Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz przemyslowy do domu, brak filtra HEPA.

25 Lut 2020 23:33 237 2
  • Poziom 8  
    Czesc,

Moje pytanie dotyczy tego czy odkurzacz przemyslowy bez filtru hepa nada sie do domu, ale pozwolilem sobie na krotki wstep odnosnie tego jaki mam aktualnie odkurzacz i jakie ma wady, zeby lepiej przedstawic sytuacje i powod poszukiwania odkurzacza przemyslowego.

Mam od jakiegos czasu nieprzyjemnosc uzywac odkurzacza bezworkowego cyklonowego. Jest to dramat i skonczyla mi sie juz cierpliwosc. Jego konstrukcja powoduje, ze w roznych miejscach potrafi sie zatkac po wciagnieciu malego listka/papieru, odkurzanie za szafa z paprochow powoduje zatkanie i wymaga czyszczenia (za duzo zgiec w roznych miejscach powodujacych sie odkladanie tam paprochow), poza oczywiscie czyszczeniem filtra materialowego z pylu, ktory tez trzeba czyscic co 2-3 tygodnie na mokro szczoteczka i zostawic do wyschniecia.
    Filtr zatkany kurzem jest na tyle problematyczny, ze nie ma mozliwosci odkurzania kilku drobinek piasku na panelach bo tak spada moc. O wadach typu dluga rura ktora jest malo elastyczna i caly odkurzacz zajemuje duzo miejsca, czy brak mozliwosci pochowania mniejszych szczotek w odkurzaczu to nawet nie ma co pisac.

W przeszlosci mialem zakupiony w latach 90 odkurzacz zelmer, standard na tamte czasy, na papierowe worki, przezyl ze mna kilka generalnych remontow gdzie zbieral gruz z scian itp, wystarczylo wymienic worek na pusty i dzialala dalej nawet w lecie. Niestety zostal w mieszkaniu rodzicow a ja nabylem nowy cyklonowy odkurzacz.

Po tym wstepnie juz rozumiecie dlaczego poszukuje odkurzacza przemyslowego chce szybko poodkurzac i miec spokoj, bez spedzania czasu na czysczeniu rur i filtrow.

Znalazlem model Karcher WD3, cena ~260zl, z wad to teoretycznie glosnosc i krotki kabel zasilajacy 4m. Ale sa to rzeczy z ktoruch zdaje sobie sprawe.

Odkurzacz bedzie sluzyl glownie do odkurzania mieszkania: panele, kafelki, + 2 malutkie dywany, czase kanapa (pies zostawia siersc), wnetrze auta raz na miesiac (tez siersc).

Cena wyglada ciekawie, parametry, tez, jedyna rzecz ktora mnie zastanawia to typ filtru. Wiekszosc domowych odkurzaczy ma filtr typu HEPA.

Ten Karcher ma filtr powietrza wygladem przypominajacy stare filtry olejowe do auta (rolka), na jedne stronie znalazlem, ze jest to filtr typu M, na innej filtr kartridżowy karcher.

Tutaj moje pytanie, czy tego typu odkurzacz z takim filterm nadaje sie do mieszkania?
    Czy nie przepuszcza za duzo?
  • Poziom 36  
    x0x napisał:
    Znalazlem model Karcher WD3, cena ~260zl
    W tej cenie raczej nie dostaniesz odkurzacza przemysłowego, a ten wskazany na pewno nim nie jest.
    x0x napisał:
    jedyna rzecz która mnie zastanawia to typ filtru.
    Kiedyś odkurzacze nie miały żadnych filtrów, a odkurzało się nimi skutecznie i wygodnie. To w znacznej mierze zbieg marketingowy mający na celu zmuszenie klientów do zakupu materiałów eksploatacyjnych - zwykle w okresie gwarancji koszty zakupu filtrów są wyższe niż cena zakupu tanich odkurzaczy. Jeśli zwracasz uwagę na skuteczność filtrowania, może warto brać pod uwagę odkurzacze wodne? Pewnie lepiej sprawdzą się w domu od urządzeń typowo przemysłowych.
    x0x napisał:
    Po tym wstępie już rozumiecie dlaczego poszukuje odkurzacza przemysłowego
    Po tym wstępie jest raczej całkowicie jasne, że poszukujesz normalnego domowego odkurzacza, i to raczej uniwersalnego. Hałasu, długości kabla czy ilości akcesoriów lepiej nie lekceważyć. To właśnie czynniki radykalnie wpływające na komfort użytkowania wybranego sprzętu.
  • Poziom 28  
    Kolego, przede wszystkim odkurzacz cyklonowy się nie zatyka w sposób, jaki opisujesz. Prawdopodobnie masz tani i zwyczajny odkurzacz bezworkowy (udający cyklonowy), który z racji swojej jakości tak działa.
    Może dwa słowa o stosowaniu filtrów Hepa... 100% wydajności w oczyszczaniu powietrza nastąpi tylko wtedy, gdy komora gromadzenia kurzu jest całkowicie szczelna. Owa szczelność i wydajność przepływu zagwarantowana jest w prawdziwych odkurzaczach cyklonowych, czyli Dyson, Miele i droższe Tefale.
    W przypadku odkurzaczy workowych jak wiadomo kurz gromadzi się w worku, który nie jest zbyt szczelny. Sam worek umieszczony jest w swojej komorze, która również nie zawsze jest szczelna. Część kurzu wydostająca się z worka zostanie rozpylona przez nieszczelności obudowy odkurzacza, a jedynie część kurzu zatrzyma się na zasilnikowym filtrze Hepa. Tak więc powszechne stosowanie filtru Hepa w szczególnie tanich odkurzaczach workowych, to jednak zwykła marketingowa ściema.
    Wracając do pytania... osobiście z wielu względów nie kupiłbym do domu odkurzacza przemysłowego, a już na pewno nie protezy za 260zł. Proponuję rozważyć przyzwoity i szczelny odkurzacz workowy. Odkurzacz to zwykle zakup na wiele lat, a za 260zł przyzwoitego nie da się kupić żadnego.