Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za żaróweczka w wyłączniku klawiszowym podświetlanym ?

samuray76 21 Feb 2020 19:51 447 11
lampy.pl
    samuray76
    Level 3  
    Witam,
    banalne pytanie, co to jest za żaróweczka czy dioda w wyłącznikach podświetlanych stosowanych w popularnych listwach zasilających 230V. Niestety wymiana całego włącznika nie zawsze jest łatwa, bo listwy często są skręcone za pomocą wkrętów z nietypowym łebkiem. Ta żaróweczka ma 5mm szerokości i od 10mm do 15mm długości. Do tej pory kupowałem cały włącznik i wyjmowałem żaróweczkę, ale postanowiłem poszukać samej żarówczki w internecie i nie widzę - stąd ten post.

• lampy.pl
  • Helpful post
    karolark
    Level 42  
    To są neonówki z rezystorem w szereg
    miroslaw wielki
    Conditionally unlocked
    W chińskim kup na kilogramy probówek do sprawdzania fazy i sobie wydłubiesz neonowki po taniości. U siebie w domu montowałem do włączników żeby podświetlały. Tylko nie polecam do lamp energooszczednych bo migaja w nocy lampy i do czasowych wentylatorów bo włączą sie ale nie wyłączą.
  • lampy.pl
    samuray76
    Level 3  
    Dziękuję za informacje. Normalnie kosztują około 1,5zł na portalu, więc nie tak znowu tanio, oczywiście w stosunku do samego wyłącznika.
    Odnośnie tych próbników fazy, to chodzi o te w kształcie "śrubokręta" ? (ja widziałem tu tylko normalną żaróweczkę)
    samuray76
    Level 3  
    Namierzyłem tanie przełączniki kołyskowe podświetlane na 250V po niecałe 2zł i z nich jednak wyjmę. (Są w każdym sklepie z elektroniką,a same neonówki rzadko kiedy)
  • Helpful post
    750kV
    Level 31  
    Neonówki masz tutaj: Link i do tej neonówki rezystor w tym samym sklepie tutaj: Link
    samuray76
    Level 3  
    Dzięki za linki i konkretny rezystor ! Dodam, że mam nie tylko listwy z podświetlanymi wyłącznikami, ale też pojedyncze gniazda z takimi samymi wyłącznikami, także temat na pewno co jakiś czas będzie aktualny.
    samuray76
    Level 3  
    Ostatecznie kupiłem najtańsze wyłączniki na nowe neonówki.
    Sprawdziłem w starej i nowych, że rezystor ma 150kΩ, u kolegi z linka jest rezystor 680kΩ (na portalu aukcyjnym też te neonówki mają 150kΩ) .
    Być może dlatego ta neonówka świeci tak mocno - tylko trochę pomogła zielona rurka termokurczliwa założona na neonówkę.
    Spojrzałem na internet i w sprzedaży są jednak zielone neonówki.
    Taka mała uwaga, w tych małych przełącznikach nóżki neonówki są dość krótkie i trzeba je przedłużać do większych przycisków.
    User removed account
    Level 1