Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Navitas 65-W GaNFast wybrana dla Xiaomi Mi 10 Pro

ghost666 26 Lut 2020 10:32 495 5
  • Ładowarka Navitas 65-W GaNFast wybrana dla Xiaomi Mi 10 Pro
    Firma Navitas Semiconductor poinformowała wraz z Xiaomi, że jego technologia ładowania GaNFast została przyjęta przez Xiaomi dla jej flagowego smartfona Mi 10 Pro. Ogłoszenie zostało podane podczas konferencji prasowej Xiaomi 13 lutego, przez prezesa i dyrektora generalnego Xiaomi Lei Jun. Układy zasilania GaNFast wykorzystują azotek galu (GaN), nowy materiał półprzewodnikowy, który może działać do 100 razy szybciej niż krzem (Si) w układach mocy, więc ładowanie Mi 10 Pro od 0% do 100% zajmuje tylko 45 minut.

"GaN jako nowy materiał półprzewodnikowy przyniósł niewyobrażalne efekty w ładowarkach" powiedział Jun. "Dzięki niemu ładowarka staje się wyjątkowo mała, a sprawność ładowania wyjątkowo wysoka. Ładowarka GaN o mocy 65 W jest teraz o połowę mniejsza niż tradycyjna ładowarka o takiej samej mocy, która jest obecnie standardem w Xiaomi 10 Pro" zachęca konsumentów i fanów Mi Jun. Firma sugeruje klientom zwrócenia uwagi na nową technologię azotku galu i zmianę technologii ładowania na nowocześniejszą.

Xiaomi zainwestowało wcześniej w firmę Navitas Semiconductor, aby położyć podwaliny pod tę współpracę. Strategia Xiaomi polega na ustanawianiu partnerstw na rynkach wyższego i niższego szczebla w łańcuchu branżowym, poprzez inwestycje kapitałowe, przy jednoczesnym uwzględnieniu podwójnych korzyści z inwestycji i wspólnego biznesu. Dzięki tej współpracy Navitas Semiconductor jest także w stanie poszerzyć swoje kanały sprzedaży. Jest to dowód na wsparcie Xiaomi dla spółdzielczych przedsiębiorstw, promowanie ulepszeń i napędzanie innowacji. Ich kulminacją jest prezentacja Xiaomi Mi 10 Pro z ładowarką GaNFast.

Gene Sheridan, CEO firmy Navitas Semiconductor, komentuje: "Bardzo się cieszę z otwartej postawy Xiaomi wobec nowych materiałów i nowych technologii. Od samego początku Navitas koncentruje się na zastosowaniu technologii i innowacjach materiałów GaN. Układy mocy GaNFast są monolityczną integracją FET, sterownika i sterującej nim logiki. (Urządzenia te - przyp. red.) osiągają wyjątkowo małe rozmiary i wysoką sprawność. Dla producentów, którzy chcą przodować w dziedzinie technologii ładowania, GaNFast zapewnia wysoką sprawność i możliwość wyróżnienia swoich produktów".

Yingjie Zha, dyrektor generalny Navitas Semiconductor China, dodał: "Pojemność baterii smartfonów, tabletów i laptopów rośnie, a konsumenci chętnie korzystają z szybszego ładowania. Technologia GaNFast ma wiele zalet: mały rozmiar, niska waga i wysoka sprawnoś, co czyni ją niezwykle atrakcyjną. Technologia GaNFast zapewnia branży małą, wydajną ładowarkę, która może szybko ładować produkty elektroniczne, takie jak telefony komórkowe i laptopy".

Ładowarka GaN wykorzystuje układy scalone NVN115 i NV6117 GaNFast firmy Navitas, które są zoptymalizowane pod kątem topologii o wysokiej częstotliwości pracy i miękkim przełączaniu. Monolityczna integracja tranzystorów, sterowników i układów logicznych zapewnia bardzo mały i łatwy w użyciu moduł przetwornicy z wejściem i wyjściem sterowanym cyfrowo. Korzystając z GaNFast, ładowarka Xiaomi ma wymiary jedynie 56,3 mm × 30,8 mm × 30,8 mm, czyli o połowę mniej niż standardowe urządzenia tego typu.

Źródło: https://www.eeweb.com/profile/eeweb/news/navitass-65-w-ganfast-charger-solution-chosen-by-xiaomi-for-mi-10-pro

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 napisał 9651 postów o ocenie 7744, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
    marci4
    Poziom 30  
    Jak długo bateria wytrzyma traktowanie taką 65W ładowarką? :shocked!: :shocked!:
    szeryf3
    Poziom 20  
    Pamiętam jak ładowało się telefon prawie połowę nocy, aby na rano był naładowany. Teraz ładuje się dwie godziny, ale 45 minut to już będzie moc. Fajnie, że zmniejszają się gabaryty ładowarek.
    Faktycznie co z wytrzymałością akumulatora.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Nie jestem specjalistą w zakresu baterii, ale wydaje mi się, że takie zwiększenie prądu ładowania nie powinno wyraźnie zmienić żywotności takiego ogniwa - w urządzeniach, które mogą być tak szybko ładowane (np. samochodach elektrycznych) stosuje się ogniwa, które wytrzymują podwyższony prąd ładowania, szczególnie, że ogniwa litowe same z siebie mają dosyć wysoki prąd ładowania. Żeby naładować ogniwa w 45 minut potrzeba prądu 1,33C, gdzie nominalny prąd ładowania typowego Li-iona to od 0,8C do 1C - więc niewiele mniej ;).
    marci4
    Poziom 30  
    ghost666 napisał:
    (np. samochodach elektrycznych) stosuje się ogniwa, które wytrzymują podwyższony prąd ładowania

Ale w EV są one aktywnie chłodzone - najbardziej obawiam się o ciepło bo Li-Ion go nie lubią.
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Najczęściej jest tak, iż bateria jest ładowania wyższym prądem przez okres, dopóki nie osiągnie jakiejś zadanej bezpiecznej temperatury.
    Potem prąd ten spada, w efekcie na początku ogniwo bardzo szybko zyskuje na ładunku, ale pod koniec czas ten zaczyna się wydłużać.

Druga sprawa, to żywotność określona jest na te 2-3 lata, w sumie większość osób i tak po takim czasie zmienia telefon, więc nie specjalnie zauważa spadku pojemności ogniwa.

Druga sprawa to temperatura złącza USB-C, raster jest tak gęsty a prądy na tyle wysokie, iż przy słabym styku (spowodowanym np. zanieczyszczeniem złącza) energia wytracana łączeniu jest tak duża, iż może się zapalić.
    Obecnie wprowadza się zabezpieczenia które monitorują temperaturę złącza i w razie przekroczenia wartości krytycznej odłączają układ.