Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ilu amperowy (A) powinien być mój zasilacz, jaka wydajność prądową?

stabilizator 23 Feb 2020 10:17 573 1
 • Czym różni się wydajność prądowa zasilacza od zapotrzebowania odbiornika na prąd?
  Jak dobrać wydajność prądową zasilacza?

  Wiele urządzeń elektronicznych nie ma wbudowanego zasilacza, a konieczne jest użycie zewnętrznego zasilacza sieciowego. Pół biedy, jeżeli producent urządzenia (np. routera) dodał taki zasilacz oraz jest on sprawny. Problem zaczyna się, gdy trzeba go kupić samodzielnie, ponieważ oryginał został zniszczony lub zaginął w mrokach dziejów.

  Sporo początkujących elektroników obawia się, aby nie dobrać zasilacza zbyt „mocnego”, by nie spalił zasilanego układu. Objaśniając: aby miał napisane na obudowie tyle samo amperów, co np. wspomniany już router.
  To, co jest napisane na zasilaczu, to jego wydajność prądowa – czyli maksymalna wartość prądu, jaki można z niego pobierać. Podkreślam słowo maksymalna, ponieważ możemy pobierać z niego mniej. Ba, jest to nawet wskazane. Tak samo, jak na linie o wytrzymałości 500kg nie warto wciągać skrzyni o masie 500kg, bo może się zerwać. Ale mniejszą skrzynię, ważącą 80kg lub wiadro z zaprawą o masie 20kg już można. Taka lina może nawet zwisać swobodnie i nic jej się nie stanie, prawda?

  Z zasilaczem jest tak samo. Producent określa, jakie natężenie prądu może dać ten zasilacz, ale to wcale nie znaczy, że on tyle prądu „wepchnie” do obciążenia. Przeciwnie, to obciążenie samo pobiera tyle prądu, ile aktualnie potrzebuje i to ono decyduje o natężeniu prądu wypływającego z zasilacza. My musimy zadbać tylko o to, aby zasilacz mógł zaspokoić wszystkie prądowe zachcianki urządzenia, resztę zrobi za nas fizyka. Ważne aby napięcie wyjściowe zasilacza było prawidłowo dobrane do zasilanego układu.

  W przypadku liny nikt nie ma wątpliwości, że pewien „zapas” jest konieczny. Z zasilaczami jest tak samo. Dlatego w pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jakie maksymalne zapotrzebowanie na prąd ma urządzenie, które chcemy zasilać. Ta informacja powinna być na jego obudowie lub w instrukcji obsługi, najczęściej tuż przy rekomendowanym napięciu zasilającym.
  Następnie, posiłkując się wiedzą o sposobie działania tego urządzenia, trzeba przemyśleć, jaki naddatek trzeba przyjąć przy doborze zasilacza. Czy urządzenie zawiera silniki elektryczne, które można krótkotrwale przeciążyć? Czy rozgrzewa jakieś grzałki po uruchomieniu? Czy przez większość czasu pobiera niewiele energii, a więcej jedynie w sporadycznie zdarzających się momentach?

  Teoretycznie zasilacz może mieć dowolnie wysoką wydajność prądową i nie zrobi tym krzywdy urządzeniu. Ograniczenie mocy zasilacza ma uzasadnienie ekonomiczne: zakup słabszego zasilacza będzie mniej odczuwalny w portfelu.

  Druga ważna sprawa to bezpieczeństwo, jeżeli dobierzemy np. zasilacz o wydajności prądowej 100A przy 12V do urządzenia o zapotrzebowaniu na prąd 1A przy 12V to pomyślcie np. o przekroju przewodów... Zwarcie w obwodzie może doprowadzić do pożaru jeżeli nie zostaną zastosowane odpowiednie zabezpieczenia nadprądowe (bezpieczniki). Podobnie układy wewnątrz urządzenia mogą podczas awarii zareagować bardzo gwałtownie (np. wybuchnąć) gdy zasilacz będzie potrafił dostarczyć moc 1200W zamiast wymaganych 12W.

  Warto zwrócić uwagę, że takimi "mocnymi" zasilaczami mogą być akumulatory Li-ion lub kwasowo-ołowiowe, które mogą posiadać prądy zwarciowe rzędu dziesiątek, setek amperów a nawet tysięcy amperów.

  Kolejny istotny element to sprawność, zasilacz impulsowy obciążony znikomą mocą w stosunku do jego możliwości może pracować z niską sprawnością, oraz np. generować moc bierną.

  Zarówno napisy na obudowie urządzenia (często np. na routerach znajdziemy oznaczenia 12V 1A lub 12V 2A) są podane ze sporym zapasem (w rzeczywistości wymagane jest np. 0.5A przy 12V), jednak oznaczenie odnosi się do sugerowanego zasilacza, który będzie mógł pracować w trybie ciągłym. Podobnie oznaczenia na zasilaczach np. 5V 2A często są przesadzone i nie odnoszą się do mocy ciągłej... Najlepszy byłby pomiar i próby, w których nabierzemy zaufania do zastosowanego rozwiązania...
  W przypadku odbiornika byłby to długotrwały pomiar pobieranej mocy podczas różnych scenariuszy pracy, w przypadku zasilacza podłączenie sztucznego obciążenia i sprawdzenie parametrów pracy, napięcia wyjściowego, tętnień napięcia wyjściowego, stopnia nagrzewanie się elementów zasilacza.

  "Autor: Michał Kurzela / Futrzaczek"
  "Korekta: stabilizator"
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #2
  User removed account
  Level 1