Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmiana mocy przyłączeniowej - 1 fazowe

Ko_Ri 22 Feb 2020 15:24 2175 15
Ochrona Domu
    Ko_Ri
    Level 4  
    Dzień dobry. W mieszkaniu mamy trochę standardowych urządzeń – pralka, suszarka, zmywarka, czajnik elektryczny, żelazko, piekarnik itd. , jak pewnie większość. Obecna moc przyłączeniowa to 5kW, a szczytowy pobór mocy to mógłby być ponad 8kW (sprawdzone testowo - odczytana bieżąca wartość poboru mocy z licznika podczas użytkowania pralki, suszarki, żelazka i zmywarki - czyli tego, z czego by się jednorazowo korzystało), więc to ok. 35A. Tu mam pytanie, po jakim czasie zadziała wyłącznik B25A jeżeli będzie obciążony takim prądem? Żelazko włączone było tylko na chwilę (może kilka minut), ale reakcji nie było. Dostałem radę, żeby zwiększyć moc przyłączeniową z 5 do 6.8 albo 7.5kW (technicznie się da), aby dostać bezpiecznik 32A lub 35A. Tylko podobno ciężko dostać na to zgodę zakładu energetycznego Czy spotyka się takie rozwiązania? Czytałem na ten temat i chciałbym rozwiać moje wątpliwości, czy jest to realne, czy myśleć o 3 fazach?
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    mawerix123
    Level 39  
    Ko_Ri wrote:
    . Tu mam pytanie, po jakim czasie zadziała wyłącznik B25A jeżeli będzie obciążony takim prądem? Żelazko włączone było tylko na chwilę (może kilka minut), ale reakcji nie było.

Więc po co chcesz kombinować. Mam takie same urządzenia i takie zabezpieczenie, nigdy nie zadziałało z powodu przekroczenia wartości, nawet w czasie pracy piekarnika i korzystania ze spawarki.

Ko_Ri wrote:
    Dostałem radę, żeby zwiększyć moc przyłączeniową z 5 do 6.8 albo 7.5kW (technicznie się da), aby dostać bezpiecznik 32A lub 35A

Zapytaj w ZE ale na zasilaniu 1 fazowym raczej nie praktykuje się takiego przydziału mocy.
    Pewną odpowiedź dostaniesz tylko u swojego dostawcy.
    Ko_Ri
    Level 4  
    mawerix123 wrote:
    Więc po co chcesz kombinować.

Wydawałoby się, że jest to za mało na wszystkie urządzenia, ale okazuje się, że jest inaczej. Nie mówię, że to źle. Zrobię jeszcze raz taki test, ale tym razem nie na chwilę tylko żeby normalnie ze wszystkiego skorzystać. Jak nie zgaśnie światło, to nie kombinuję. Jak zgaśnie to wtedy będę kombinował.
    mawerix123 wrote:
    Zapytaj w ZE ale na zasilaniu 1 fazowym raczej nie praktykuje się takiego przydziału mocy.

Dopytam dopytam, ale taką informację dostałem przy okazji przeglądu, że technicznie u mnie się da tylko niechętnie dostawca się zgadza, ale zdarzają się takie przypadki.
  • Ochrona Domu
  • Helpful post
    takijasiu
    Level 25  
    Wyłącznik nadmiarowo-prądowy o charakerystyce B i prądzie znamionowym 25A - zresztą jak każdy inny A, B, C czy D:

a) na pewno nie zadziała poniżej 1.13*I
    b) w zakresie od 1.13*I do poniżej 1.45*I może zadziałać ale nie musi
    c) w zakresie od 1.45*I na pewno zadziała

Wykres tych charaketrystyk wskazuje na to, czy dany punkt: krotność prądu znamionowego i czas wyłączenia, znajdują się w części niepewnej czy w części pewnej.

Przykładowa charaketrystyka jest np. w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3359033.html

Z załączonej tam charakterystyki wynika, że dla prądu 1.5*I, w zakresie od 40 do 400 sekund jest strefa niepewna, ale powyżej 400 sekund jest już strefa pewna. Tzn. że każdy wyłącznik nadmiarowo-prądowy przy przepływie 1.5*I przez 400 sekund już wyłączy, a część wyłączy i po 40 sekundach. Ale poniżej 40 sekund nie wyłączy żaden.
    Ko_Ri
    Level 4  
    takijasiu, pomogłeś i to bardzo - przekonało mnie to, żeby nic nie zmieniać (ewentualnie przy przejściu na kuchnię elektryczną).
    Jeżeli wyłącznik B 25A na pewno nie zadziała poniżej 1.13*I to znaczy, że do 28,25A mogę pobierać, a do poniżej 36,25A przez jakiś czas. W takim przypadku jak miałem włączoną pralkę, suszarkę, żelazko i zmywarkę z łącznym poborem ok. 35A na krótki okres czasu, to dlatego nie było reakcji. To jest OK. Jakbym miał przedlicznikowe 35A, to chyba bym mógł z indukcji na jednej fazie na full korzystać :)
  • Helpful post
    mawerix123
    Level 39  
    Ko_Ri wrote:
    Zrobię jeszcze raz taki test, ale tym razem nie na chwilę tylko żeby normalnie ze wszystkiego skorzystać.

Ko_Ri wrote:
    W takim przypadku jak miałem włączoną pralkę, suszarkę, żelazko i zmywarkę z łącznym poborem ok. 35A na krótki okres czasu, to dlatego nie było reakcji

Zrób oczywiście, tylko z wymienionych urządzeń jedynie czajnik działa z zadeklarowaną mocą w całym czasie działania pozostałe urządzenia mają moc z tabliczki tylko chwilowo zdarza się że w różnych od siebie czasach więc licząc te 8 kW musisz wziąć pod uwagę współczynnik jednoczesność gdzie nigdy nie będzie wynosił 1 bo przykładowo pralka i zmywarka włączone jednocześnie nie pobierają 4kW w całym cyklu pewnie się też zdarzy że grzałka pralki (najbardziej prądożerny element) będzie działa w innym czasie niż grzałka zmywarki.
    Ko_Ri
    Level 4  
    mawerix123 wrote:
    przykładowo pralka i zmywarka włączone jednocześnie nie pobierają 4kW w całym cyklu pewnie się też zdarzy że grzałka pralki (najbardziej prądożerny element) będzie działa w innym czasie niż grzałka zmywarki.

Prawdopodobnie tak się stało, a tym razem trafiłem akurat, jak te cykle się zazębiły, efekt prosty: "ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę". Jest lepiej niż myślałem, bo zazwyczaj unikało się korzystania z więcej niż trzech pożeraczy prądu, a tu niespodzianka, bo można i to z niezłym skutkiem. Jest dobrze, nawet jestem trochę zaskoczony tym, jak mocno można obciążyć taki wyłącznik. Zostawiam, jak jest. Jeżeli płeć piękna w domu się zdecyduje na płytę elektryczną, to wtedy będzie raczej spora zmiana, bo ciężko dostać więcej niż 5-7kW na jednej fazie. Szkoda, bo do wymiany będzie linia zasilająca mieszkanie. Chyba, że jednak daliby 35A, to płyta byłaby na jednej fazie (dwa obwody jednofazowe i podłączenie płyty 2L/2N), ale wtedy poza gotowaniem już dużo więcej nie przejdzie. Tylko zmiana czajnika na taki o mocy ok. 1400W, a nie 3000W, żelazko Dezamet 1100W, a nie jakieś 2800W, pralka na ciepłą wodę itd.. I po co było to 3x10mm2 :-)
    Ko_Ri
    Level 4  
    To jeszcze na koniec zapytam, dlaczego niechętnie jest przydzielana taka moc (>5kW) na jednej fazie? Z czystej ciekawości.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    Ko_Ri wrote:
    To jeszcze na koniec zapytam, dlaczego niechętnie jest przydzielana taka moc (>5kW) na jednej fazie? Z czystej ciekawości.
    1.Bo jest system 3 -fazowy i fazy powinny być równo obciążane.
  • Helpful post
    Ktoś_tam
    Level 32  
    CYRUS2 wrote:
    Ko_Ri wrote:
    1.Bo jest system 3 -fazowy i fazy powinny być równo obciążane.

Czekałem na taką odpowiedź. Równo obciążone to mogą być jak się używa silnika 3f. Wtedy nawet N nie jest potrzebne. Powiedz jak w gospodarstwie domowym uzyskać równomierne obciążenie faz. Tylko nie pisz, że przez takie podłączenie odbiorników 1f aby urządzenia prądożerne były na różnych fazach. Już widzę jak gotujesz ziemniaki na indukcji i jednocześnie włączasz pralkę a innej fazie oraz ciasto pieczesz w tym samym czasie na trzeciej fazie aby fazy były równomiernie obciążone. Zapewniam ciebie, że nikt tym sobie głowy nie zawraca. Masz powiedzmy 6 urządzeń prądożernych, po 2 na fazę. Korzystasz losowo z 2 w jednym czasie. Masz 1 fazę mocno obciążoną a dwie wcale. Przypadek bardzo częsty. Udało się tobie przez to system rozwalić?
    Wiesz ile domów jest podłączonych na zasadzie L1, L2 - gniazda, L3 - oświetlenie? Albo ile jest podłączonych na zasadzie L1, L2 - ogrzewanie pracujące do pół roku a na L3 cała reszta?
    Nie widzę przeszkód aby tam gdzie to technicznie możliwe była możliwość zakładania 32A lub 40A przed licznikiem 1f. Wtedy nawet indukcję można używać bez ograniczeń oraz inne sprzęty w tym samym czasie. Wiem, maksymalny prąd indukcji to jest akurat 32A i teoretycznie przy używaniu jej bez ograniczeń nie pozwala na używanie innych urządzeń, ale to tylko w teorii. Chyba nikt nie używa jednocześnie 4 pól na maksa, no chyba że lubi węgiel jeść 😛. Poza tym zabezpieczenie nie rozłączy przy 32,1A.
    Rownomiernym obciążeniem faz niech zajmie się energetyka. Wiedzą która faza jest najmniej obciążoną i do niej niech wpinają odbiorcę 1f.
    Czy to prawda, że w Wielkiej Brytanii można dostać 40A na 1f?
    Czy to prawda, że we Francji prawie wszyscy odbiorcy indywidualni są zasilani z 1f? Czy to prawda, że tam na 1f można dostać zabezpieczenie do ok 90A a najmniejsze to coś w okolicy 30A?
    Czy w tych państwach system energetyczny jest 1f czy 3f?
    Myślę, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Aby mieć 3f to musisz mieć zabezpieczenie minimum 3x20A, albo lepiej 3x25A. Jaka to jest moc i ile za nią trzeba zapłacić? Przy 1x32A jaka jest to móc i ile trzeba za nią zapłacić?
    Czy opłaty stałe comiesięczne dla 1f i 3f są identyczne?
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    Ktoś_tam wrote:
    Czekałem na taką odpowiedź. Równo obciążone to mogą być jak się używa silnika 3f.
    Czepiasz się kolego.
    Że nie napisałem "w miarę równomiernie ".
    W bloku w WLZ lokale 1F są podłączane na takiej zasadzie.
    W starszych budynkach "zero" w WLZ było o mniejszym przekroju
    niż przewody fazowe.
    Ktoś_tam wrote:
    Już widzę jak gotujesz ziemniaki na indukcji i jednocześnie włączasz pralkę a innej fazie oraz ciasto pieczesz w tym samym czasie na trzeciej fazie aby fazy były równomiernie obciążone.
    Napisałeś bezmyślnie.
    Zabezpieczenia przedlicznikowe wymuszają w miarę równomierne obciążenie faz.
    Podłączysz za dużo na jednej fazie - bezpiecznik przedlicznikowy wyłączy.
    Ktoś_tam wrote:
    Nie widzę przeszkód aby tam gdzie to technicznie możliwe była możliwość zakładania 32A lub 40A przed licznikiem 1f.
    Kolega nie widzi,ale inżynierowie w ZE widzą.
    Gdzie mają moc to dadzą, a gdzie nie nie mają to nie dadzą.
    Ko_Ri
    Level 4  
    CYRUS2 wrote:
    Podłączysz za dużo na jednej fazie - bezpiecznik przedlicznikowy wyłączy.

Rozumiem dwie strony :) Jednak trochę mi to otworzyło oczy na pewne sprawy. Z punktu widzenia użytkownika domowego mało wygodne rozwiązanie: miałbym na jednej fazie połowę płyty, czajnik, zmywarkę, na drugiej drugą połowę płyty, pralkę, suszarkę, na trzeciej piekarnik i ekspres, to przy takim rozkładzie w tym samym czasie nie mogę jednocześnie prać, suszyć, gotować na "drugiej części" płyty (2200W pralka, 2800W suszarka i w zasadzie osiągam już przekraczam 20A), chyba, że przepiąłbym płytę na trzecią fazę. Tu trzeba dobrze przemyśleć rozkład odbiorników na fazy. No to wolałbym wolałbym 1x50A czy 1x40A niż 3x20A. Może jeszcze spróbuję wystąpić o taki przydział, bo ta płyta indukcyjna chyba jednak będzie. Ciekawi mnie, co będzie w odpowiedzi.
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Ko_Ri wrote:
    No to wolałbym wolałbym 1x50A czy 1x40A niż 3x20A.
    Kolego wartość 25A limitująca moc to minimum w dzisiejszych czasach. Więc nie ma się co zastanawiać tylko składać wniosek o zwiększenie mocy.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 42  
    Ko_Ri wrote:
    Tu trzeba dobrze przemyśleć rozkład odbiorników na fazy.
    Trzeba.
    Ko_Ri wrote:
    No to wolałbym wolałbym 1x50A czy 1x40A. Może jeszcze spróbuję wystąpić o taki przydział,
    Możesz sobie......
    Ko_Ri wrote:
    Ciekawi mnie, co będzie w odpowiedzi.
    ZE to nie tylko, moc ale także stałość napięcia.
    Instalacje nie są przystosowane do asymetrycznych obciążeń.
    Polska ma sieci 3-fazowe.
    Ko_Ri wrote:
    3x20A.
    To możesz dostać. Możesz dostać też 3 x25A.
    Ko_Ri
    Level 4  
    W pełni przyznaję Koledze rację, w tych czasach brać mniej to strzał w kolano. Sam wniosek nic nie kosztuję, więc spróbuję zawnioskować o 8kW na jednej fazie. Teraz mam 25A (5kW) i jest wystarczające na styk. U mnie było lata temu pomyślane o możliwości zwiększenia mocy, ale tu jest ból, bo na jednej fazie, więc przewód do mieszkania mam 3x10mm2. Powinien wytrzymać. Elektryk odpowiedzialny za budynek twierdzi, że pion takie obciążenie by przyjął. Jeżeli to przejdzie, to indukcja na jednej fazie pójdzie i jeszcze coś zostanie na pralkę, TV, mikser i oświetlenie.
    CYRUS2 wrote:
    Możesz sobie......

Czyli jednak nie :-) Trudno, nie drążę dalej tematu i zostawiam jak jest.
    Dziękuję za odpowiedzi i wiedzę.
    Ko_Ri
    Level 4  
    Wniosek w ZE złożony i czekam na odpowiedź. Jakoś bardzo krzywo nikt na to nie patrzył. Jak się nie da na 1 fazie wyciągnąć wnioskowanej mocy, to kiepsko, bo wtedy zmiana na 3 fazy to będzie kilkukrotnie koszt wyższy.