Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasady dla początkujących - elektryczne

kozi966 25 Feb 2020 09:03 6168 0
IGE-XAO
 • #1
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  W związku z powstaniem działu elektrycznego dla wszystkich, a głównie dla osób nie związanych stricte z elektryką w sposób szczególny (zawodowo), poniżej przedstawiamy listę zasad panujących na tym forum.

  ZASADY OGÓLNE
  Kilka ważnych zasad w celu utrzymania porządku na forum:

  1. Od zakładających temat w dziale "Początkujący" wymagamy choćby minimum wiedzy z zakresu zadanego pytania, oraz ochrony przeciwporażeniowej i BHP podczas wykonywania prac. Nie udzielamy też porad dotyczących projektowania instalacji, udzielamy natomiast porad dotyczących sprawdzenia danego projektu.

  2. Tematy oraz wypowiedzi dotyczące: omijania zabezpieczeń, stwarzające zagrożenie porażeniem prądem lub nielegalnego poboru energii elektrycznej będą usuwane. Po to są zabezpieczenia, aby chroniły zdrowie i życie ludzkie.

  3. Pisz wiadomości zrozumiale i w zgodzie z zasadami języka polskiego- będziesz poważniej traktowany, a inni użytkownicy chętniej Ci pomogą.

  4. Zabezpieczenia nigdy nie wywalały, wybijały i wybijać nie będą. One mogą wyzwalać, wyłączać lub zadziałać.

  5. Udzielamy porad zgodnych ze sztuką i zasadami bezpieczeństwa.

  6. W tym dziale należy podać efekty podjętych czynności w celu zdiagnozowania usterki/uszkodzenia.

  7. W sprawach nieuregulowanych w tym temacie, obowiązuje Regulamin forum Elektroda.

  ZASADY SZCZEGÓLNE

  Dla pytających (a w szczególności zakładających temat):

  1. Przedstawiając problem zadbaj o przesłanie wszystkich dostępnych informacji.

  Są to informacje takie jak:
  a) Układ sieciowy (dostępny w umowie przyłączeniowej - warunki techniczne przyłączenia) - dostępne: TT, TN, IT;
  b) Wartość i typ zabezpieczeń (na przykład: bezpiecznik topikowy gG 16A, wyłącznik nadprądowy B10A);
  c) Rodzaj przewodów zasilających i ilość żył (na przykład: aluminiowe / miedziane, przewody trzyżyłowe / dwużyłowe).
  d) Dokumentacja techniczna (na przykład: projekt instalacji, schematy, DTR-ki, i inne).
  Ułatwi to rozmowę i usprawni proces weryfikacji problemu. Oczywiście nie wszystkie te dane odpowiadają każdemu tematowi i nie zawsze można je łatwo znaleźć, stąd w razie braku pewności czy pasują do tematu, warto je napisać. Jeżeli w temacie użytkownicy wskazują na brak ważnej informacji, to należy ją bezwzględnie uzupełnić.

  2. Nie żądaj. To ty masz problem, a nie my, więc zasadniczo prośba jest wystarczająca.

  3. Wklejaj zdjęcia.

  Pamiętaj, jeżeli masz problem z jakimś elementem, to zamiast tworzyć wielostronicowe opisy, lepiej jest wstawić zdjęcie z krótkim opisem. Dwa lub trzy na wstępie wystarczą, gdy będziemy potrzebować więcej, to na pewno się dowiesz.

  4. Sprawdź dostępne tematy wyszukiwarką.

  Jeżeli znalazłeś podobny problem z brakiem odpowiedzi lub odpowiedź nie rozwiązuje problemu, to daj znać - temat usuniemy.
  Przykładowe problemy są tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3263074.html

  5. Staraj się być aktywny w temacie
  Brak aktywności autora w temacie skutkować będzie czasową blokadą wybranych tematów. Aby odblokować temat wykorzystaj opcję raportu lub napisz do moderatora.

  Dla odpowiadających:

  1. Nie powielaj bezprzedmiotowych odpowiedzi.

  1.1 Nie odpisuj w formie "było, użyj opcji szukaj" lub "było już wiele razy na forum", wklej temat z wyszukiwarki który twoim zdaniem rozwiązuje problem.
  1.2 Nie odpisuj w formie "nie wiesz, to po co piszesz?", "Nic nie wiemy, dyskusja jest bezprzedmiotowa", poproś o informację dodatkowe.
  1.3 Nie prezentuj w swojej odpowiedzi niezadowolenia z zawartych w danym temacie treści lub działań moderacyjnych.
  Jeżeli miałeś na myśli inny kierunek odpowiedzi w przedmiotowym temacie, a dyskutanci Cię źle zrozumieli, to sprostuj informację lub poproś o działanie moderatora.
  Dla działań moderacyjnych istnieje oficjalna forma zgłoszenia problemu, która nie jest częścią dyskusji na forum ogólnym.

  2. Niedopuszczalne jest, co do zasady, prezentowanie pogardy lub wyższości odpowiedzi w swoim poście (to także tyczy się pytających).

  Jeżeli masz jakąś wiedzę, to się nią podziel, a jak nie chcesz, to nie dyskutuj.
  Odpowiedzi w stylu: "nie znasz się", "powinieneś to wiedzieć", "przecież to jest proste" lub podobne, próbujące udowodnić niewiedzę autorowi lub odpowiadającemu użytkownikowi, będą usuwane i/lub traktowane regulaminowo (zgodnie z regulaminem ogólnym forum elektroda - punkty 3.1.11. i 3.1.17.).

  3. Odpowiadając staraj się odpisywać AUTOROWI tematu, a nie kolejnym dyskutantom.

  Prosimy nie odpowiadać, krytykować lub dyskutować z odpowiadającymi użytkownikami w temacie (nie dotyczy to autora). Jeżeli się nie zgadzasz z czyjąś wypowiedzią, to przedstaw swoje argumenty w sposób odpowiadający na pytanie AUTOROWI. Przedstawianie treści niezwiązanych z pytaniem autora, negujące informacje zawarte w treści postów innych użytkowników (odpowiadających w temacie) w sposób powielający ilość postów bez odpowiedzi autorowi będzie rozwiązywane poprzez usunięcie części tematu niezwiązanego lub związanego częściowo z odpowiedzią autorowi.
  Pamiętaj, że zawsze możesz post zgłosić do moderatora poprzez raport, wiadomość służbową lub PW

  4. Staraj się nie odsyłać do "wujka google" oraz innych wyszukiwarek niezwiązanych z forum.

  Prezentuj wiedzę, lub wklejaj materiały, nie wypisuj postów na zasadzie "a w googlach nie było?". Dopuszczalne jest wklejanie materiałów dydaktycznych z linków wyszukiwania w wyszukiwarce google.pl lub innej.

  5. Ostrzegaj o niebezpieczeństwie związanym z elektrycznością!

  Przedstawiaj możliwe zagrożenia lub trudności związane z zagadnieniem autora. Nakreślaj związane z tym niebezpieczeństwa i sposoby ich uniknięcia.

  6. Tłumacz problemy

  W odpowiedzi autorowi należy przedstawić możliwe rozwiązanie, lub odesłanie do opisu, instrukcji, obrazka który problem rozwiązuje.

  Wezwanie elektryka jest zawsze najlepszą opcją.
 • IGE-XAO