Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podmiana Jądra Linux z ubuntu na clear linux

21 Lut 2020 22:03 159 6
 • Poziom 2  
  Witam,
  Wpadłem ostatnio na pewien pomysł, wiem ze jest on głupi i niedorzeczny, ale nie daje mi spokoju. Mianowicie, czy dałoby się pod Linuxa Ubuntu dać jadro systemu od intel clear linux? Rozumiem że to dwa różne systemy jednak oba opierają się na linuxie.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi wszelkie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Piękno Linuxa polega m.in. na tym, że możesz używać go jak chcesz i w tym dowolnego kernela nawet konfigurowane go i kompilowanego przez siebie :)

  Co więcej nic nie trzeba podmieniać tylko dodać obok.

  Dodaj więc Kernel, moduły, wygeneruj odpowiednie initrd, skonfiguruj gruba żeby to załadował jako np. kolejna pozycję w menu i już masz co chciałeś.
 • Poziom 37  
  WynalazcaF1 napisał:
  Mianowicie, czy dałoby się pod Linuxa Ubuntu dać jadro systemu od intel clear linux?
  Najlepiej użyć pliku konfiguracyjnego z Clear linux i skompilować kernel ustawiając nawet używany model procesora na danym komputerze. Jednak nie zawsze pójdzie to bez problemów. Ubuntu ma własny zestaw ustawień do kernela, a może nawet i poprawek. Kompilowałem nawet ostatnio 5.3 na Ubuntu 19.10 bez nich i było OK, ale robię to na podstawie własnych konfiguracji. Na pewno warto spróbować i się czegoś nowego nauczyć.
 • Poziom 2  
  n6210 napisał:
  Co więcej nic nie trzeba podmieniać tylko dodać obok.

  Dodaj więc Kernel, moduły, wygeneruj odpowiednie initrd, skonfiguruj gruba żeby to załadował jako np. kolejna pozycję w menu i już masz co chciałeś.

  Dobrze ale w takim razie jak dodać drugie jadro bo o ile skompilować własne to wiem ale jak z innego systemu dodać obok drugie jądro to tak nie bardzo.
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi i mam nadzieję że może coś z tego wyjdzie.
 • Poziom 37  
  Musisz skopiować (przykład):
  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Kopiujesz w miejsca docelowe analogicznie jak było w systemie źródłowym.
  Edytując groub.cfg dodajesz (kopiując z oryginału) wpisy- tu zależy od dystrybucji, gdzie są pliki. Google podpowie. Uaktualniasz grub'a i już. Jak popełnisz błąd, to system nie wystartuje, czyli ponowny restart, wybierasz stare jadro i sprawdzasz, co poszło źle.
 • Poziom 27  
  Zwykle jeszcze rzeczony initramdisk trzeba zrobić bo tam jest kilka modułów ładowanych i muszą być w wersji dopasowanej do jądra
 • Poziom 2  
  Mam jeszcze jeden problem, skąd wziąć te pliki do skopiowania, ewentualnie plik konfiguracyjny od clear linux. Muszę instalować gdzieś system czy z iso rozpakowywać, czy można gdzieś z Internetu pobrać?
  Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi.