Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sterowanie pulpitem z diodami

27 Feb 2020 09:55 204 10
 • Level 6  
  Chciałbym rozwiązać problem. Przy założeniu że na wejściu pojawi się napięcie 5V i 100mA i chciałbym osobnym zasilaniem załączyć diody 2 sztuki po zaniku napięcia na wejściu układu diody gasną, Czy coś takiego jest możliwe ??? Takich wejść było by 7 sztuk i wyjść z 7 z 14 diodami każde wejście zapala diody lub gasi diody na wyjściu
 • Level 31  
  Zakładam, że napięciem 5V o małej wydajności prądowej chcesz sterować obwodami zasilanymi z innego źródła i o większej mocy? W takim wypadku wystarczy prosty układ z tyrystorem lub tranzystorem (dla napięcia stałego) albo z triakiem (dla przemiennego), jeśli potrzebna separacja obwodów to dodatkowo z barierą optyczną.
 • Level 6  
  To jeszcze raz napiszę. Mam 7 weść o napięciu 5v i 20mA teraz chciałbym sterować diodami na wyściu których bym miał 7 zosilanych osobno z innego zasilacza. Na weściu pojawi się napięcie 5V to diody zapalają się 4 sztuki każda ma 3v i prąd pracy 20 ma. Po wyłączeniu napięcia na 1 weściu podawanego diody gasną, ale pozostałe 6 pali się bo napięcie na weściu pali się. Łącznie będzie 28 diud

  Dodano po 3 [minuty]:

  Zakładam, że napięciem 5V o małej wydajności prądowej chcesz sterować obwodami zasilanymi z innego źródła i o większej mocy? W takim wypadku wystarczy prosty układ z tyrystorem lub tranzystorem (dla napięcia stałego) albo z triakiem (dla przemiennego), jeśli potrzebna separacja obwodów to dodatkowo z barierą optyczną.
  O to mi właśnie chodzi
 • Electronics specialist
  Zgaduję (bo język, w jakim piszesz, tylko trochę przypomina polski i niewiele da się z niego zrozumieć), że chcesz, aby podanie napięcia 5V (z prądem do 20mA) na dowolne wejścia spośród 7 powodowało zaświecenie 4 diod dla każdego z tych wejść, a wyłączenie tego napięcia powodowało zgaśnięcie tych diod - czy o to chodzi? A jakie masz możliwości zasilania tego układu?
 • Level 6  
  O to chodzi tylko nie wiem jak to wszystko zrobić. Tylko każdy układ jest osobno na jednej płycie. Teraz jak zasilić też nie mam pojęcia jak obliczyć rezystory.
 • Electronics specialist
  Jeśli chcesz diody łączyć szeregowo, to potrzebne jest napięcie co najmniej 15V, i trzeba do każdej czwórki tych diod dobrać opornik (jaki, to zależy od spadku napięcia na diodach - trzeba wyczytać w nocie katalogowej, albo zmierzyć, czerwone potrafią mieć 1,5V, białe i niebieskie ponad 3,5V, więc nie można nic założyć, tylko trzeba dostosować do diod), albo użyć dodatkowego tranzystora (jeden i tak będzie potrzebny, można użyć dwóch i wtedy można zrobić tak, że będzie pasować i do czerwonych, i do niebieskich). A jak chcesz łączyć równolegle, to napięcie wystarczy znacznie niższe, ale do każdej diody musi być dobrany opornik (można przyjąć, że przy napięciu 5V opornik 220 omów zawsze będzie dobry, choć do białych i niebieskich może być znacznie mniejszy, np. 120 omów).
 • Electronics specialist
  Zobacz Post#12 26 Lut 2020 14:14 Żarówka migająca ze wskazaną częstotliwością. Dioda D jest w twoim układzie zbędna. Jako "LED" mają być LED-y połączone szeregowo z opornikiem, i pewnie napięcie inne.

  Twój schemat ma nieco błędów. Po pierwsze, -zasilania w zasilaczu nie jest połączony w -zasilania reszty układu, więc nic nie zadziała, bo zasilania nie będzie. Po drugie, LED-y na ogół narysowałeś w odwrotną stronę. A poza tym, jak LED-y łączysz równolegle, to raczej wypada dać opornik szeregowy do każdego, i dopiero takie zestawy połączyć równolegle.

  Jeśli to są LED-y małej mocy (na prąd do 20mA), to wystarczą byle jakie powszechnie stosowane tranzystory NPN (BC548, BC547, czy jakieś stare BC238, albo i BF521, ale te chyba są już w muzeach; mogą się nie nadawać np. tranzystory w.cz. takie jak np. BF167, które są do zbyt małych prądów). Jeśli np. 1W i po 2 równolegle, to już trzeba starannie wybrać tranzystor, może np. BC635-25 z trudem.

  Chyba na schemacie masz coś trochę innego, niż pisałeś - jeśli SW to są przełączniki, to masz 7 układów, w każdym 2 pary LED-ów, i wybór, która para świeci.

  2x LM7805 to może przesada - te LED-y (jeśli to takie do 20mA) pobiorą w sumie 280mA, 1 LM7805 powinien wystarczyć.
 • Level 6  
  dziękuję za podpowiedzi