Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik zaburtowy Volvo Penta - Moduł zapłonowy - tyrystory zamienniki...

26 Lut 2020 10:17 558 24
  • Poziom 34  
    Witam.
    Znajomy posiada łódkę z silnikiem z tematu.
    W silniku tym na każdą świecę jest osobny moduł zapłonowy, a jeden z nich wyzionął ducha :)

Moduły jak wiadomo są zalane czymś twardym, i rozebranie ich jest nie lada wyczynem.

Z materiałów na temat tego modułu posiadam jedynie to:
    Silnik zaburtowy Volvo Penta - Moduł zapłonowy - tyrystory zamienniki... Silnik zaburtowy Volvo Penta - Moduł zapłonowy - tyrystory zamienniki...

Jest to zbudowane na trzech tyrystorach....
    Czy jest ktoś w stanie pomóc z rozpoznaniu tych tyrystorów?

Pozdrawiam.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Moderator HydePark/Samochody
    mpn103 napisał:
    Czy jest ktoś w stanie pomóc z rozpoznaniu tych tyrystorów?

Coś da się odczytać?
  • Poziom 34  
    Jeszcze mam coś takiego.
    Ktoś to kiedyś próbował już namierzyć.

• Poziom 17  
    Tutaj walczyli z podobnym problemem, tzn. poszukiwane było oznaczenie kondensatorów, a oznaczenie tyrystorów było znane.
    Jednak mimo czytelnych oznaczeń handlarze (Conrad) rozkładali ręce, że części nie do zidentyfikowania.
    Dwa miały oznaczenie: 1l285 RCA HTQ 7821, a jeden: 1l332 HTQ 7829.
    Link
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 34  
    A nie można po prostu zastosować innych tyrystorów?
    mpn103 napisał:
    A nie można po prostu zastosować innych tyrystorów?

Można, ale wypadałoby znać prąd bramki i napięcie pracy. Lepiej też rozrysować układ na normalny schemat, łatwiej będzie zrozumieć zasadę działania. Możesz podać pełny typ silnika? Bo same Volvo Penta niewiele mówi, wiem tylko że pod tą marką Volvo robi silniki przemysłowe, i w wykonaniu morskim ( spotkałem nawet w kombajnie ).
  • Poziom 39  
    Wygląda jakby były błędy...
    1 - cewka zasilająca CDI
    4 i 5 - impulsatory (patrz dalsza część)
    Tyrystor TR1, diody zenera D4, D5 i rezystor R4 to ogranicznik napięcia. Przy zbyt wysokim napięciu na kondensatorze CDI (C1) powoduje zwieranie cewki zasilającej do masy.
    Układ CDI jest niezbyt typowy, ponieważ tyrystory są włączone w szereg pomiędzy kondensatorem CDI a cewką WN. Dioda D1 zamyka obwód cewki WN.
    Najdziwniejsze jest to, że są tutaj połączone dwa tyrystory równolegle i sterowane przez prawdopodobnie dwa impulsatory, tylko że jeden z nich jest połączony poprzez rezystor R2, co moim zdaniem nie pozwala na wytworzenie iskry na świecy.
    Nie mam danych tyrystora zastosowanego w podobnym rozwiązaniu układu CDI. Moim zdaniem trzeba spróbować ze standardowym BT151.
    BANANvanDYK napisał:
    trzeba spróbować ze standardowym BT151

Też bym tak zrobił, koszta niewielkie z może się udać naprawić.
  • Moderator Samochody
    Te schematy są błędne, tak złożony układ nie ma prawa działać, sugerowanie się nimi tylko robi "wodę z mózgu"
  • Poziom 34  
    To od czego zacząć?
    mpn103 napisał:
    To od czego zacząć?

Od przerysowania schematu, wraz z układem połączeń (cewki magneta itp. )
    carrot napisał:
    Te schematy są błędne, tak złożony układ nie ma prawa działać, sugerowanie się nimi tylko robi "wodę z mózgu"

Dokładnie jak pisałem;
    ArturAVS napisał:
    Lepiej też rozrysować układ na normalny schemat, łatwiej będzie zrozumieć zasadę działania.
  • Poziom 34  
    To biorę się za robotę :)
  • Poziom 39  
    Ma prawo działać.
    Przypuszczam że drugi tyrystor służy do zablokowania iskry przy przeciwnym kierunku obrotu wału korbowego. Uzwojenie impulsatora musi być "bezmasowe" ze względu na potencjał katody tyrystora, więc oba wyprowadzenia są podłączone do bramek tyrystorów.
    W serwisówce przedstawiono uzwojenie zasilające CDI jako uzwojenie jednofazowe z odczepem pośrodku. Uważam że raczej powinno tam być uzwojenie trójfazowe połączone w gwiazdę. Zwracam uwagę że zamiana "faz" pomiędzy modułami może przyczynić się do nieprawidłowej pracy zapłonu, ew. uszkodzenia tyrystora CDI w wyniku przeciążenia. Ciekawe, ile jest par biegunów magnetycznych w kole magnesowym?
    Przy uruchamianiu modułu należy zwrócić uwagę na działanie układu ogranicznika napięcia. Na kondensatorze CDI (C1) powinno utrzymywać się stałe napięcie z zakresu 300..350V w zależności od tego, jakie diody Zenera zostały użyte.
  • Poziom 32  
    Dwa tyrystory mogą być po to żeby moduł był uniwersalny i mógł pracować na każdym cylindrze.
    Nie wiem jakie tam jest rozmieszczenie magnesów wzbudzających cewki prądowe modułu CDI.
  • Moderator Samochody
    Nie rozumiem sensu wpięcia pickup coli pomiędzy dwie bramki tyrystorów, w tym układzie co ma robić TR2 ?
    W starym Fanticu 300 z zapłonem Ducati Energia była bardzo specyficzna PC, miała dwa rdzenie, dwie cewki, dodatkowo były w niej diody, wszystko to było zrobione pod specyficzne nabiegunniki w kole magnesowym (wszystkie cewki były wewnątrz), tylko dwa nabiegunniki magnesów miały wystające zęby, PC wyzwalała iskrę tylko w momencie gdy "widziała" bieguny SN, pozostałe magnesy znosiły sem w cewkach.
    Może tu mamy do czynienia z podobnym rozwiązaniem i oglądanie samego schematu bez wiedzy jak wygląda koło magnesowe i pickup coil prowadzi na manowce
  • Poziom 34  
    Dobra Panowie, rozebrałem działający moduł.
    Naprawiany był w tamtym roku, ktoś zamiast jedego z tych tyrystorów "noname" wstawił 106M1G i działa.
    Prąd bramki to 0,2mA.

A tam każdy jest taki sam.
    Tylko że te co były, były w obudowie TO-220...
    Więcej A przenosiły niż ten mały.

Proszę powiedzieć, czy trzeba się trzymać tego prądu bramki?
    Jak wstawię tyrystora z większym prądem bramki to co się stanie?
    mpn103 napisał:
    Jak wstawię tyrystora z większym prądem bramki to co się stanie?

Może się nie "otworzyć". Spróbuj z innym o zbliżonym prądzie, najwyżej nie zadziała.
  • Poziom 34  
    Witam ponownie.
    Kompletuję elementy by złożyć taki moduł od podstaw i mam głupie pytanie.

Co robi dioda D4?
    Zamiast D5 jest zwora, więc co robi D4?

Wygląda ona tak:
  • Moderator Samochody
    Cytat:
    Co robi dioda D4?
    Zamiast D5 jest zwora, więc co robi D4?

To są połączone szeregowo diody zenera ograniczające napięcie do którego ładuje się kondensator, np 200V, może być wlutowana jedna DZ 200V i zwora lub dwie DZ 100V
  • Poziom 34  
    W jaki sposób dowiedzieć się na jakie napięcie jest ta diodą?
  • Moderator Samochody
    Nic z niej nie dasz rady odczytać po wylutowaniu ?
    Teoretycznie można by zmierzyć przy pracującym silniku, piszę teoretycznie, bo miernik cyfrowy szaleje w pobliżu działającego cdi, nawet jeśli nie jest do niego w żaden sposób podłączony
    Sprawdzić diodę zenera można "bardzo prosto" podłączając pod regulowane źródło napięcia stałego (poprzez rezystor ograniczający prąd oczywiście !), wystarczy obserwować podłączony do niej woltomierz. W tym przypadku jest to o tyle problematyczne, że potrzebujemy regulowane źródło napięcia stałego w zakresie do 300V
  • Poziom 34  
    carrot napisał:
    Nic z niej nie dasz rady odczytać po wylutowaniu ?

Z niej nic....
    Ale mam odbicie napisów z kleju pod nią, serio :D
    Już przerzuciłem w pionie dla ułatwienia.
  • Poziom 39  
    Dopasuj jedną lub dwie diody o łącznym napięciu Zenera rzędu 200 - 350V.
  • Poziom 1  
    witam
    wlasnie zaczalem grzebac przy takim sprzecie i mam ten sam problem, na jednym cylindrze brak iskry, okazuje sie ze uszkodzony modul, ktos naprawia takie rzeczy?

Dodano po 3 [minuty]:

ewentualnie z czego mozna podstawic modul, aby zadzialalo? (wiem ze robia ludzie uniwersalne elektroniczne moduly zaplonowe), czy to zadziala?