Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mega sztywna frezarka cnc kolumnowa.

down 27 Lut 2020 00:44 966 5
  • Witam serdecznie drodzy forumowicze.
    Postanowiłem założyć nowy, bogaty w fotorelacje projekt.

Buduje frezarkę tak jak w temacie.

Założenia:

- rycie metalu głównie alu, lecz i stalowe wióry muszą lecieć.
    - pole robocze 320x220 mm.
    - wymiary stołu 510x220 mm.
    - kolumna jako jednolity odlew z epoxypiochu zbrojonego prętami stalowymi.
    - szyny profilowane 15 mm docelowo, lecz na razie będą wałki bo akurat mam, a kiedyś się zamieni.
    - napędy full kulowe dla wszystkich osi.
    - silniki krokowe 3,2 NM z przekładnią replikującą dla 2 razy szybszej pracy.
    - elektronika... hmmm, no właśnie...
    - wrzeciono i jego sterowanie to będzie własna konstrukcja.

Otóż o ile znam się dobrze na mechanice, obróbce konwencjonalnej itd, to z tą elektroniką troszkę lipa, więc będę wdzięczny za jakieś porady, aczkolwiek samo podłączenie raczej nie sprawi mi problemu, to w sumie nie wiem co będzie potrzebne.
    Na razie na liście są:

- silniki
    - sterowniki silników
    - zasilacz
    - jakaś płyta główna

Jeśli coś pominąłem to proszę o podpowiedzi co jeszcze i jak to w ogóle działa?
    Jakie oprogramowanie?
    Skąd je wziąć?
    A może coś doradzicie sprawdzonego?

Mam maszyny konwencjonalne takie "na korbki".
    Z cnc raczej niewiele miałem do tej pory do czynienia.

Na oku mam taki zestaw jak na razie.
    https://www.amazon.de/dp/B07HBDXGZ9/ref=pd_sb...7HVK82ZXZD2&psc=1&refRID=57H2265X37HVK82ZXZD2

Dodam jeszcze, że projekt powinien pójść dość szybko ponieważ będzie finansowany z marszu bez długich etapów związanych z brakiem kasy.

Dodano po 6 [minuty]:

Tyle na dziś projektu wyrzeźbiłem.

Części już pozamawiane więc zaczną przychodzić po niedzieli.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    down
    Poziom 17  
    down napisał 262 postów o ocenie 48, pomógł 25 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2019 roku.
    VaM VampirE
    Poziom 17  
    Z elektroniką to w sumie dowolnie, chińskie płytki BOB pod LPT, cuda pod grbl, estlcam, na arduino, LinuxCNC na chińskich płytkach LPT, albo LinuxCNC po ethernecie na kartach Mesa, można też Centroid Acorn i tak można ciągnąć do upadłego.

Jest tego pełno i wszystko działa, jak chcesz łatwo, szybko i tanio to arduinowe, jak do tego z miarę dobrze to Acorn, jak chcesz coś totalnie wypasionego (jak na DIY) to Mesa 7i96, albo Mesa 7i92 + jakaś płytka BOB.
    7i92 jest o tyle prostsza że ma natywny konfigurator, do 96 trzeba postarać.

Silniki zwłaszcza krokowe to też temat rzeka, od chińskich sterowniczków, przez gecko, po zintegrowane sterowniki na 3 osie, czy serwa krokowe, gdzie dodatkowo jest enkoder.
    Jest jeszcze opcja na zwykłe używane serwa AC, w okolicach 1000zł można jeden zestaw upolować.
    Są też serwa DC, czasami idzie wyrwać je w dobrej kasie.

Mechanika to jak dla mnie 90% roboty i kosztów.
    Jak będziesz miał wszystkie osie, skręcone, równoległe i ogarnięte mechanicznie to sam elektronika i silniki to będzie taki finał.
    down
    Poziom 17  
    Budżet na sterowanie to 1400zł.
    I chyba wybiorę linuxa cnc i jakaś płyta lpt, tylko jaka, a dodam, że chce mieć magazyn narzędzi w przyszłości.
    O serwach nie ma mowy bo to przerost formy nad treścią i są za drogie.
    Pozostaje jeszcze temat zasilania, bo czym to zasilać.
    Transformator czy jakaś przetwornica.

Zrobiłem dziś trochę projektu.
    Na rysunku są wałki podparte bo akurat posiadam trochę tego szajsu i w pierwsze wersji prototypu będą, a później się zmieni.

Dodano po 53 [sekundy]:

VaM VampirE
    Poziom 17  
    Niestety tu nie pomogę, z krokowców nie korzystałem, tylko serwa AC/DC.
    Co do sterowników też u mnie raczej albo mesa, albo dedykowane kontrolery.

Co do zasilania to bez znaczenia, zarówno trafa jak i impulsowe się sprawdzają, latami pracują.
    No może bardziej niezawodny był by klasyczny układ z trafem, ostatnio mi strzelił 100 W zasilacz impulsowy 24 V Omrona, ale cóż, miał swoje lata. Miałem też zapasowy na półce, więc nawet nie rozkręcałem, szybka przekładka i tyle.

Magazyn to wrzeciono ATC, sprężone powietrze, uchwyty narzędzi i solidne koszty bo nawet chińczyki to chyba jakie 5000 zł za samo wrzeciono.
    Magazyn może być nawet na brzegu stołu, w formie listwy, jak ma być karuzela to już większa impreza, zwłaszcza w takim układzie frezarki. Co generuje jeszcze większe koszty.

Nic co mogłem to powiedziałem, będę obserwował wątek.
    down
    Poziom 17  
    Wrzeciono to będę robił swój system własny autorski z wymianą narzędzi.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Właśnie przyszły prezenty od św mikołaja.
    Frezowane amelinium, profile i różne ciekawostki, ale to jeszcze nie wszystko.

Dodano po 2 [minuty]:

Na weekend pierwsze postępy z prac.
    Juarez del Gado
    Poziom 9  
    Kolega ma na myśli własną konstrukcję wrzeciona czy bazowanie na istniejącym już fundamencie?
    I o jakich mocach docelowych wrzeciona mówimy?

Elektrowrzeciono czy wrzeciono+silnik?