Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 3 fazowy 7,5kW - Przełącznik gwiazda/trójkąt do rozruchu silnika 7,5kW

25 Lut 2020 12:08 285 14
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie, chcę zakupić silnik 3 fazowy 7,5 kW napięcie 400/690 , 1450 obr./min,i zastosować go do budowy łuparki do drewna. Pompa którą będzie zasilał będzie miała przepływ 40l/min. I moje pytanie, czy do jego rozruchu trzeba będzie stosować przełącznik Gwiazda/trójkąt, czy można będzie go połączyć odrazu w trójkąt? Producent pisze ,że łączenie w trójkąt ale jest też przystosowany do łączenia gwiazda/trójkąt.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 7  
    Rozumiem, że masz na myśli rozruch w połączeniu tylko w trójkąt?
  • Poziom 24  
    Przy standardowym zabezpieczeniu przedlicznikowym, konieczny przełącznik gwiazda/trójkąt.
  • Poziom 7  
    Ok. Dziękuję za ekspresową odpowiedź. Mam przy okazji jeszcze pytanie, mam w gospodarstwie silnik 3 fazowy 5.5 kW, jest na wózku bo jest bardzo duży i ciężki. O ile pamiętam z tabliczki to waży chyba z 80 kg. Służył kiedyś do robienia śruty że zboża no i do dużej krajzegi. Ten oczywiście ma przełącznik gwiazda/trójkąt, bo żeby ruszyć śrutownik to pomagaliśmy mu po przez rozbujanie za pas transmisyjny. Do czego zmierzam, ten stary jest ogromny i ciężki i ma tylko 5,5 kW, a ten który zamierzam kupić ma 7,5 kW jest o wiele mniejszy i lżejszy, waży 47 kg. Czy kiedyś była inna technologia budowy silników?
  • Poziom 10  
    To dziwne że trzeba było mu pomóc a na pewno gwiazda/trójkąt? Bo to łatwo sprawdź w ten sposób że ile kabelków wychodzi z silnika. Ja też pochodzę z gospodarki i nasze śrutowniki miały 7.5kW i same startowały. A co do wielkości i wagi tych silników to może ten mniejszy był za wschodniej granicy.
  • Moderator Elektrotechnika
    marhond73 napisał:
    Czy kiedyś była inna technologia budowy silników?

Technologie poszły do przodu . Ale piszemy o silnikach normalnych producentów, nie Chińskie zabawki które nie mają deklarowanej mocy i jakości wykonania. Za to są bardzo lekkie i tanie.
  • Poziom 7  
    Robson079, Ty mówisz zapewne o takim pionowym śrutowniku w którym silnik był przy śrutowniku połączony chyba 3 paskami klinowymi. U mnie jest inny, kamienie są w pionie a silnik jest oddzielnie połączony długim pasem transmisyjnym. i naprawdę było co bujnąć. Nie wiem może i silnik sam by to ruszył, ale mój tata zawsze tak robił, 2,3 razy pociągnął za pas i kiedy śrutownik już trochę się kręcił, to wtedy załączał pierwszy stopień, gdy silnik już się w pełni rozbujał to wtedy przełączał na trójkąt, czyli na normalną pracę.
    A co do silnika który oglądam, to wcale nie jest taki tani, kosztuje prawie 1000 zł. Na znanym portalu aukcyjnym, jest pewna firma, która ma bardzo szeroki asortyment dla rolnictwa jeżeli chodzi o części zamienne. Nazywa się "Agricola" Sporo rzeczy już u nich kupiłem, a ludzie którzy kupili ten silnik, w ocenach wypowiadają się bardzo pozytywnie. Pod spodem link do konkretnej aukcji, nad którą się zastanawiam. Proszę o radę czy warto, ekspertów w tej dziedzinie.
    https://allegro.pl/oferta/silnik-elektryczny-b3-7-5kw-400v-1450obr-walek38-7389784384
  • Poziom 24  
    Silnik z linku wydaje się być "nie oszukany" ma parametry (prąd i moment znamionowy), podobne do silników polskiej produkcji. Myślę, że można go kupić.
  • Poziom 7  
    A tak w ogóle, polskiej produkcji silniki to jeszcze są?
  • Poziom 24  
    Tak, ale o 30% droższe, np Tamel produkuje silniki 7,5kW
  • Poziom 7  
    Faktycznie, znalazłem silnimlk tej firmy, kosztuje prawie 1500 zł. Myślę, że do mojego projektu wystarczy ten o którym pisałem wcześniej. Dziękuję serdecznie za te wszystkie cenne dla mnie informacje.
  • Poziom 24  
    Ten silnik za 1500zł jest żeliwny, aluminiowy kosztuje ok 1200zł.
  • Moderator Elektrotechnika
    Nasz polski Tamel kosztuje 1500 zł. Nie krytykuje tego bo może być dobry. Uzwojenie piszą że z miedzi więc o tyle dobrze. Kupiłbym go bo masz gwarancję nasza polską.