Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zabezpieczenie bloku rozdzielczego rozdzielnicy

galaziom 27 Feb 2020 17:18 639 4
 • #1
  galaziom
  Level 9  
  Witam,

  Chciałbym się zwrócić z prośbą o poradę. Mianowicie na jednym z naszych obiektów chcielibyśmy odświeżyć rozdzielnicę/szafę automatyki zasilającej kilka odbiorów, głównie pomp o łącznej mocy ok. 50kW. W rozdzielnicy głównej szafa zabezpieczona jest bezpiecznikami 200A. Następnie w szafie mamy szyny, z których odprowadzone są odejścia na wyłączniki silnikowe. W ramach modernizacji zaproponowano nam podobne rozwiązanie z blokiem rozdzielczym, do którego wejdzie istniejący przewód zasilający (przekrój przewodu dosyć spory stąd zapewne zabezpieczenie aż 200A w głównej rozdzielnicy) na blok rozdzielczy, a następnie z bloku odejścia na dedykowane wyłączniki silnikowe przez przewody o przekroju 16mm2 (czyli w zasadzie podobnie jak mieliśmy do tej pory). I teraz moje pytanie czy przy tak dużej zmianie przekroju nie należałoby jakoś rozdzielić tego obciążenia lub w jakiś sposób dobezpieczyć przewodów po zmianie przekroju (jeśli tak to w jaki sposób powinno się to fachowo zrealizować)? Wykonawca rozdzielnicy twierdzi, że wykonuje dużo takich modernizacji i ze względu na małe prawdopodobieństwo zwarcia w rozdzielnicy takiego wymogu nie ma. Przewody mają być maksymalnie krótkie.
 • #2
  bumble
  User under supervision
  Jest to okablowanie wewnętrzne rozdzielni. Rozumiem że blok rozdzielczy i wył silnikowe są w jednej szafie. Nie stosuje się dodatkowego zabezpieczenia połączeń pomiędzy blokiem rozdzielczym i wył silnikowymi. Nie popadajmy w paranoje.
 • #3
  kkas12
  Level 43  
  bumble wrote:
  Nie popadajmy w paranoje.
  Wytłumacz to właścicielowi gdy przyjdzie mu (powody nieistotne) dokonać wymiany jednego w wyłączników silnikowych.
  Zatrzymasz pół zakładu by wykonać prostą i błahą operację.
  To dopiero jest paranoja.
 • #4
  bumble
  User under supervision
  Cóż. Zdarza się i tak. Niestety tym tokiem myślenia zabezpieczymy wszystko. Bezpieczniki przed wył silnikowymi zasilane szyną.
 • #5
  kkas12
  Level 43  
  Więc szanowny autorze wątku twoje pytanie o zabezpieczenie przed wyłącznikami silnikowymi jest jak najbardziej na miejscu.
  Czyli zabezpieczenia jak najbardziej, ale raczej nie wyłączniki nadmiarowoprądowe, lecz rozłączniki bezpiecznikowe zapewniające przerwę izolacyjną.
  Zbędny wpis został usunięty. Przypominam o prowadzeniu dyskusji bez wycieczek osobistych.[T.M.]