Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poprawne wykonanie uziomu pod płytą fundamentową

ernest506 22 Feb 2020 21:36 564 0
 • #1
  ernest506
  Level 2  
  Szykuję się do wykonania płyty fundamentowej pod domem 15m x 15m, izolowanej od gruntu styrodurem XPS. Ze względu na to, że XPS jest dosyć mocnym izolatorem, robienie uziomu fundamentowego nie ma sensu, bo płyta będzie dosyć dobrze odizolowana od gruntu.

  Płyta ma następujący przekrój:
  1 - grunt rodzimy
  2- pospółka (dobrze zagęszczający się piasek) - warstwa około 40 cm.
  3- styrodur XPS - 10 cm
  4 - beton zbrojony prętami zbrojonymi - 25 cm.
  5 - papa
  6 - styropian EPS
  7 - wylewka właściwa

  Wymyśliłem, że uziom wykonam tak:

  1. Na grunt rodzimy (pod pospółkę) układam bednarkę ocynkowaną ogniowo - 3 paski bednarki w jedną stronę - 0,5m od krawedzi płyty, 8m od krawędzi płyty i 0,5m od krawędzi płyty z drugiej strony. Następnie to samo w drugą stronę.

  2. Tam gdzie paski bednarki się krzyżują założę złącza ocynkowane (takie na śruby), do połączenia bednarki z bednarką i w miejscu tych łączeń dołożę jeszcze pręty do odgromówki o długości pionowej około 60cm. Pręty będą oczywiście połączone z bednarką na tych samych złączach (wygnę dół w literę L, żeby je zamocować w złączu) a ich wypuszczenie do góry ma na celu późniejsze połączenie ich ze zbrojeniem płyty.  3. Ponieważ pręty będą przechodzić przez XPS-a, i będą dochodzić aż do zbrojenia, w celu zabezpieczenia XPS-a przed uszkodzeniem spowodowanym np. wyładowaniem atmosferycznym pręty planuję wypuścić do góry osłonięte rurami do odgromówki.

  4. Po zagęszczeniu pospółki ułożę XPS-a, wytnę w nim małe otwory na rurki i drut odgromowy. Nastepnie na warstwie XPS-a uszyję zbrojenie i w tych kilku miejscach połączę wystające pręty odgromowe ze zbrojeniem stalowym (za pomocą spawania lub złączy ocynkowanych.

  5. Żeby nie było mostków termicznych od gruntu rury w których będą pręty zamierzam wypełnić pianką poliuretanową.

  6. W miejscu, gdzie będzie skrzynka rozdzielcza wykonam połączenie bednarki ze zbrojeniem płyty, ale nie tej bednarki, co leży pod płytą, tylko nowego kawałka, dospawanego do zbrojenia (choć może powinienem dopiąć się do bednarki leżącej pod płytą).

  7. W narożach budynku również zainstaluję bednarkę przyspawaną do zbrojenia płyty (nie bednarkę spod płyty), bo gdybym zdecydował się na odgromówkę (będzie fotowoltaika), to miałbym do czego połączyć zwody w narożach budynku.

  Czy taki sposób wykonania uziemienia jest prawidłowy dla takiego budynku? Popełniłem gdzieś błędy? Coś można zrobić lepiej? A może przesadziłem i narażam się na duże koszty, bo można osiągnąć ten sam efekt wykonując uziom inaczej i taniej?

  Proszę o podpowiedzi.