Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel podtynkowy do internetu DSL?

25 Lut 2020 13:04 222 5
  • Poziom 15  
    Witam. Zabieram się za kładzenie kabli w domu. Jako ze nie jestem przekonany do bezprzewodowego internetu a światłowodu porostu nie ma zdecydowałem się na internet po DSL. Budynek w stanie surowym wiec chciałbym poprowadzić kable już teraz a nie kiedy będą tynki a instalator zeszpeci mi nowy tynk kawałkiem drutu. Zastanawiam się jaki kabel byłby najlepszy? Zastanawiałem sie nad YnTKSYekw 1x2x1. Najlepiej było by użyć takiego jaki jest miedzy slupami. Gdzie instalatorowi wypuścić owy kabel/puszke? Ile zostawic mu drutu?
  • Poziom 29  
    Zastosuj YnTKSYekw 2x2x0.8, ile zostawić przewodu ? z 15cm i tak instalator musi podejść pod puszkę!

A co do światłowodu, to przygotuj się na niego, połóż LAN cat.6, albo światłowód :)
  • Specjalista Sieci, Internet
    war40k napisał:
    Zabieram się za kładzenie kabli w domu.

Pomyśl też o przewodach koncentrycznych i światłowodzie.
    Wszystkie przewody kładziemy na tzw gwiazdę i schodzą się one w jakimś centralnym miejscu.
    Do każdego punktu przynajmniej po 3 przewody koncentryczne, najmniej po 3 przewody skrętka i po 2 przewody optyczne (często tyle nie potrzeba, ale w razie awarii przewodu mam zapas a i technicznie wszystko tak szybko się zmienia, że za 5 lat tyle przewodów może być za mało).
    Przewodów nie łamiemy, nie zginamy pod katem 90 stopni, wszędzie łagodne łuki a najlepiej, gdyby przewody szły w linii prostej i w peszlu.
    Przewód koncentryczny - Triset Profi.
    Skrętka - Bitner, Madex.
    Światłowód - wedle uznania ile włókien położysz.
  • Specjalista Sieci, Internet
    war40k napisał:
    Jako ze nie jestem przekonany do bezprzewodowego internetu a światłowodu porostu nie ma zdecydowałem się na internet po DSL.
    Nieprzekonany to jesteś teraz, a nie wiadomo jak twoje zapatrywania będą wyglądały za kilka lat. Tak czy inaczej, jaki internet miałbyś doprowadzony - światło, DSL, LTE, radio czy cokolwiek wymyślą w przyszłości, to doprowadzenie internetu do wnętrza budynku to jedno, a rozprowadzenie go po budynku to drugie.

Najlepiej by było, gdybyś miał uniwersalną sieć rozprowadzającą skrętką (jak wyżej - "gwiazda") do której centralnego punktu miałbyś doprowadzone skrętki z potencjalnych miejsc wejścia Internetu do budynku - czy to DSL / światłowodu gdzieś w garażu / piwnicy, czy to LTE / radio gdzieś na strychu / poddaszu. Wtedy jesteś gość i tylko przepinasz kabelki.

war40k napisał:
    Zastanawiam się jaki kabel byłby najlepszy? Zastanawiałem sie nad YnTKSYekw 1x2x1.
    Z powodów jak wyżej położyłbym skrętkę, taką jak w reszcie instalacji. UTP. kat 5e, a lepiej 6.

war40k napisał:
    Gdzie instalatorowi wypuścić owy kabel/puszke?
    Tam, gdzie kabel z ulicy będzie wchodził do budynku.

war40k napisał:
    Ile zostawic mu drutu?
    20...30cm.

A tak ogólnie przypilnuj ekipy kładącej skrętkę, aby robiła to fachowo - skrętka , a zwłaszcza wysokich kategorii, podobnie jak i inne kable teletechniczne, jest wbrew pozorom delikatna - nie można jej zbytnio naciągać, załamywać, spłaszczać i narażać na inne silne stresy mechaniczne podczas kładzenia, promienie gięcia min 4 x średnica kabla, łączenie kabli w ścianach NIEDOPUSZCZALNE.
    Dobrze by było, aby po położeniu skrętki dano ci do ręki protokół wykazujący sprawność położonej instalacji, żeby się nie okazało, że kupiłeś kat.6, a w ścianach masz o nieokreślonej kategorii, bądź nie działającą jak należy....

Pomyśl też o przepuście dachowym dla kabli od anten TV, SAT, LTE itp., bo to zwykle później boli najbardziej.
  • Poziom 15  
    Kabel koncentryczny już jest. Co do światłowodu można go podłączyć choć wątpię ze kiedykolwiek będzie u nas(Raz ze wieś a dwa ze tak naprawdę jest ona po drugiej stronie ulicy. Po mojej stronie jest moze z 8 domow) Co do sieci wewnętrznej budynku to kabel będzie prowadzony jedynie do kotła C.O. do mojego warsztatu oraz monitoringu. Modem jednak wole mieć w salonie nic gdzieś w kotłowniach. Chociaż nie wpadłem na to ze modem można by wcisnąć gdzieś gdzie jest łatwy dostęp z zewnątrz a przy zmianie internetu po prostu się na nowy modem. Co do wejścia do budynku bardziej chodzi mi o to czy będzie to napowietrzne czy już prowadzony ziemia. Wszyscy z mojego "osiedla" maja linie energetyczne oraz telekomunikacyjne puszczone napowietrznie. U mnie kabel prądowy schodzi ze słupa i wlecze się pod ziemia. Czy tak samo zrobi instalator internetu?
  • Poziom 29  
    [quote="war40k"Co do światłowodu można go podłączyć choć wątpię ze kiedykolwiek będzie u nas(Raz ze wieś a dwa ze tak naprawdę jest ona po drugiej stronie ulicy. Po mojej stronie jest moze z 8 domow[/quote]

U nasz podłączyli 4 domy oddalone od wsi o 700m, mało tego dwóch dostawców, dwa razy kopali, przepychali :)