Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Toshiba PA5109U-1BRS - Laptop wyłącza się przy zasilaniu z nowej baterii

21 Lut 2020 23:26 168 6
  • Poziom 4  
    Witam!
    Taki dziwny problem.
    Laptop wyłącza się przy zasilaniu z nowej baterii - pracuje ok 2-5 min - przy podłączonym zasilaniu jest OK
    System operacyjny po pełnym formacie, laptop nie grzeje się jakoś mocno, ale jest powolny
    Wyłączenie nastąpiło również jak byłem w BIOS'ie.

Reklamować baterię czy rozbierać lapka - pełne czyszczenie plus wymiana pasty na procku?

Zakupiona bateria na ogniwach greencell (nie miałem z nimi jeszcze problemu), na starej baterii nie jestem w stanie sprawdzić, ponieważ całkiem umarła.

Laptop Toshiba Satellite C50D-A-11L

ps. Zauważyłem, że jak jest włączony po kilku godzinach to pracuje ok 5min, a gdy jest jeszcze "ciepły" to max 1min (spadek naładowania po uruchomieniu ok 4%).
  • Poziom 9  
    Bateria. Jak na kablu chodzi to na 100we bateria. Sprawdź napięcie multimetrem na stylach bateri
  • Poziom 21  
    Wstaw screena z programu batterymon. Ma wyglądać tak:
    Toshiba PA5109U-1BRS - Laptop wyłącza się przy zasilaniu z nowej baterii
  • Poziom 4  
    Zdjęcie z batterymon

[img-0]

Dzisiaj pracował ok 15min napięcie wg wskazań programu spadło poniżej 12v.
  • Poziom 21  
    Czy po zakupie sformatowałeś baterię poprawnie tak jak napisano w instrukcji?
    Zaobserwuj czy czerwony pasek spada płynnie czy ma może skoki po kilkadziesiąt procent.
    Można uruchomić test w tym programie ale nie wiem czy w darmowej wersji to działa poprawnie. Tam na wykresie powinno być wszystko widać jak spada poziom naładowania.
  • Poziom 28  
    Na screenie który podałeś masz "charge rate" na poziomie ok -15W, przy pracy na baterii można określić ile bateria będzie trzymać. Kliknij co jakiś czas refresh i obserwuj jakie wartości się tam pokazują. 48 Wh/15 = 3,2. Bateria więc powinna trzymać około 3 godziny i 12 minut.
    Skalibruj ją w biosie: naładuj do pełna na wyłączonym laptopie, odpal laptop, wejdź do biosa (nic w nim nie zmieniaj tylko tak zostaw), odepnij kabel, poczekaj aż laptop się sam wyłączy. Powtórz 2-3 razy, jeśli nie pomoże zwróć baterię.
    Nie myślałeś o regeneracji oryginalnej baterii ?
  • Poziom 4  
    zrobiłem reklamację na baterię.
    Nowa bateria podczas pierwszego rozładowania do 10% również wyłączała laptop, ale nastąpiło to tylko 3 razy, a nie jak w przypadku poprzedniej 1-2min pracy i tak w koło.
    W sumie to po pierwszym rozładowaniu rozebrałem kopułkę, przeczyściłem i wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesorze.
    Po poskładaniu bateria naładowana do 100% (przy wyłączonym laptopie). Kolejny cykl rozładowania: przetestowałem rozładowanie do 50% i jak dotąd bez nagłego wyłączenia.

Napisałem wszystko co zrobiłem - najbardziej prawdopodobną przyczyną problemów była wadliwa bateria. pozdrawiam