Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo głupie pytanie o moc przyłączeniową... chyba?..?

ingac 22 Feb 2020 19:30 582 7
    ingac
    Level 2  
    Elektroda kilka razy dostarczyła mi istotnych informacji i dzięki niej mam chyba więcej wiedzy niż przeciętna pani domu, ale bardzo proszę potraktować mnie jak idiotkę kompletną i wytłumaczyć jak krowie na rowie. W moim mieszkaniu wszystko jest na prąd, a tzw. moc przyłączeniowa to 4 kW. Czy to znaczy, że jak ją przekroczę to rozłączą mi bezpieczniki? Czy też po prostu zmniejszy się wydajność urządzeń elektrycznych? Bo póki co, to latam po mieszkaniu i wyłączam czajnik żeby włączyć suszarkę do włosów... Wiem, że pytanie dla fachowców jest z czapy i bardzo proszę mnie nie odsyłać do tematów, które już pewnie były, ale brzmią dla mnie jak fizyka kwantowa. Łatwiej będzie mi udzielić prostej odpowiedzi - wtedy zniknę i przestanę zawracać Wam gitarę :)
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Tak zwana moc przyłączeniowa łączy się z ograniczeniem poboru prądu przez urządzenia właśnie za pomocą bezpieczników. Po prostu jeśli za dużo włączysz na raz urządzeń z dużym poborem prądu to
    ingac wrote:
    rozłączą mi bezpieczniki
    Tak można to określić.
    Pytanie , czy masz w mieszkaniu 1 fazę, czy 3, bo wtedy możesz te większe odbiorniki zasilić z różnych faz.
    ingac
    Level 2  
    Bardzo dziękuję :) za odpowiedź i w ogóle potraktowanie mnie jak człowieka ;)

stanislaw1954 wrote:
    Tak zwana moc przyłączeniowa łączy się z ograniczeniem poboru prądu przez urządzenia właśnie za pomocą bezpieczników. Po prostu jeśli za dużo włączysz na raz urządzeń z dużym poborem prądu to
    ingac wrote:
    rozłączą mi bezpieczniki
    Tak można to określić.
    Pytanie , czy masz w mieszkaniu 1 fazę, czy 3, bo wtedy możesz te większe odbiorniki zasilić z różnych faz.

To stara kamienica, jest 1 faza. Jak się tu wprowadzałam, to wszystko było na 1 bezpieczniku 16 A na klatce schodowej. Teraz po remoncie mam taką skrzyneczkę plastikową w domu i tam są osobno bezpieczniki na światło, na gniazdka, na pralkę, na kuchenkę indu (bo ona ma z boosterem 3.7 kW, ale ja tego aż tak nie używam). Tak czy inaczej, jeśli włączę jednocześnie bojler 1500 W, suszarkę do włosów 2000 W i czajnik 800W to mi spadnie wydajność czy mi się "prąd skończy"?
  • Helpful post
    karolark
    Level 42  
    ingac wrote:
    "prąd skończy"?
    ingac
    Level 2  
    Tacy jesteście mili, to jeszcze jedno pytanie, chcę kupić lampkę na biurko, piszą w aukcji, że " Zasilanie: USB 5V/0,5A (zasilacz USB nie jest załączony w opakowaniu). W zestawie kabel zasilający USB 1m bez końcówki do kontaktu (można podłączyć do komputera)"

Czy jeśli podłączę to normalnie do kontaktu przez ładowarkę telefonu, która ma napisane: output: 5V 1A to wybuchnie? ;) znalazłam w domu trzy ładowarki, wszystkie mają napięcie na wyjściu 5V, ale natężenie 1 A, 1,8A albo nawet 2 A.
    Pan.Kropa
    Level 28  
    ingac wrote:
    jeśli włączę jednocześnie bojler 1500 W, suszarkę do włosów 2000 W i czajnik 800W to mi spadnie wydajność czy mi się "prąd skończy"?
    Po prostu zadziałają zabezpieczenia przed-licznikowe i nie będzie prądu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwiększenie mocy przyłączeniowej, i to najlepiej na trzy fazy. Bo 16A przy jednej fazie to trochę nieporozumienie.
    HenryK3
    Level 29  
    ingac wrote:
    Jak się tu wprowadzałam, to wszystko było na 1 bezpieczniku 16 A na klatce schodowej. Teraz po remoncie mam taką skrzyneczkę plastikową w domu i tam są osobno bezpieczniki na światło, na gniazdka, na pralkę, na kuchenkę indu (bo ona ma z boosterem 3.7 kW, ale ja tego aż tak nie używam). Tak czy inaczej, jeśli włączę jednocześnie bojler 1500 W, suszarkę do włosów 2000 W i czajnik 800W to mi spadnie wydajność czy mi się "prąd skończy"?
    Nadal zabezpieczenie główne na klatce jest 16A? Masz możliwość ponownego załączenia? 230v x 16A = 3680W i po chwilowym przekroczeniu tej mocy zabezpieczenie może (a nawet powinno) zadziałać. Bojler nie pobiera mocy ciągle bo ma termostat, jak nagrzeje wodę do określonej temperatury wyłącza grzałkę i w razie potrzeby ponownie załącza.
    Kuchenka indukcyjna - prawdopodobnie masz w menu opcję ograniczenia mocy, żeby przypadkowo nie załączyć wszystkich płyt.
    ingac wrote:
    póki co, to latam po mieszkaniu i wyłączam czajnik żeby włączyć suszarkę do włosów...
    Deczko przesadzasz w przypadku takiej uciążliwości ;)
    ingac wrote:
    Łatwiej będzie mi udzielić prostej odpowiedzi - wtedy zniknę i przestanę zawracać Wam gitarę :)
    Forum jest po to, żeby pomagać. Odpowiedz tu od czasu do czasu lub napisz, że znikasz. Szanujmy się, wzajemnie :) pozdro