to minimum. Przedmiot nalezy lekko poruszac, roztwor bedzie przybieral kolor slabo zielony (od soli zelaza) im ciemniejszy tym mniej aktywny.
    Znajac stezenie kwasu i orientacyjna ilosc rdzy mozezsz ze stechiometrii reakcji policzyc na ile ci starczy ale tu jest wymagana znajomosc chemii.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Zjedzone zaciski żeliwne tym systemem robiłem i byly cudne jak fabryczne.
  • Poziom 5  
    miroslaw wielki trafił w 10. Sprawdziłem na opisie i faktycznie to kwas fosforowy. 40% w płynie i 50% w żelu. Daje fajne efekty już po kilkunastu minutach
  • Poziom 29  
    No to wiadomo od dawna ze to kwasy fosforowe.
  • Poziom 40  
    Robią robotę jak Ojciec motor restaurował dostałem zadanie z fosolem i pędzlem.
  • Poziom 21  
    Przy pracy z kwasami trzeba zachować szczególną ostrożność.
    Dimer, to nazwa handlowa środka zawierającego roztwór sody kaustycznej (silną zasadę) oraz niejonowe środki powierzchniowo czynne. Jako, że jest to zasada, to nie wolno jej wylewać bezpośrednio na kwas ( Przy kontakcie roztworu zasady z kwasem reakcja może być bardzo niebezpieczna), ewentualnie po dobrym zmyciu kwasu w celu jego neutralizacji.
    Zasady nie są tak agresywne dla metalu jak kwasy i nie powodują dalszego jego rdzewienia(tzn. metal rdzewieje, ale zastosowanie zasady do mycie nie przyśpiesza tego rdzewienia). W razie używania dimera do neutralizacji kwasu należy dokładnie zmyć kwas i później dokładnie dimer.
    Dimerem da się myć w niskich stężeniach (kilka razy mniejszych niż na opakowaniu).
    W przypadku korzystania z substancji żrących (dimer i kwasy) oprócz tego, ze nie wolno ich łączyć, trzeba też na nie osobno uważać (szczególnie na kwasy). Bo drugiej ręki czy twarzy mieć nie będziesz.
  • Poziom 29  
    Kwas solny 30 procentowy- woda demi- roztwór dimera w wodzie- woda demi. Taka kolejnosc stosuje. Bez dimera stal szybko pokrywa sie nalotem.