Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja zgrzewarka do ogniw i obudów

zbigmen 28 Lut 2020 14:13 8631 48
    adamGazda
    Poziom 15  
    @Freddy
    Cytat:
    adamGazda napisał:
    więc możemy założyć, że jego przewód jednak ma te 50 mm2
    Uważasz, że Twoje obliczenia są bardziej wiarygodne niż dane producenta przewodu?

Nie uważam tak bo podałem tylko przybliżone obliczenia, nie zamierzam się wybielać i skomentuję to w ten sposób:
    Przyznaję, że kolega Freddy ma rację co do tego, że przewód którego autor użył do budowy zgrzewarki ma jednak 35 mm2 i pokazał to w poście #18. Niestety autor nie podał specyfikacji przewodu a jedynie jego przybliżone rozmiary więc jest trochę niepewności.

Skoro jest to 35 mm2 a nie 50. to czekam na wyniki pierwszch testów zgrzewania. Czy zgrzewy elementów grubszych niż blaszki do łączenia ogniw dadzą się zrobić a mam na myśli łączenie dwóch blach 0,5 mm grubości.
  • TermopastyTermopasty
    SylwekK
    Poziom 30  
    adamGazda napisał:
    Skoro jest to 35 mm2 a nie 50. to czekam na wyniki pierwszch testów zgrzewania. Czy zgrzewy elementów grubszych niż blaszki do łączenia ogniw dadzą się zrobić a mam na myśli łączenie dwóch blach 0,5 mm grubości.

Zapraszam do lektury https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3558528.html
    Będziesz zaskoczony ;-)
  • TermopastyTermopasty
    pier
    Poziom 23  
    Nosz trzymajcie mnie. Na zdjęciu pomiar średnicy zew niecałe 10mm a w linku jak byk napisane średnica zewnętrzna ok 11.8mm...
    adamGazda
    Poziom 15  
    Po tym co widziałem w poście #33 na suwmiarce to kolega Freddy miał rację, że to 35 mm2 (post #18) a link rzeczywiście do zupełnie innego kabla, który ma 50 mm2 . Ale przynajmniej wątpliwości rozwiane co też autor tematu ma w swoim urządzeniu.
    zbigmen
    Poziom 11  
    Skoro S=3,14x(8x8)64=200,99 i to podzielić przez 4=50,25 to ile ma ta linka?
    Ze wzoru wychodzi jak byk 50 a nie 35mm2.Proszę nie mierzyć z izolacją tylko samą miedź, bo izolacja w różnych linkach ma różnej grubości izolację.Na przykład przewód spawalniczy ma zdecydowanie grubszą izolację.
    Ale chyba faktycznie jest to 35mm2 bo w tym linku są zbliżone parametry do moich:
    https://onninen.pl/pl-PL/przewod-instalacyjny...olto-zielony-beben-h07v-k-11093015-nkt,HET250
    Zakładka parametry.
    miroslaw wielki
    Poziom 29  
    A ciekawe jak by dać płaskownik?
    Martin Wójcik
    Poziom 9  
    W temacie mam dwa różne transformatory z mikrofalowek chcę połączyć jedną linką mogę czy jedyne co mi się zostanie to miedź (na skup złomu)? Bez zbędnego rozpisywaia niby nie ale co jeśli? Do kolegów powyżej proponuję zrobić do każdej zgrzewarki regulacje mocy tzn kupić na ale drogo regulator napięcia AC np 3800W kupiłem za chyba 30 PLN i w ten sposób można kontrolować moc na wyjściu poprzez regulacje napięcia na uzwojeniu pierwotnym a samo uzwojenie wtórne zrobić żeby miało jak największą moc

Dodano po 7 [minuty]:

miroslaw wielki napisał:
    A ciekawe jak by dać płaskownik?
    płaskownik czy linka? Raczej ważniejsze ilość uzwojeń grubość. kształt to raczej drugie znaczenie Panie Mirosławie tak jako ciekawostkę powiem że w wielu lutownicach transformatorowych jest właśnie płaskownik nie wiem czemu nie linka, a w spawarce mig mam linkę hmm bardziej gruby drut.
    Freddy
    Poziom 43  
    zbigmen napisał:
    Skoro S=3,14x(8x8)64=200,99 i to podzielić przez 4=50,25 to ile ma ta linka?
    Ze wzoru wychodzi jak byk 50 a nie 35mm2
    Wyjaśniłem w #24 dlaczego tak jest, ale kolega uparty przy swoich pomiarach :)
    miroslaw wielki napisał:
    jak by dać płaskownik?
    Pewnie że można, ale nawiń go bez rozbierania rdzenia. Po drugie znajdź odpowiedniej szerokości i grubości. Przy takiej szerokości okna (~30mm) musiałby mieć około 1,5mm grubości.
    Bez rozbierania rdzenia mało realne poprawne nawinięcie.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    zbigmen
    Poziom 11  
    Przedstawiam filmik z pierwszych zgrzewów moją zgrzewarką.
    Proszę o wyrozumiałość bo to są moje pierwsze praktyki z zgrzewaniem na początek blaszek na różnych parametrach czasowych i prądowych.
    Więc zaczynamy...
    https://www.youtube.com/watch?v=7TEPHZEM2-Q
    i kolejne próby:
    https://filmy.elektroda.pl/76_1582999027.mp4
    https://www.youtube.com/watch?v=u-oUBUZNr4A
    zonkil
    Poziom 31  
    Można prosić link do sterownika na Ali?
    adamGazda
    Poziom 15  
    Na trzecim filmiku widać, że zgrzewarka ma potencjał i nawet wypala na wylot. Jeśli mnie wzrok nie myli to wypala bardziej na elektodzie od prawej ręki. Pewnie dlatego, że jest ona bardziej zaostrzona i ładunek prądu początkowo działa na mniejszą powierzchnię nagrzewając szybciej prawą elektrodę. Trzeba zaostrzyć równo elektrody i nieco skrócić czas zgrzewania tak myślę. Pierwsze próby na podstawie aluminiowej to moim zdaniem duże odstępstwo od najczęściej spotykanych warunków, zbyt dużo ciepła odprowadzała podstawa. Natomiast ta plastykowa co prawda ciepła tak nie odprowadza ale znowu blaszki się zagłębiają w zmiękczony plastyk i nie pozwalają na dobry docisk blaszek do siebie podczas zgrzewania.
    zbigmen
    Poziom 11  
    adamGazda napisał:
    Na trzecim filmiku widać, że zgrzewarka ma potencjał i nawet wypala na wylot. Jeśli mnie wzrok nie myli to wypala bardziej na elektodzie od prawej ręki. Pewnie dlatego, że jest ona bardziej zaostrzona i ładunek prądu początkowo działa na mniejszą powierzchnię nagrzewając szybciej prawą elektrodę. Trzeba zaostrzyć równo elektrody i nieco skrócić czas zgrzewania tak myślę. Pierwsze próby na podstawie aluminiowej to moim zdaniem duże odstępstwo od najczęściej spotykanych warunków, zbyt dużo ciepła odprowadzała podstawa. Natomiast ta plastykowa co prawda ciepła tak nie odprowadza ale znowu blaszki się zagłębiają w zmiękczony plastyk i nie pozwalają na dobry docisk blaszek do siebie podczas zgrzewania.

Masz rację.To były pierwsze próby i testowałem ją na dużych prądach i czasach również.Przy dużych parametrach występuje nadmierne klejenie blaszek do elektrod.Zaostrzenie ich jednakowo ma znaczenie lecz po chwili i tak elektrody miedziane spłaszczają się i szybko zużywają.Przeszedłem na elektrody wolframowe i jest lepiej mimo że dłużej się rozgrzewają.Muszę jeszcze mocniej i staranniej ścisnąć obejmy miedziane na lince aby wyeliminować tam straty prądowe w czasie pracy zgrzewarki.Miałem praskę do zaciskania,która nie zaciskała równomiernie na około linki tylko na płasko i muszę to poprawić praską,która zaciska na obwodzie.
    Użyłem najpierw takiej:
    A teraz chce poprawić kontakt taką:
    Myślę,że będzie lepszy kontakt i przewodność a co za tym idzie straty prądowe.
    Martin Wójcik
    Poziom 9  
    Na podstawkę proponuję zastosować ceramikę płytkę lub są takie tanie formy do odlewów, a ta prasa kątowa jest super mam coś podobnego i można tarzana robić na kablu i trzyma
    adamGazda
    Poziom 15  
    A jak jest z wolframowymi elektrodami czy w ogóle ustąpił efekt przyklejania się?
    Pierwsze próby zgrzewania wyglądają obiecująco trochę zabiegów z ustawieniami i znajdzie się kompromis. Wiadomo, że przy ułożeniu elektrod w dół powinna być jakaś podstawa jeśli zgrzewa się blaszki. Przy zgrzewaniu do akumulatorków sam akumulator jest podstawą z innym jednakże odprowadzaniem ciepła. Trzeba poćwiczyć by w nowych aku nie wypalić dziury :) no i jeszcze te dłuższe nagrzewanie na wolframowych elektrodach - da się powiedzieć o ile dłużej trwa nagrzewanie, żeby się dobrze połączyło?
    pawelr98
    Poziom 38  
    Ja poszedłem w drugą stronę, elektrody zamiast zaostrzać spłaszczyłem.

I powiem szczerze, że nieźle to wychodzi.
    Zgrzewy mają dużą powierzchnię styku.
    Przy takich grubych elektrodach bardzo ważny jest silny docisk.

Za to elektrody miedziane mają "taką sobie" trwałość.
    U mnie jak zbyt dużo zgrzewów będzie pod rząd to miedź zaczyna się szybko utleniać i odbarwiać. Ale jako że nie mamy "szpilki" to nie wyrabiają się. Trzeba tylko czasem spiłować tlenki.

Ja nie bawiłem się w wyrafinowane materiały. Drut 2.5mm² wyciągnięty ze starego przewodu.
    zbigmen
    Poziom 11  
    pawelr98 napisał:
    Ja poszedłem w drugą stronę, elektrody zamiast zaostrzać spłaszczyłem.

I powiem szczerze, że nieźle to wychodzi.
    Zgrzewy mają dużą powierzchnię styku.
    Przy takich grubych elektrodach bardzo ważny jest silny docisk.

Za to elektrody miedziane mają "taką sobie" trwałość.
    U mnie jak zbyt dużo zgrzewów będzie pod rząd to miedź zaczyna się szybko utleniać i odbarwiać. Ale jako że nie mamy "szpilki" to nie wyrabiają się. Trzeba tylko czasem spiłować tlenki.

Ja nie bawiłem się w wyrafinowane materiały. Drut 2.5mm² wyciągnięty ze starego przewodu.

Witam ponownie.
    Z ostatniej chwili;poszperałem trochę na necie, żeby znaleźć jakieś sensowny materiał na elektrody bo te miedziane z drutu i wolframowe nie zdają egzaminu.Kleją się i mają krótką trwałość.Najlepszą opcją na dzisiaj jak dla mnie są elektrody zrobione z stopu CuCrZr potocznie zwane cyrkonowe.Niestety nie ma takiego drutu dostępnego abym mógł go użyć w swoim projekcie więc znalazłem takie końcówki dysz prądowe do spawarki o różnej średnicy otworów i gwintów.Cena na naszym portalu aukcyjnym za 10 sztuk 17,50zł.
    Wybrałem te z gwintem M6 i najmniejszym otworkiem 0,8mm.Lepiej byłoby bez otworu ale cóż zawsze można to ścisnąć ,sprasować,podszlifować i dostosować do swoich potrzeb.U mnie na szybko to tak wygląda:
    I powiem wam niebo a ziemia w porównaniu z wcześniejszymi zgrzewami,które były okopconymi nieregularnymi porami,kraterami.
    Teraz to tak wyglądają moje zgrzewy:
    Uważajcie przy zgrzewaniu tych akumulatorków bo łatwo o zwarcie.Mi jeden wybuchł na stole,bo przepaliło blaszki na wylot do elektrolitu i iskra spowodowała samozapłon.A że był świeżo po ładowaniu i pewnie gazy wewnątrz buzowały to miałem niezły zapłon.Na szczęście nic się nie stało poza okopceniem wszystkiego na około.Okulary ochronne i stół z niepalnym podłożem oraz nacisk na BHP to podstawa!
    Obecnie pracuję nad tym aby te dysze jakoś mądrze mocować do mojej głowicy i zrobić regulację docisku każdej dyszy oddzielnie do materiału zgrzewanego.
    To narka do miłego!