Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kabla RS232 siemens s40

28 Wrz 2005 02:53 66148 20
  • Poziom 17  
    Witam!
    Mam pytanie. Do standardowych projektów wykorzystujących złącze rs232 (połączenie przez hiperterminal i np. wysyłanie i odbieranie znaków) potrzebuję kabla rs232 1-1 ???
    Gdzie mogę znaleźć schemat takiego kabla bo wszędzie tylko null-modem pokazują???
  • SterControlSterControl
  • Poziom 33  
    Poprzedni post to tylko schemat " przedluzacza " np. myszy.
    Zajrzyj na ta strone: http://www.lammertbies.nl/comm/cable/RS-232.html
    Strona jest po angielsku ale tlumaczyc nie bede.
    I tak wielka cierpliwosc dzisiaj mam. Na przycisk "szukaj" nawet nie zwrociles uwagi a Elektroda jest naprawde kopalnia wiedzy tylko trzeba umiec to wykorzystac.
  • Poziom 17  
    Dzięki za pomoc ale....

beatom napisał:
    Na przycisk "szukaj" nawet nie zwrociles uwagi a Elektroda jest naprawde kopalnia wiedzy tylko trzeba umiec to wykorzystac.

...na przycisk SZUKAJ zwróciłem uwagę. Spędziłem ze 2 godziny nad szukaniem tego i wszędzie widziałem tylko kable null-modem.

Na tej stronie co podałeś też byłem i w dalszym ciągu nie wydzę tam schematu kabla 1-1. Czy to po prostu ma być kabel 9-żyłowy i wszystkie piny sobie odpowiadające ze sobą połączone?? Co z masą, która jest chyba na metalowej obudowie wtyku?
  • SterControlSterControl
  • Poziom 15  
    Witam

Masa jest na pinie 5, natomiast do obudowy zlacza ma byc przylutowany ekran kabla.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    bartek_zet napisał:
    Na tej stronie co podałeś też byłem i w dalszym ciągu nie wydzę tam schematu kabla 1-1. Czy to po prostu ma być kabel 9-żyłowy i wszystkie piny sobie odpowiadające ze sobą połączone??
    To chyba samo się przez sie tłumaczy jeden pin-do jednego (tego samego w drugiej wtyczce).
  • Poziom 17  
    PePe996 napisał:
    Masa jest na pinie 5, natomiast do obudowy zlacza ma byc przylutowany ekran kabla.

Czy to znaczy że potrzebuję kabel 9 żyłowy + oplot??? Bo jak kupowałem w elektronicznym zestaw cały (znaczy się wtyczki obudowy i kabel) to dostałem kabelek "HANSSEN H.Q. CABLE 9" który ma 8 żył a oplot stanowi dziewiątą.
  • Poziom 12  
    Jeśli chodzi o kabel 1-1 a masz 8 żył to pomiń styk 9 "RI" bo to sygnał "dzwonka" już dawno nie używany a ekran połącz z 5 i metalową obudową.
    Natomist chyba i tak idziesz nie w tą stronę bo większość połączeń właśnie potrzebuje kabla null-modem.
    Możesz spróbować z jednym i drugim nic się nie stanie. Port RS232 jest dobrze zabezpieczony.
  • Poziom 17  
    maya30 napisał:
    Natomist chyba i tak idziesz nie w tą stronę bo większość połączeń właśnie potrzebuje kabla null-modem.

Aha. No ale to i tak ma być kabel do moich projektów więc może być 1-1 :)
  • Poziom 17  
    Zastanawiałem się nad tym kablem null-modem.
    Chcę zrobić jakiś projekt na procku, który podłączany będzie do kompa. Czy w takiej sytuacji kabel null-modem jest lepszy? (wymagany?)
  • Poziom 19  
    Do podlaczenia mikroklocka poprzez UART do PC potrzebujesz tylko 3 kabli RX (odbior), TX (nadawanie), GROUND (wspolna masa). W programatorach Atmela (AVR) stosowany jest kabel typu "przedluzacz" czyli 1-1 i ja taki stosuje w moich projektach, bo dzieki temu mam tylko jeden typ kabla wychodzacy na biurko zza komputera.
    Chociaz spotkalem sie ze zdaniem ze Atmel wylamal sie ze standardu i ze normalnie uzywa sie kabla null-modem. Z tym ze w praktyce nie ma to zadnego znaczenia jakiego typu kabla uzywasz byleby mial conajmniej 2 zyly sygnalowe (pin 2 i 3) oraz mase (pin 5).

Fajniejsza sprawa jest transmisja po USB, www.ftdichip.com produkuja fajne konwertery ft232r, niestety kosztuja one 18 zloty (przynajmniej ja za tyle kupowalem). Dzieki sterownikowi wirtualnego portu mozna takiego polaczenia uzywac jako dodatkowy port COM.
  • Poziom 17  
    Dzięki za odpowiedź:)

To USB to również dobry pomysł.
    Tylko w jaki sposób się później przez to łączy? Hiperterminalem można tak jak w RSie??
  • Poziom 19  
    Po podlaczeniu urzadzenia komputer wykrywa je automatycznie na porcie USB, i prosi o podanie sterownikow. Producent udostepnia 2 rodzaje sterownikow pod systemy microsoftu: wirtualny port COM oraz normalne sterowniki USB. Ja uzylem wirtualnego portu. Instalacja przebiegla bez zadnych problemow i od po chwili pojawil mi sie w systemie COM3. Teraz normalnie kazdy program ktory uzywa COM widzi ten port.
    Ja zrobilem sobie prosta przejsciowke USB->COM i teraz podlaczam przez to np. programator JTAG lub AVRISP i wszystko dziala bez problemu (program nawet nie wie ze to USB). Podobnie mozna otworzyc ten port w hiperterminalu, ustalic parametry transmisji i szybkosc. Wszystko dziala jakgdyby byl to zwykly COM. Fajna sprawa ;]
  • Poziom 14  
    Nie wiem po co dyskusja NULL czy 1-1. Przeciez nawet w tym linku, ktory byl w ktoryms momencie wklejony, jest dokladnie przedstawione ze kabel 1-1 to NULL bez handshake'a.

Mam natomiast inne pytanie - czy ekran jest w przypadku RS232 niezbedny?
  • Poziom 17  
    kuch_arc napisał:
    czy ekran jest w przypadku RS232 niezbedny?

Niezbędny nie, ale w trudnych, zaszumionych warunkach może być lepszy ekranowany.
  • Poziom 2  
    Witam. Bardzo bym prosił o jakiś wyraźny schemacik kabla rs232 żeńsko-męskiego, ponieważ takowy potrzebuje aby połączyć kompa z tunerem Pioneer 1530.
  • Poziom 38  
    Podpowiedź
    -żeński - Wchodzi coś w środek
    -męski - wchodzi w coś
    I to powinno wystarczyć :D :D :D
  • Poziom 2  
    Zbych034 napisał:
    Podpowiedź
    -żeński - Wchodzi coś w środek
    -męski - wchodzi w coś
    I to powinno wystarczyć :D :D :D

Nie wiele mi to mówi..... Ja to jak krowa na granicy trzeba za rączkę, i pokazać czarno na białym...

Jak masz schemacik to bardzo proszę zapodaj go tutaj.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    omg ludzie co z wami jest? do wszystkiego wam schemat potrzebny od razu... kabel mesko-zenski to jest - uwaga - PRZEDŁUŻACZ!

wciaz potrzebny ci schemat?

4\/3!!
  • Poziom 38  
    Myślałem, iż użytkownicy elektrody są już po lekcjach wychowania w rodzinie (lub jakkolwiek to się nazywa).
    :cry:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat uważam za wyczerpany, zamykam.