Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Poszukuję instrukcji obsługi do kosiarki konnej k1001.

25 Lut 2020 21:52 576 4
  • Poziom 3  
    Witam.Poszukuję instrukcji obsługi, katalogu części itd. do kosiarki konnej k1001. Niedawno nabyłem ową kosiarkę i chciałbym ją trochę odnowić. Kosiarka miała by służyć do koszenia kilku małych łąk. Współpracowała by z ciągnikiem sam 126p.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Taka jak na zdjęciu?:

- Poszukuję instrukcji obsługi do kosiarki konnej k1001.

Nie mam instrukcji, ale 40 lat temu u mnie na wsi była jeszcze taka kosiarka.
    Ta na zdjęciu jest niekompletna, nie ma takiej drabinki, która była montowana za listwą koszącą. Do tego "moja" kosiarka miała koła odlewane, "żelazne", a nie ogumione :-D

Lewe siedzenie jest dla osoby obsługującej konia. To ona miała lejce i kierowała. Stanięcie na pedale po prawej (taki na długiej dźwigni) powodowało podniesienie kosy do nawrotu (pozycja jak na zdjęciu), a ta dźwignia nad pedałem służyła do regulacji wysokości koszenia.

Przy koszeniu zboża, jak wspomniałem, za kosą była drabinka na której odkładał się pokos. Na siedzeniu nad kołem urzędowała osoba, która miała w ręku widły i układała zboże w równe porcje, które regularnie zsuwała z drabinki za pomocą odpowiedniego pedału. Pedał ten połączony był łańcuszkiem z ową drabinką. Kiedy był wciśnięty drabinka była uniesiona, kiedy się go zwolniło drabinka opadała, a ścięte zboże zsuwało się na rżysko, gotowe do związania.

Konstrukcja mechaniczne nie jest wiele bardziej złożona od cepa: napęd pobierany był z koła jezdnego (koń nie miał Wałka Odbioru Mocy), za pomocą odpowiedniej przekładni w ramie przenoszony był na przód. Można go było włączyć lub wyłączyć pedałem znajdującym się pod lewą nogą woźnicy.
    Z przodu było koło z mechanizmem korbowym, który za pomocą odpowiedniego cięgna (na zdjęciu z przodu, pod dyszlem) powodował ruch posuwisto - zwrotny listwy koszącej.

Cała obsługa techniczna ograniczała się do sprawdzania stanu oleju w ramie (a więc w przekładni), oraz do regularnego ostrzenia listwy koszącej. No, jeszcze trzeba było regularnie oliwić kulkę na końcu kosy, i ogólnie całe połączenie cięgno - kosa. Do tego służyła oliwiarka, która miała swój specjalny uchwyt pod siedzeniem woźnicy.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc, ale wszystkie te rzeczy wiem , bo wychowuje się na wsi i mam doczynienia z tego typu maszynami. Szukałem szczegółowej instrukcji by móc dowiedzieć się czegoś z "pierwszej ręki".

Ps.
    Wie pan może do jakiego poziomu należy napełniać olejem skrzynię z trybami. Nabyłem już olej hipol lecz chciałbym dokładni dowiedzieć się o ilość. - Poszukuję instrukcji obsługi do kosiarki konnej k1001. -moja kosiarka w trakcie drobnego przeglądu po zakupie. Olejem wystarczy napełnić tylko tą skrzynię? Olej rozprowadzi się po wszystkich układach?
  • Poziom 27  
    O ile mnie pamięć nie myli, to do kontroli poziomu oleju był osobny korek. Ten górny był od zalewania, ale z całą pewnością nie do pełna. Chyba niewiele powyżej poziomu osi kół. I tak, olej był zalewany tylko w tym miejscu, reszta elementów ruchomych była polewana z oliwiarki.
    W latach '70 była to już raczej maszyna na "awaryjne okazje"... :-D Twoja wygląda na młodszą od tej, którą ja pamiętam, ale koncepcja jest ta sama.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc, przed sezonem będę chciał ją odświeżyć. Jeśli napotkam dalsze problemy będę się pytał. Pozdrawiam

Ps.
    Kosiarka 61r- przynajmniej tak udało mi się odczytać z tabliczki