Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy miniaturowy transceiver do inteligentnych tabletek diagnostycznych

ghost666 24 Lut 2020 10:05 528 0
 • Nowy miniaturowy transceiver do inteligentnych tabletek diagnostycznych

  Na targach ISSCC 2020, które odbyły się 16–20 lutego w San Francisco, firma imec, wiodący na świecie ośrodek badawczo-rozwojowy, zajmujący się nanoelektroniką i technologiami cyfrowymi, zaprezentował pierwszy bezprzewodowy zestaw nadajnik-odbiornik dedykowany do inteligentnych tabletek. Jest to przełom w dążeniu firmy imec do stworzenia autonomicznych czujników do spożycia, które mogą mierzyć parametry zdrowotne i przesyłać je w czasie rzeczywistym poza ciało.

  Obecne procedury, takie jak kontrola endoskopowa i analiza próbek kału są niewygodne i zapewniają tylko jednorazowe obserwacje. Urządzenia śledzące zdrowie, wystarczająco małe, aby mogły zostać połknięte, mogą gromadzić informacje przez dłuższy czas i przesyłać dane do lekarza. Zamocowanie czujników wzdłuż przewodu pokarmowego umożliwia dłuższe nagrania w określonych miejscach zainteresowania. Zwiększy to również komfort pacjenta, ponieważ może on pozostać poza szpitalem, podczas gdy dane są gromadzone i przesyłane w czasie rzeczywistym.

  Jednym z wyzwań związanych z realizacją pigułek elektronicznych jest opracowanie łącza bezprzewodowego, które spełnia ograniczenia dotyczące wielkości i pobieranej mocy, a jednocześnie zapewnia dostateczną szybkość transmisji danych w okresie, w którym czujnik zbiera dane w ciele. Nowy bezprzewodowy nadajnik-odbiornik imec obsługuje medyczne pasma częstotliwości 400 MHz, takie jak MICS (Medical Implant Communication Service), MEDS (Medical Data Service) lub MedRadio (Medical Device Radiocommunications Service).

  Transceiver bezprzewodowy jest zaimplementowany w 40-nm procesie CMOS i zawiera wbudowaną strojoną sieć dopasowującą, która umożliwia wykorzystanie miniaturowej antenę 400 MHz, unikając w ten sposób zewnętrznych i nieporęcznych elementów dopasowujących. Cały moduł nadawczo-odbiorczy, w tym antena, zajmuje objętość <55 mm³. Cały moduł bezprzewodowy ma powierzchnię 3,5 mm × 15 mm, w tym płytkę drukowaną 3,5 mm × 3,8 mm i miniaturową antenę 400 MHz. Niewielki rozmiar został osiągnięte dzięki nowej, pozbawionej kryształów architekturze. Niewielki obszar jest dodatkowo osiągany dzięki współdzielonej sieci dopasowującej TX/RX z tylko jedną indukcyjnością na chipie.

  Wewnątrz ciała pigułki są przykryte wieloma warstwami tkanki. Dlatego system bezprzewodowy działający w pasmach medycznych 400 MHz jest korzystniejszy ze względu na niższe tłumienie tkanek w porównaniu z pasmami o wyższej częstotliwości. Ponadto, sieć dopasowująca na chipie, wykorzystująca samokalibrację, rozszerza dopasowanie impedancji, obejmując szeroki zakres zmian impedancji w ciele, równoważny napełnionemu i pustemu żołądkowi.

  "Inteligentne tabletki i inteligentne implanty oferują nieograniczone możliwości pomiaru i leczenia w ciele" mówi Chris Van Hoof, wiceprezes ds. Zdrowia w imec i dyrektor generalny centrum badawczego OnePlanet. "Ten trend wykorzystuje rewolucję miniaturyzacji w nanoelektronice, która umożliwia tworzenie inteligentnych, małych i lekkich urządzeń przy minimalnym zużyciu energii i maksymalnym komforcie pacjenta. Rozwój takich urządzeń niesie jednak ze sobą szereg wyzwań. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w technologii mikroczipów i dogłębnej wiedzy specjalistycznej w zakresie oprogramowania i ICT jesteśmy w stanie opracować niezbędne elementy składowe inteligentnych implantów medycznych związanych z wykrywaniem, aktywacją, zasilaniem, komunikacją bezprzewodową, biokompatybilnością i przetwarzaniem danych. Nasze działania badawczo-rozwojowe obejmują zarówno wczesne badania, jak i walidację kliniczną prototypów" dodał.

  Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/first-millimeter-scale-wireless-transceiver-for-electronic-pills

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9651 postów o ocenie 7744, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • TermopastyTermopasty