Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z ATI 9500 ?

28 Wrz 2005 00:10 810 2
  • Poziom 20  
    Mam problem z grafika ati 9500 64MB 4 potoki - po zainstalowaniu orginalnych sterow Catalistow cos sie dzieje z kursorem strzalka niby jest ale wyswietlany jest pomiedzy poziomymi kreseczkami szerokosci kursora (mam wiec taki maly kwadracik z kreseczkami a w srodku strzalka) jesli zainstaluje np omegi ten problem znika . W grach nawet na tych omegach jest problem z grafika bo albo gra sie przycina , powstaja dziwne trojkaty lub powstaja wokol postaci dziwne bledy . Czy ktos cos mial podobnego i jak to usunac za wszelka pomoc z gory dziekuje.
    p.s.
    Czy sa jakies progsy by przetestowac pamieci grafiki i procka ew cala karte by wykryc ew uszkodzenia ?
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Jak wejdziesz we właściwości sprzętu i karty to powinieneś znaleźć narzędzia diagnostyczne, ale nie we wszystkich sterownikach niestety.

Miałem kiedyś podobny problem z Radeonem VE, ale nie tylko kursor mi szarpało lecz i czasami krechy się pojawiały na ekranie. Był to problem sprzętowy - nie kontaktowały za dobrze "kulki BGA" od chipu karty. Nie chciało mi się kombinować z lutowaniem rozpływowym, więc kupiłem nową kartę (i tak miałem zamiar ją wymienić).
    Tą uszkodzoną zabrał sobie szwagier. Powiedziałem mu co jej jest, więc docisnął sobie chipa do PCB takim małym plastikowym imadełkiem i teraz się cieszy.
    Usterka ta pojawiła się po dwóch latach użytkowania karty, ale w takich przypadkach nie ma raczej reguły...

By sprawdzić czy to podobny przypadek trzeba postukać delikatnie w kartę czy w radiatorek na chipie (podczas pracy) i obserwować, czy występują jakieś zmiany. Jak tak, to dociśnięcie może pomóc. Tylko po dociśnięciu trzeba uruchomić od nowa, bo podczas ładowania system jakoś sobie to wykrywa i tak mu zostaje o ile było w tym momencie źle...

Życzę owocnego rozwiązania problemu - pozdrawiam
  • PCBway