Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samodzielny montaż fotowoltaiki

26 Lut 2020 16:56 3879 34
  • Poziom 9  
    Witam
    Chce zamontować sam panele fotowoltaiczne na gruncie, zakupuje je na siebie na rachunek ale:
    - przy dotacji mój prąd 5000zl jest wpis że można samemu jak się ma umiejętności i uprawnienia (jakie) czy się to tyczy odbioru przez elektryka?
    - Jak sprawa wygląda z gwarancją np na falownik gdyż sam to zamontowałem a jak tam nawalił.

Ktoś już z was sam montował i jak sprawa wygląda z mój prąd? Problemy są, co .
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam

W dokumentacji dotacji zaznaczasz że sam montujesz i tyle

Gwarancja na falownik zależy of firmy. Na ogól pisze coś w stylu "montaż przez osobę uprawnioną"

Kogoś z uprawnieniami E potrzebujesz do papierków z ZE.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Montujesz i już. Uprawnienia nie były potrzebne.
  • Poziom 41  
    Jan_Werbinski napisał:
    Montujesz i już. Uprawnienia nie były potrzebne.

Jakie dokumenty do wniosku o dopłatę “Mój Prąd”?

Wymogiem przyznania dotacji będzie spełnienie warunków programu oraz przedstawienie stosownej dokumentacji:

kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
    dowodu zapłaty faktury/Oświadczenie o dokonanej zapłacie
    zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy w którym go zainstalowano
    klauzulę informacyjną dla wnioskodawców Programu priorytetowego „Mój Prąd”.
  • Poziom 9  
    "kopia faktury za dostawę i montaż instalacji"
    No właśnie oto mi chodzi o fakturę za montaż,. Jeśli sam zakupie i zamontuje to przecież nie mam faktury za montaż? Czy z tym są problemy..
  • Poziom 15  
    Na pewno to jak masz faktury na siebie i jesteś właścicielem działki to odliczasz 18% z pitu . jak masz faktury z 2019 roku to w rozliczeniu w tym roku sobie to odliczasz (panele , inwerter i oprzyrządowanie do tego ) . A jak masz faktury z tego roku to odliczysz dopiero w przyszłym roku .
  • Poziom 9  
    leonada napisał:
    Na pewno to jak masz faktury na siebie i jesteś właścicielem działki to odliczasz 18% z pitu . jak masz faktury z 2019 roku to w rozliczeniu w tym roku sobie to odliczasz (panele , inwerter i oprzyrządowanie do tego ) . A jak masz faktury z tego roku to odliczysz dopiero w przyszłym roku .

Mówimy o dofinansowaniu mój prąd 5000zl, a że od rocznego sobie odliczę to wiem
  • Poziom 27  
    Jak montujesz sam (mając stosowne uprawnienia) to razem FV z zakupu materiałów na instalację wypełniasz i składasz jeszcze oświadczenie o samodzielnym montażu (załącznik 4) oraz we wniosku zaznaczasz to w pkt. 36. (odpowiedź 10 na https://mojprad.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/).

karolak napisał:

wymogiem przyznania dotacji będzie spełnienie warunków programu oraz przedstawienie stosownej dokumentacji:

kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”

W ramach drugiego naboru wniosków powyższy dopisek na fakturze nie jest potrzebny (odpowiedź 27 na https://mojprad.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/).
  • Poziom 33  
    jx123jx napisał:
    No właśnie oto mi chodzi o fakturę za montaż,. Jeśli sam zakupie i zamontuje to przecież nie mam faktury za montaż? Czy z tym są problemy..

Być może możesz wystawić fakturę na samego siebie. Kiedyś były faktury wewnętrzne i takie coś było możliwe. Teraz to nie wiem.
  • Poziom 24  
    Jan_Werbinski napisał:
    jx123jx napisał:

Być może możesz wystawić fakturę na samego siebie. Kiedyś były faktury wewnętrzne i takie coś było możliwe. Teraz to nie wiem.

Nie może sam sobie wystawić faktury
  • Poziom 27  
    Jeżeli sam robi instalację i ma do tego stosowne uprawnienia to nie musi mieć faktury za montaż - tylko za podzespoły - pisałem już o tym w powyższym poście podając odpowiednie źródła (linki).
  • Poziom 9  
    comer3 napisał:
    Jeżeli sam robi instalację i ma do tego stosowne uprawnienia to nie musi mieć faktury za montaż - tylko za podzespoły - pisałem już o tym w powyższym poście podając odpowiednie źródła (linki).

Comer3 mnie Ciągle interesuje co oznacza
    "ma do tego stosowne uprawnienia"

-Jak jestem złota rączka i sam to poskładam (Nie mam żadnych uprawnień sep, nie jestem elektrykiem, itp itd.), mam znajomego elektryka i mi to podepnie do sieci, wypisze odpowiednie pismo podłączenia i że ma On uprawnienia E i sep, do energetyki to czy wszystko będzie w porządku czy będą się czepiali.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam,

Jeśli chodzi tylko o zgłoszenie instalacji do ZE to powinno być w porządku - we wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci to Twój znajomy z uprawnieniami wypełni punkt "Oświadczenie instalatora mikroinstalacji".

Ale jeśli chodzi o dofinansowane z programu "Mój prąd" to Twój znajomy musi również wystawić Ci fakturę za montaż - tylko wtedy będą spełnione warunki programu.
    Więc jeśli robisz instalację samodzielnie i chcesz ubiegać się o dofinansowanie z "Mój prąd" (II nabór wniosków) to trzeba:
    - być stroną umowy z OSD (umowa z ZE ma być na Twoje dane);
    - mieć faktury na zakup podzespołów do instalacji z jednoznacznym zapisem na FV, że są to podzespoły na twoją instalację (FV wystawiona na twoje dane, adres, zapisane uwagi na co są te podzespoły, itp.);
    - wypełnić wniosek + trochę innych papierów + oświadczenie o samodzielnym montażu (załącznik 4 - tutaj może być potrzebna kopia Twoich uprawnień do wglądu dla nfosigw);

Czyli tylko właściciel umowy z ZE, który robił instalacje samodzielnie posiadając do tego uprawnienia (E / D / OZE / budowlane) może ubiegać się o dofinansowanie. W każdym innym przypadku trzeba oprócz FV za podzespoły instalacji mieć również FV za montaż.

Takie informacje dostałem od doradcy energetycznego z nfosigw.gov.pl bo również pytałem o warunki przyznania dofinansowania dla instalacji robionej samodzielnie.
  • Poziom 9  
    comer3 napisał:
    Witam,

Jeśli chodzi tylko o zgłoszenie instalacji do ZE to powinno być w porządku - we wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci to Twój znajomy z uprawnieniami wypełni punkt "Oświadczenie instalatora mikroinstalacji".

Ale jeśli chodzi o dofinansowane z programu "Mój prąd" to Twój znajomy musi również wystawić Ci fakturę za montaż - tylko wtedy będą spełnione warunki programu.
    Więc jeśli robisz instalację samodzielnie i chcesz ubiegać się o dofinansowanie z "Mój prąd" (II nabór wniosków) to trzeba:
    - mieć faktury na zakup podzespołów do instalacji z jednoznacznym zapisem na FV, że są to podzespoły na twoją instalację (FV wystawiona na twoje dane, adres, zapisane uwagi na co są te podzespoły, itp.);
    - wypełnić wniosek + trochę innych papierów + oświadczenie o samodzielnym montażu (załącznik 4 - tutaj może być potrzebna kopia Twoich uprawnień do wglądu dla nfosigw);

Czyli tylko właściciel umowy z ZE, który robił instalacje samodzielnie posiadając do tego uprawnienia (E / D / OZE / budowlane) może ubiegać się o dofinansowanie. W każdym innym przypadku trzeba oprócz FV za podzespoły instalacji mieć również FV za montaż.

Takie informacje dostałem od doradcy energetycznego z nfosigw.gov.pl bo również pytałem o warunki przyznania dofinansowania dla instalacji robionej samodzielnie.

A miało być tak pięknie.. Znów trzeba zapłacić firmie..
  • Poziom 41  
    Odwróce to biadolenie🤔 można minusowac 😆
    Wszędzie dotacje darmowe gratisy
    Zgadnijcie z czyich to pieniędzy
    Zabierają 100 dają jakieś naście % a ludzie z wywieszonym ozorem się slinia😥
  • Poziom 24  
    jx123jx napisał:
    comer3 napisał:
    Witam,

Policzyłeś że ekonomicznie opłaca się zakupić potrzebne materiały z 23% VAT, i wykonując samodzielnie się narobić, niż poszukać i zlecić to miejscowej firmie z cenami konkurencyjnymi, policzą to z VATem 8% i cenowo będzie porównywalnie, chyba że chcesz mieć też satysfakcję że własnymi "ręcami zrobione"
  • Poziom 15  
    I tak taniej wyjdzie zrobić samemu . Jak policzysz materiały to wyjdzie ci suma xxx . A jak o tej samej wielkości instalacje zapytasz firmy to poda ci cenę około 100% wyższą czyli 2xxx . Jednym słowem robocizna przez firmę to koszt instalacji dwukrotny . Więc moim zdaniem nieopłacalny . Taniej zrobić samemu i zapłacić 23% wat . Pytałem sie firmy o koszt instalacji którą z kolegą sami zrobiliśmy . Materiał wyniósł nas 13 tyś przy instalacji inwerter growatt 9000 i panele 16 sztuk 310W plus stalowy niski stelarz i okablowanie plus zabezpieczenia . Firma za to wyceniła na 25 tyś oczywiście z 8% wat . Paneli na razie tyle bo takie fundusze tylko do dyspozycji . W późniejszym terminie paneli sie dołoży . Wycena firmy była prz tej mocy paneli tj około 5 kW . Dodam że była to jedna z tańszych firm .
  • Poziom 41  
    Tylko parę drobiazgow 🤔
    Uprawnienia
    Umiejętności
    Gwarancja
    Nic nie interesuje właściciela ( oczywiście mówimy o solidnej firmie) to problem monterow
    Ale nie każdy moze byc bohaterem w swej kwaterze 😃
  • Poziom 10  
    Gwarancje ma z paragonu .
    Każdy gdzieś zarabia,ale jak się chce samemu coś zrobić to szacunek.
    Zostanie mu np: na łazienkę i tam firma zarobi. ;) .
    Gdyby panele były na dachu też bym zawołał firmę ,a na ziemi sam sobie zrobiłem wszystko . Oczywiście jeżeli będę podłączał do sieci zarobi elektryk .
    Na razie opcja grzania wody .
  • Poziom 24  
    Jakbym nie liczył to za 13tyś brutto nie miałbym zadnej szansy zakupić materiału który wymieniłeś, przynajmniej tu na miejscu w południowej części Polski
    biorąc pod uwagę:16 paneli Delta po 400, growatt 4100 i ochronniki klasy1+2, po 1szt. AC i DC to netto wychodzi 11tyś. a z pod. VAT to 13500
    a przecież jeszcze potrzebna konstrukcja, jakieś przewody, pręty uziemiające i jeszcze inne i myślę że te potrzebne mat. wyniosą ok 16 -17tyś i własna praca też przecież kosztuje a ceny firm montujących oprócz dachów z dachówki ceramicznej z tymi wymienionymi wyżej podstawowymi mat. to średnio 4 - 4,5 więc na gotowo wyjdzie te 20 - 22,5 ze zgłoszeniem i z fakturą.
    Jednak samemu trochę taniej
  • Poziom 9  
    theo33 napisał:
    jx123jx napisał:
    comer3 napisał:
    Witam,

Policzyłeś że ekonomicznie opłaca się zakupić potrzebne materiały z 23% VAT, i wykonując samodzielnie się narobić, niż poszukać i zlecić to miejscowej firmie z cenami konkurencyjnymi, policzą to z VATem 8% i cenowo będzie porównywalnie, chyba że chcesz mieć też satysfakcję że własnymi "ręcami zrobione"

Jak sam zrobię wyjdzie mi całość 19000 firma wyceniła mi na 26500. Ale jeśli sam zrobię i nie dostanę dofinansowania 5000 to mi się nie opłaca samemu robić. Bo każdy ma inne zdanie na temat czy musi być fvat za montaż czy nie. Jeśli samemu robię.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Za montaż faktury być nie musi, przedstawiasz f. za zakupione mat. i jeżeli suma przekroczy 10tyś to do 50% czyli 5 powinieneś otrzymać.
    Składasz oświadczenie o samodzielnym montażu, kwalifikacji czy też uprawnień nie przedstawiasz, w oświadczeniu nic o tym niema , sprawdź zresztą sam na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Kolego jx123jx napisz zapytanie bezpośrednio do doradcy energetycznego - dane są na stronie nfosigw.gov.pl. Opisz w nim dokładnie swoją sprawę. Ja przytoczyłem odpowiedzi, które dostałem pytając w podobnej kwestii (różnica jest taka że ja min. posiadam uprawnienia SEP/OZE ale nie jestem jeszcze stroną umowy z OSD). Napisałem chyba ze trzy maile w mojej sprawie do różnych osób (doradców) - odpowiedzi były w miarę zbieżne, a każdy mail kończył się zdaniem:
    "Wszelkie wątpliwości odnoszące się do interpretacji postanowień Regulaminu Programu rozstrzyga NFOŚiGW."

Tak, że aby później nie pluć sobie w brodę, że my coś inaczej interpretujemy niż nfośigw to dobrze się wcześniej dopytać u źródła skoro jest taka możliwość.
  • Poziom 19  
    Koledzy czy sprawdzaliście odliczenia od podatku instalacji solarnych za 2019 rok? Patrzyłem w programie Pity elfin i nie ma tam takiej pozycji, chyba mają błąd w programie. W ubiegłym roku rozbudowałem instalację, ale umowę z zakładem energetycznym mam wcześniejszą. Czy wystarczy wpisać w picie O koszt z faktury urządzeń solanych i o taką kwotę pomniejszyć dochód? Oczywiście montaż samodzielny z uprawnieniami SEP.
  • Poziom 15  
    Do pitu niema znaczenia czy montowałeś sam czy nie i czy masz uprawnienia czy nie . Potrzebne faktury na nazwisko właściciela działki . Miałem faktury na panele , kable i inwerter z 2019 roku . Żona nam rozliczała na picie zero . Rubryka B punkt 6 wpisujesz łączną kwote z faktur .
  • Poziom 9  
    comer3 napisał:
    Kolego jx123jx napisz zapytanie bezpośrednio do doradcy energetycznego - dane są na stronie nfosigw.gov.pl. Opisz w nim dokładnie swoją sprawę. Ja przytoczyłem odpowiedzi, które dostałem pytając w podobnej kwestii (różnica jest taka że ja min. posiadam uprawnienia SEP/OZE ale nie jestem jeszcze stroną umowy z OSD). Napisałem chyba ze trzy maile w mojej sprawie do różnych osób (doradców) - odpowiedzi były w miarę zbieżne, a każdy mail kończył się zdaniem:
    "Wszelkie wątpliwości odnoszące się do interpretacji postanowień Regulaminu Programu rozstrzyga NFOŚiGW."

Tak, że aby później nie pluć sobie w brodę, że my coś inaczej interpretujemy niż nfośigw to dobrze się wcześniej dopytać u źródła skoro jest taka możliwość.

Posłałem moje zapytanie i otrzymałem odpowiedź :)

Dzień dobry,

W programie dopuszczone są dwa warianty zamontowania instalacji:

· Montaż przez podmiot trzeci (firmę) – w takim wypadku załącznikiem do wniosku jest kopia faktury za montaż

· Montaż samodzielny – wykonany przez Wnioskodawcę (zgodnie z oświadczeniem) co oznacza, że osoba, która składa wniosek, wcześniej całość montażu (w tym elektrykę) wykonała samodzielnie, ponieważ posiada odpowiednie uprawnienia. Dzięki temu Operator będzie mógł przyłączyć instalację do sieci

Opisany przez Pana przypadek to nie montaż samodzielny.

O wymagane uprawnienia należy pytać Operatora Sieci Dystrybucyjnej, w przypadku samodzielnego montażu, do wniosku, dodatkowo, dołącza się tylko oświadczenie.
  • Poziom 12  
    Najlepiej nawiązać współpracę z elektrykiem z uprawnieniami i co ważne znającą się na PV. Może Pan samodzielnie wykonać instalację, ale elektryk powinien dozorować wykonanie, zrobić odpowiednie pomiary i wystąpić z wnioskiem o przyłączenie mikroinstalacji do OSD. Jakie uprawnienia powinna mieć osoba wykonująca instalację jest opisane np. tutaj : https://fotowoltaika-energia-sloneczna.pl/kto-moze-montowac-fotowoltaike/
  • Poziom 22  
    Witam

Sorry, że odgrzewam trochę temat, ale wg tego co przeczytałem nigdzie nikt nie wymaga żadnych uprawnień, aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach "Mój prąd" - stan na 08.08.2020r.
    Jedyne uprawnienia jakie będą potrzebne to takie, aby elektrownia wymieniła ci licznik na dwukierunkowy, czyli jeśli takich uprawnień nie masz musisz wezwać elektryka, aby ci wszystko sprawdził i odebrał
  • Poziom 33  
    Citek napisał:
    Witam

Sorry, że odgrzewam trochę temat, ale wg tego co przeczytałem nigdzie nikt nie wymaga żadnych uprawnień, aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach "Mój prąd" - stan na 08.08.2020r.
    Jedyne uprawnienia jakie będą potrzebne to takie, aby elektrownia wymieniła ci licznik na dwukierunkowy, czyli jeśli takich uprawnień nie masz musisz wezwać elektryka, aby ci wszystko sprawdził i odebrał

Też nie. Elektrownia wymienia licznik przysyłając swojego elektryka. Zdarza się, np u mnie że to ja wymieniam licznik a elektryk tylko sprawdza i plombuje. Nie potrzebujesz żadnych uprawnień.
  • Poziom 12  
    UPRAWNIENIA - są potrzebne by ZE "odebrał" instalację !!! Jak nie mamy zgłoszenia do ZE to NIE otrzymamy dofonansowania.
    Aby ZE wymienił licznik musimy dokonać zgłoszenia - a by to zrobić MUSIMY mieć uprawnienia.
    GWARANCJA - przykładowo Fronius wymaga by instalator / serwisant przeszedł ich szkolenie, TAK, wiem, że się nie pytają o szkolenie jak zgłaszamy falownik na gwarancję, ALE zawsze mogą.

Montaż - nie jest prosty, zwłaszcza w przypadku konstrukcji - zbyt wiele razy widziałem "amatorski" montaż kończący się przeciekami dachu, problemami z elektryką.

Tak więc poważnie bym się zastanowił czy warto.